Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » A Barna (vezetéknév) visszavez...

A Barna (vezetéknév) visszavezethető zsidó eredetre?

Figyelt kérdés
Egyszer olvastam, hogy a német Braunból magyarosították, ami jellemzően zsidó név. Eddig nem foglalkoztatta igazán a fantáziám a dolog, de most elkezdett érdekelni... a nagyanyám vezetékneve Barna, nem lehet, hogy voltak zsidó felmenőim? Ő biztosan nem gyakorolta soha a zsidó vallást, de összességében nem sokat tudunk az egykori családjáról.
2011. ápr. 4. 22:00
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
57%
Igen. A zsidó nevek többsége ugyanis általában vagy egy színre, vagy egy virágra utalnak: Weiss, Grün, Rosenberg stb.
2011. ápr. 4. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
A Braun lehet sváb név is. Szinte minden magyar névnek van német megfelelője is. És a svábok közül is sokan változtatták magyarra a nevüket. A zsidók többsége a holokauszt idején magyarosította a nevét.
2011. ápr. 4. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Szia!


Én azt tudom tanácsolni, hogy ne higyj a mendemondáknak, mert abból ebben az országban van elég... hogy ez zsidónév, ez erre jellemző, az meg arra.


A helyzet az, hogy a leggyakoribb 100 német családnév mindegyikét viselik izraeliták is. Példálozhatnék a leggyakoribb 300 német családnévvel is, ott is olyan 250-et biztosan viselik zsidók is. Eva Braun-ról is azt magyarázzák sokan, hogy zsidó, közben ősi katolikus családról van szó. Hitler és Führer nevű izraeliták is vannak, keresőben meg lehet nézni.. még a yad vashem kereső is dob ki néhányat, nem titkos, utána lehet nézni...


Az rendben van, hogy a zsidóknál gyakoriak a színesfémek, virág és színek után felvett családnevek, de ugyan ezek megtalálhatók a németeknél, osztrákoknál és svájciaknál is... erről viszont nem írnak akkor, amikor megemlítik izraelita vonatkozásban.


A Dél-Német, osztrák területeken nagyon gyakori családnév, meg ugye sok sváb érkezett Mo-ra telepsként, úgyhogy erről csak ennyit. A Barna meg egy magyar családnév.. estleg, ha magyarosítva is lett, nem feltétlenül jelenti, hogy izraeliták voltak az ősök. Jól írta itt az egyik hozzászóló, hogy a II. vh környékén voltak nagy névmagyarosítások, de ez konkrétan ugyan úgy érintette a svábságot is (ott voltak, akik a korábban magyarosított nevüket változtatták vissza németre. meg persze olyanok is, akik magyarra), mint az izraelitákat.


Itt egy Bánáti sváb telepeslista, de szerintem bármelyikbe találnék Braunt:

[link]

2011. ápr. 5. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

00:05-ös vagyok. még néhány gondolat.


tulajdonság után kaphatta az ősöd ezt a családnevet. vonatkozhat hajszínre, szemszínre, esetleg a ruházatára. nem kell nagy dolgokra gondolni. természetesen bármi lehet, úgyhogy ha már feltetted ezt a kérdést, akkor te is tisztában vagy ezzel... ha magyarosított, akkor lehet zsidó, német, szláv, akármilyen származású.

levéltárban gyorsan a végére lehet járni a történetnek. az 1715. évi országos összeírásban több oldalon keresztül vannak Barna nevű adózók. ez az összeírás azért érdekes, mert kihagyták belőle a nemeseket és az izraelitákat.

2011. ápr. 5. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

adózók. ez az összeírás azért érdekes, mert kihagyták belőle a nemeseket és az izraelitákat.


Talán mert ők nem igazán szerettek adózni...

2011. ápr. 5. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 hollófernyiges ***** válasza:
Adózni senki sem szeret. A nemesek nem voltak adókötelesek, a zsidók pedig valószínűleg nem direktben, hanem közösségként voltak adóalanyok. Eléggé különbözött a jogállásuk a normál polgárétól, nem vehettek földet, nem tölthettek be tisztséget, nem foghattak a kezükbe fegyvert, majd valaki hozzáértő elmondja hogy konkrétan hogyan adóztak, de könnyen lehet hogy fix éves összeget kellett beszolgáltatniuk.
2011. ápr. 5. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

"Talán mert ők nem igazán szerettek adózni..."


Nem értem a hozzászólásod lényegét, felhomályosíthatnál. te pl eldöntheted ma, hogy mennyit és mikor adózol? (nem tudom mennyi idős vagy, de ez a mondat szerintem elárul mindent. aki dolgozik és adózik, az tisztában van azzal, hogy nem saját maga határozza meg, hogy mennyit kíván beleadni a közösbe.) látom, sikerült megragadnod a lényeget:)


konkrétan azért hoztam fel az 1715-ös adózást, mert rengeteg Barna nevű személy szerepel benne, akik nem valószínű, hogy Bauerről magyarosítottak, hiszen... 1, a zsidók német névre kötelezése egy fél évszázaddal később kezdődött meg. 2, mint már írtam, kihagyták az 1715-20 adózásból az izraeliták. (nem is az ok a lényeg, mert tudjuk milyen állapotok voltak akkor, nem sűrűn vették őket emberszámba, hogy ilyen egyszerűen fogalmazzak...)


(az más kérdés, hogy a zsidókat is adóztatták, csak nem ilyen címen)

2011. ápr. 5. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a hasznos válaszokat. A zsidókkal kapcsolatos provokáló kijelentésekre nem vagyok kíváncsi.


Svábok biztosan nem vagyunk, ezt mindenféle kutatás nélkül is ki merem jelenteni- ebben a témában a család véleménye és elmondásai összecsengenek.

Jelentősen megnehezít mindenféle kutakodást, hogy a családunk ezen ága meglehetősen rejtélyes, relatíve kevés információval rendelkezünk a felmenőinkről, életükről.

Bármilyen tippet szívesen fogadok!

2011. ápr. 5. 15:23
 9/14 anonim ***** válasza:
a tippekkel nem mész semmire:) el kell battyogni levéltárba, aztán kikérni a papírokat! sokkal egyszerűbb és céltudatosabb, mint 3-4 internetes reakcióból leszűrni a semmit.
2011. ápr. 5. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Ebben teljesen igazad van, de lévén teljesen (!) laikus a témában, nem is igazán tudom, hol kezdhetnék neki. Erre várnék tippeket- aztán meglehet, hogy valóban túl kényelmes vagyok és jobban tenném, ha nekiállnék segíteni magamon. :)

Egy bizonyos, még sok-sok órát be kell áldoznom kutakodásra, amíg egyáltalán el tudok indulni.

2011. ápr. 5. 16:06
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!