Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Akinek Y-ra végződik a neve...

Akinek Y-ra végződik a neve tényleg van rá esély hogy nemesi származású? Ezt hallottam egy ismerősömtől!

Figyelt kérdés
2011. júl. 13. 22:54
1 2
 11/19 napietus ***** válasza:
100%
23:08, ez mennyire igaz :)
2011. júl. 13. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
100%

A nemesek használták a nevüket ilyen formában, hogy az i-nek ejtett végződést y-nal írták, a c-t cz-vel, a t-t th-val, stb.

Úgyhogy esélyes.

2011. júl. 13. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
100%

Hello!


Az előző válaszokból le lehet szűrni rengeteg mindent! Ezt így az egészet összegyúrva jön ki a helyes megfejtés:)


1, A nyugaton i, keleten y-s válasz felcserélve tökéletes, gondoljunk csak a Hunyadi famíliára... nemesek voltak? még szép. keletről származnak? igen... szóval fordítva igaz, hogy amíg a dunántúlon y-re végződtek inkább a nemesi származásúak nevei, addig a dunától keletre már elég volt az i-végződés.


2, Később az y-végződést sok nemes (vagy már dzsentri) i-re cserélte szolidaritásból (itt ezzel nem arra célzok, hogy mindenki, mielőtt még a szövegértési problémákkal küzdők betalálnának:)


3, így van, sok sváb, zsidó, szláv, stb nemzetiségi cserélte magyarra a nevét, ami sok esetben helységnév+i(vagy y) képző volt. (itt is megjegyezném, hogy ez is csak egy szelete a tortának. tehát, ettől még senki nem lesz nemes, ugyan így visszafelé elmagyarosodott sváb, zsidó, vagy akármilyen származású sem... persze lehet, de azt általában szokták tudni családon belül, ahogy azt egy posztoló meg is jegyezte)


Vannak még alternatívák dögivel... csak azt akartam érzékeltetni, hogy az ilyen kérdésekre a válaszok nem egyszerűen 1 feltételezésből állnak, hanem rengetegből!

2011. júl. 14. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 Five Star ***** válasza:
93%
Igen igaza van a 23:08nak nagyon is én is nemesi származású vagyok, de 1945 azért nincs olyan messze, hogy ezt azóta elfelejtettük volna... ha az lennél, akkor tudna róla a családod, hidd el. Azért ezek a családok még mindig őrzik a hagyományokat, pl. nekünk is ki van téve a nappaliba még a régi nagy címer, a térkép a területekről ami a miénk volt 45-ig, régi családi képek stb. Szal ha ilyenek nincsenek mondom sztem nem vagy nemesi származású. Egy esetet tudok elképzelni, ha mégis az vagy, és nem tudsz róla: ha a szüleid überkomcsik és titkolják.
2011. júl. 14. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim válasza:

Persze!

Pl: Andrássy, Esterházy stb..

2011. júl. 14. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
100%
régen a nemesi nv végén megtalálható volt az y, azok a családok akik elvesztették a nemesi rangjúkat i-reváltoztatták.
2011. júl. 15. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim válasza:
19%

És mivan ha nemesi a származásod?

Teszarod a spanyol viaszt öcsi?:D

2011. júl. 15. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
Tyson Gay? Egyébként talán lehet benne valami. Csak az a baj, hogy manapság a gazdagabbak csak ezért írják át a nevüket. Továbbá a nyilas/kommunista időszak előtt/alatt egy csomó nevet átírattak, tehát nem is biztos, hogy egy-két generációnál régebbi név.
2011. júl. 23. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

Anyukám nagynénje olyanhoz ment férjhez, aki nemes. Y-ra végződik a neve, megvan még a kutyabőr is, oklevelek, meg mindenféle bizonyíték rá. Épp csak elvesztették a címet, a birtokot, meg mindent. És az előzőeknek igazukl volt, olyan nincs, hogy ezt titkolják, ha az lennél, tudnál róla. Erre büszkék szoktak lenni.

Az y a neved végén nem csak ty ny, vagy gy? Mert az szerintem nem számít. Anyukám lánykori neve például y-al lenne írandó, de amikor született elrontották a papírokat. Így az apja y-al írta, anyu meg i-vel (Ujváry-Ujvári). De senki nem mondta, hogy nemesek lennénk.:D

2012. ápr. 1. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!