Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Miért szerepel ugyanaz az...

Miért szerepel ugyanaz az anyakönyvi bejegyzés kétszer?

Figyelt kérdés
Újabban nagyon belemerültem a családfakutatásba és eljutottam az egyik szépszülőmig, akiről kettő ugyanolyan anyakönyvi bejegyzést találtam. Stimmel (majdnem) minden, a dátum, keresztszülők, lakhely stb. a szülőknél van egy kis bibi. Az egyik bejegyzésnél az anya vezetékneve át van húzva és halványan ceruzával egy másik vezetéknév van odaírva.

2023. szept. 19. 14:18
 1/6 anonim ***** válasza:
95%
Néha voltak hibák és azokat korrigálták. Főleg ahogy írod "szépszülő" abban a korban még sokkal kevésbé vezették ezeket precízen.
2023. szept. 19. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Nekem is volt, hogy ilyet találtam. Az okára nem jöttem rá, az egyik magyar nyelvű születési anyakönyv volt, a másik talán német, de ugyanazok az adatok szerepeltek benne.
2023. szept. 19. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
92%
Egy helyen vagy két külön helyen? Pl. A falvak a nagyobb városhoz tartoztak és volt hogy ott is bejegyezték és volt olyan falu ahol szintén vezették. Ha ez a magyarázat a kérdésedre akkor nézd meg hogy egyezik-e a lakhely. A másik magyarázat, hogy a másik bejegyzés másodpéldány.
2023. szept. 19. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
25%
Bevitték kétszer valamiért.
2023. szept. 19. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Eredeti anyakönyvet nézel, vagy FS mikrofilmet?

Utóbbi az eredeti anyakönyvek másodpéldányairól készült, simán el tudom képzelni, hogy véletlenül kétszer írtak át egy bejegyzést a másolatba, és az ellenőrzés során sem vették észre. A bejegyzések általában meg vannak számozva, ez a számozás nem döccen?

Szépszülő: ő még állami anyakönyvezés előtti? Az államiban minden javítás nagyon pontosan fel van jegyezve, korábban talán nem volt ennyire szabályozva egy elírás/tévedés korrigálása, talán csak ezért írták kétszer.

2023. szept. 20. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

#5: régebbi anyakönyvek esetén a hibát szimpla áthúzással+megjegyzéssel javították. Minél régebbi az anyakönyv, annál nehezebb értelmezni, mert pl. az 1800-as évek előtt csak írták egymás alá, ahogy jött...az 1800-as években kezdett kialakulni, hogy legyen egy formája, és rendes táblázatba vezessék fel ezeket az adatokat. A korrigálások egyértelműbbé váltak, olyannal viszont még nem találkoztam, hogy ugyanabba az anyakönyvbe véletlenül kétszer rögzítették volna ugyanazt.

Amit #2 írt, olyat viszont már láttam, az oka számomra is ismeretlen.

A kérdező esete elég érdekes, az a baj, hogy gyakorlatilag bármire lehet gondolni, de mindenképp abból kéne kiindulni, hogy annak a vezetéknévnek van-e bármi köze bárkihez és egyáltalán milyen anyakönyvről beszélünk; születési?

Lánykori név helyett a férjezett nevét írták be, vagy rossz nevet írtak be hozzá, és utólag derült ki. Vagy felmerült, hogy nem attól az anyától van csak a keresztnevük egyezett. Vagy mindenféle kombinálás nélkül szimplán csak rossz nevet írtak be.

Megpróbálhatsz az érintett anyakönyvek első oldalaiból is kiindulni, hogy melyik hol készült, stb.

Nekem a családfakutatásnál mai napig problémát okoz, hogy azon a településen ahol a nagyszüleim és azok szülei születtek baromi sok azonos vezetéknevű, de nem rokon család élt, és az anyakönyvekben sorra keverték ezeket. Nem beszélve azokról, amikor egyesek a nevüket se tudták eldönteni, és hol Cs. Nagy, hol Csikós N. lett feltüntetve, de ebből is számtalan mennyiség... Nem ezt a nevet keresem, de sok esetben azért okoz problémát, mert ha a férjét úgy hívják, mint akit keresek, és van belőle 5, ráadásul hasonló dátumokkal, elég nehéz eldönteni, ki, kinek a kicsodája :D Másik ágat meg az nehezíti, hogy 'thy' végződésű vezetéknevet keresnék, de az is össze-vissza van írva egy idő után teljesen lekövethetetlenül.

2023. szept. 21. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!