Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Hogyan kezdhetek neki a...

Hogyan kezdhetek neki a családfakutatásnak?

Figyelt kérdés

Hol, hogyan kezdjek neki ennek?

Jó ötlet, ha a közösségi oldalakon engem bejelölt, ugyanilyen vezetéknevű embereket megkérem, hogy írják meg a szüleik születési idejét és dátumát?

Valószínű, hogy ezek az emberek vérrokonok is, mert ritka a vezetéknevem.


Válaszokat köszi!


2011. máj. 3. 21:15
1 2
 1/11 anonim válasza:
81%
Kezd el kikérdezni a legidősebbeket a családban,nagyapát esetleg dédapát...ők biztos tudnak segiteni.
2011. máj. 3. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Eléggé kevesen vagyunk (már akiket ismerek a családból), a legidősebb nagyanyám, de vele vagy 8 éve nem beszéltünk már. Nagyszülő - nagyanyámon kívül- egy sincs.
2011. máj. 3. 22:24
 3/11 Saintmichel válasza:
87%
Első lépés az összes élő rokon kikérdezése, ki mikor és hol született, az ő szüleik kik voltak, mikor és hol születtek, és így tovább, amíg az emberi emlékezet tart. Ez után legrégebbi adat, pl: üknagypapa 1843ban született Salgótarjánban, írásos ellenörzése a salgótarjáni anyakönyvben, vagy a helyi templomban, ott elméletileg megvannak az ö szüleinek az adatai is, és így tovább...
2011. máj. 4. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

[link]


Sok Sikert! :)

2011. máj. 4. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Szia!


Így van, a legfontosabb, hogy az idősebb rokontól, vagy rokonoktól megtudj mindent legalább az ő szüleiről, különben az ember megreked már az elején. Az lenne a legjobb, ha már a dédiktől tudná kezdeni az ember a levéltári kutatást, hiszen most lépett érvényben egy 90 éves korlátozás. + amikor kikéred az őseid anyakönyvi kivonatát (legyen az születési, házassági, vagy halálozási), pontos dátumot kell mondani. Ez persze csak akkor lényeges, ha állami levéltárban kutatsz, plébániákon nincs ilyen, ott inkább a pap tűréshatárától függnek a dolgok (persze, ha van neki egyáltalán:). Lényegében, ha a dédikről pontos adatokkal bírsz, tudod, hogy hol éltek, onnantól kezdve már könnyű dolgod van. A települések nevei sokszor változtak, a google kereső sokat segíthet visszakeresni. Megyei levéltárban és a felekezethez tartozó intézményben tudsz kutakodni, illetve le tudod kérni mikrofilmen a levéltárba, ha nincs meg helyben az adat. Sok sikert!

2011. máj. 6. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Előző vagyok, most olvastam a kérdés alatti sorokat.


Szerintem sokat tud segíteni egy ilyen közösségi oldalon bejelölt ember, hogyha tényleg rokon. Mindenképp kapcsolódási pontot kell keresni, legalább egy településről kéne származni az ősöknek, akkor már szinte biztos, hogy rokonok vagytok. Az nem tudom mennyire jó ötlet, hogy az ő szálukon indulsz el, hiszen ha nem biztos a rokonság, akkor csak időpocsékolás.

2011. máj. 6. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Levéltárban.

Nagyszüleidet megkérdezed, hogy hol és mikor házasodtak össze.

Elmész a levéltárba, kikéred a házassági anyakönyvi kivonatokat. Ebben benne lesz a dédszüleid neve, és lakhelye is, mint szülők, aztán ezen a vonalon lehet tovább menni.

Születési anyakönyvek, házassági anyakönyvek.

Ez a legbiztosabb.

2011. máj. 6. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Kedves 15:32-es!


Sajnos a 90 éves időkorlátba szerintem beleesik a kérdező nagyszüleinek a házassági éve, úgyhogy ezt nem tartom jó megoldásnak! Persze, egy próbát megér!

2011. máj. 6. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

15.32-es vagyok.

Nem úgy van, hogy csak a születési anyakönyveket nem adják ki 90 év előttről?

Én úgy tudom, a házasságit igen, de lehet, hogy tévedek.

2011. máj. 6. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Állami anyakönyvek 1895-től léteznek, azelőtt csak egyházi. Ezeket viszont mikrofilmen meg lehet nézni az Országos Levéltárban, a beiratkozás díjtalan.


Mi úgy kezdtünk neki, hogy összegyűjtöttünk minden adatot a családtól, aztán beültünk a levéltárba. Ott kikerestük azokat az adatokat, amit már tudtunk a pontosítás érdekében. Azután jön a lassabb része: belőni, hogy ha valaki mondjuk 1870-ben született, kb. hány évesek lehettek ekkor a szülők. Ekkor a szülők nevére kell rákeresni abban az időszakban (a szülők nevét feltüntették a gyermekek születési anyakönyvében). Ha megvannak a szülők, én megkerestem az összes gyereküket, a házasságkötésüket és a halálukat is. Talán ez utóbbi a legnehezebb, hiszen ha nem írt oda a pap valami megjegyzést (pl. kinek a házastársa, szülője volt az illető), a sok névazonosság miatt nem mindig biztos az eredmény.


Én eddig a 1770-es évekig jutottam, tovább ezen az ágon szerintem nem is fogok, hiszen névazonosságok miatt akadtam meg, ezek már nem tisztázhatóak sajnos.


Általában az adott egyházközség történetétől függ, mennyire régi adatok állnak rendelkezésre. Ha egy már az 1600-as években létező egyházközséghez tartoznak az adatok, ott elképzelhető, hogy az anyakönyvek is megvannak azóta is.

2011. máj. 6. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!