Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » A MyHeritage DNS teszt segítsé...

A MyHeritage DNS teszt segítségével hitelesen kideríthetem, van-e bennem zsidó vagy cigány származás?

Figyelt kérdés
Szóval van ez az olcsó, ~50 EUR teszt amit reklámoznak orrba-szájba. Engem egyedül azért érdekel, mert elég kusza a felmenőim származásának sora, de közel sem egyértelmű, de szinte biztos vagyok hogy cigány vonal van, de még a zsidót sem zárnám ki feltétlen. Szeretnék kicsit többet megtudni. Valakinek van tapasztalata? Hasznos, bevált, hiteles vagy nagy átverés az egész?

2023. márc. 15. 12:02
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
92%
Kimutatja hogy hány % ez meg az,de ha anyukád nem zsidó, akkor te nem számítasz annak. Ismerősöm ezért lett annó kirekesztve, mert "csak" az apa volt zsidó.
2023. márc. 15. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
77%

#11nek van valamennyi igaza: ha találsz az anyai ágadon egy déd, ük, stb ANYÁT, aki zsidó volt, az azt jelenti, hogy a halakha (zsidó vallási jog) szerint zsidó vagy. Mert "zsidó, akit zsidó anya szült, vagy aki betért". Ha tehát a talált zsidó anyától kezdve egyenes nõi ág édesan yádig, akkor a halakha szerint zsidó vagy, akkor is, ha az összes többi felmenõd nem zsidó.

De ez, sajnos semmilyen DNS tesztbõl nem derül ki, csak iratokból.

2023. márc. 15. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek, zöld pipáztam a válaszaitokat! Meg lett már igazából rendelve, kipróbálom aztán ennyi...
2023. márc. 15. 19:42
 14/24 anonim ***** válasza:
100%

A származást ténylegesen kizárólag ezzel a teszttel nem lehet bizonyítani, szükséges hozzá egy viszonylag részletes családfakutatás, anyakönyvi bejegyzések megkeresésével, kielemzésével, korabeli hírlapok, gyászjelentése stb. kutatásával.

A MH DNS tesztje autoszomális vizsgálat. Ez kb. annyit tesz, hogy nem kifejezetten a származást mutatja, hanem azt, hogy a jelenleg élő népességből hol milyen %-ban vannak emberek, akik a tiédhez hasonló genetikával rendelkeznek. Ez azért van, mivel ezt a tesztet a saját adatbázisukban található mintákkal tudják csak összevetni, amiket a most élő emberek küldtek be hozzájuk. Őskori, ókori, középkori stb. mintáik nekik nincsenek.

Vannak oldalak viszont, ahová a nyers fájlt - amit majd megkapsz - fel lehet tölteni, és különféle régészeti leletekből vett mintákkal hasonlítják össze a tiédet. Ez sem teljesen tökéletes persze, mivel a mintádat nem teljes egészében dolgozzák fel, csak egy részét. Ezt pontosan még én sem értettem, csak többször magyarázták már olyanok, akik értenek hozzá, ezzel foglalkoznak. Nekem kicsit bonyolult, de nagyvonalakban kb. a fentieket hámoztam ki.


Ha van FB fiókod, tudom javasolni a DNS és családfakutatás csoportot: [link]

2023. márc. 15. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 A kérdező kommentje:
#14 Köszönöm a részletes és segítőkész választ, ránézek majd a linkelt csoportra is!
2023. márc. 16. 00:21
 16/24 anonim ***** válasza:
83%
Eswatini vagy lesothoi vér van benned, hmm?
2023. márc. 24. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
85%
Kimutatja miért hazudtok neki? Már akik azt írják hogy nem mutatja ki. Mondjuk a cigány származást azt Dél Ázsiaiként hozza le, nem úgy konkrétan hogy roma vagy cigány, ezért kell egy kis következtető képesség, mivel a cigányok Indiából jöttek. A zsidó meg egy olyan elszigetelt csoport volt évszázadokon keresztül, hogy csak egymás között házasodtak, ezért alakúlt ki Európában az askenázi zsidó genetika, ezt így konkrétan le is hozza.
2023. márc. 26. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
86%

Segíthet a származás kiderítésében, de annyira elavult az adatbázisa (évek óta nem frissítették), hogy inkább a 23andMe, vagy az Ancestry oldalakat javaslom. (Utóbbit akár ingyenesen is el lehet végeztetni. FB-n, a DNS és családfakutatás csoportban megtalálod az illető elérhetőségét, aki segít ebben.)

A fent említett tesztek RAW dns fájlját fel lehet tölteni MyHeritage-re - nagyjából ugyanazt az eredményt kapod, amit a saját tesztjük adna.

2023. ápr. 2. 03:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
88%

Bennem is kimutatta aaz ashkenazi zsido szarmazast es apumban is (teljes csaladra megcsinaltuk).


Itt nem csak szimpla hasonlosagrol van szo, mert feldobja tavoli rokonok profiljait is, akik szinten megcsinaltak a DNS tesztet es koztuk vannak izraeliek is, plusz ha elofizetsz, mas csaladfakkal is lehetseges egyezeseket dob fel, amik kozott vannak zsido csaladok is. Utana lehet jarni, persze penzbe kerul...

2023. júl. 17. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
100%
Az Ancestry legújabb frissítése hozott egy Eastern European Roma kategóriát. Érdekes látni, hogy a nyugat-európai származásúak milyen izgatottak lesznek, ha kapnak egy ilyen eredményt. 😀
2023. szept. 30. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!