Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » A Lakatos magyar vagy cigány...

A Lakatos magyar vagy cigány eredetű vezetéknév?

Figyelt kérdés
2021. dec. 5. 01:46
1 2 3 4 5
 31/46 anonim ***** válasza:
92%
Lakatos volt a vezetéknevem (férjhez mentem), és amint lehetett elakartam hagyni/megváltoztatni pont az előítéletek miatt, ami itt is megy 98%-ban. Érdekes, hogy azóta eszébe se jut senkinek megkülönböztetni, tekintettel arra, hogy nem vagyok az, és szó szerint hófehér a bőröm. Kevesebb előítélet szerintem jobb lenne, mert akinek ez a neve és nem az, annnak az egész életét végigkíséri negatívan.
2021. dec. 5. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/46 varlamov válasza:
25%
Itt már nem lehet megállapítani, hogy ki cigány és ki nem valójában. És az ok az pont amiatt van, amit az előbb leírtak. Így lehet egy Rácz, Oláh vagy Lakatos is félvér és ez nem rasszizmus, csak józan paraszti ész.
2021. dec. 6. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/46 anonim ***** válasza:
38%
A középkori sváb vagy cipszer szász "Schlosser" szóból, ill. ragadvány- és családnévből magyarítva Lakatosra. Ha valaki esetleg azzal hozakodna elő, hogy eredetileg a jiddisből... hát én még olajos kezű zsidót nem láttam, és azt hiszem, nem is fogok.
2021. dec. 11. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/46 anonim ***** válasza:
69%
Magyar. Csak ezt is ellopták a cigányok tőlünk. Mint lassan már mindent. A legnagyobb átkok egyike, hogy együtt kell élnünk velük, hiszen ahová beteszik a lábukat, ott minden tönkremegy és elértéktelenedik, leamortizálódik.
2021. dec. 11. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/46 anonim ***** válasza:
58%
A cigányok nem lopták el a nevet, mert a legtöbb fegyverkovács szakember bizony cigány ember volt a középkorban. Amikor a puskák elsütő szerkezetét, kakasát, amit zárnak, zárszerkezetnek is hívtak (valamelyiküket kulccsal kellett felhúzni), a cigány fegyverkovács készítette, így nyugodtan innen is eredhet a Schlosser → Lakatos névetimológiai magyarázat lényege. No meg a kovácsoltvas barokk és klasszicista kerítéseket és a kulccsal reteszelhető zárral felszerelt kapukat is ők készítették, és bizony meg is tervezték azokat az építésvezető skiccei vagy csupán a szóban közölt elképzelései alapján. A zenészek mellett ezek a mesteremberek (a fegyverkovácsok és patkoló kovácsokon kívül az ágyú- és harangöntők, szekeresek, téglaégetők stb. - sokukat külhoni mesteremberek tanították be, szereztek ott meg a céhlevelet) a művelt cigányok "kasztjába" tartoztak.
2021. dec. 11. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/46 anonim ***** válasza:
66%
35-ös, ez egy ordenáré baromság. Vándorló erdőlakók voltak még 100 évvel ezelőtt is. Loptak, koldultak, a dögkútból ettek. Dolgozni egyik sem akart soha, mint most is, csak rabolnak, gyilkolnak és beköltöznek a magyarok házaiba, amiből kiölik az idős, magányos magyarokat. Egész települések néptelenedtek már el miattuk, mert normális ember nem marad meg a közelükben.
2021. dec. 11. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/46 anonim ***** válasza:
32%

36#

Grimm mesékből ollóztad?

Kovácsoltvas kaput a cigányok készítették és megtervezték, előtte a kovács épphogycsak megcsinálta a kovácsoltvas kerítést ezt így gondoltad?


A kevésbé meseszerű változat az első hsz-ok között:

A cigány vezetékneve között úgy keress rá hogy a laktok, zárak föltöröje.

2021. dec. 11. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/46 anonim ***** válasza:
63%

Többen is megadtuk a név eredetét, mit tipródtok még mindig?

Nem cigány eredetű és nem is magyar.

2021. dec. 11. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/46 anonim ***** válasza:
20%
#35, már hogy lenne ordenáré baromság, viszont te tényleg csak egy ordenáré rasszista vagy.
2021. dec. 11. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/46 anonim ***** válasza:
50%
#36 nem kell adnod az értetlent. Azt írtam, a cigány kovács elkészítette a megrendelt vaskerítést és a vaskaput. De nemcsak ennyi szaktudása volt, hanem azt a kaput, kerítést előtte meg is tervezhette, papírra rajzolhatta. A tervezés és a terv alapján történő kivitelezés így vagy teljesen a saját ötlete szerint valósult meg (amit a megrendelővel vagy annak építészeti, gépészeti képviselőjével egyeztetett), vagy nem tervezhette meg önállóan a kovács, mert kapott hozzá előzetes tartalmi utasításokat, eszmei elgondolást, esztétikai támpontokat, esetleg skiccet. Az sem kizárt, hogy komplett tervrajzok alapján kellett a vaskerítést és az azon felszerelésre kerülő kiegészítő motívumokat (grófi/hercegi korona, címerpajzs, feliratok...) kiviteleznie. Ehhez az anyagismereten és a kreatív képzelőerőn felül illett jó ismeretekkel rendelkeznie a (helyi) szokásokról, heraldikáról, a megengedhető ábrázolási motívumvilágról, vagyis elég alapvető néprajzi ismeretekkel is fel lehetett vértezve.
2021. dec. 11. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!