Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Ugye ez nem természetes, és...

Ugye ez nem természetes, és lehetséges másképp is élni? (Lent, hosszú)

Figyelt kérdés

Mindig szomorúsággal tölt el, amikor látom a sok, szerető, bizalmi, családban felnőtt barátomat, és rádöbbenek, hogy nekem ilyenben sosem volt részem. A szüleim, amióta csak az eszemet tudom (kb. 5 éves korom óta) állandóan a "váljunk el", "ha itt hagysz, én öngyilkos leszek" kifejezésekkel dobálóztak egymással. Én ilyenkor persze csak sírtam, toporzékoltam a nővéremmel együtt. Az ajtó elé álltam és azt mondtam az anyukámnak, hogy "NE MENJÜNK EL!" Édesanyám ezt a mai napig a szememre veti, hogy miattam kell ilyen körülmények között élnünk, mert akkor ő el akart menni, én voltam, aki az útjába állt. Még egyszer hangsúlyoznám, 5 éves voltam ekkor! 10 éves koromig én voltam apu szeme fénye. Addig havonta egy egy hetet töltöttünk együtt a munkájából adódóan. Azt követően, hogy végleg hazaköltözött, a dolgok kezdtek megváltozni a mi kapcsolatunkat illetően is. Azt tudni kell, hogy nem veti meg az alkoholt. Anyával javarészt ebből vannak problémáik, bár ezt ma már inkább anya nem is feszegeti. Ha ittasan jön haza, anyukám csak ennyit mond nekünk: "Ne kötekedjetek vele, hagyjátok rá, tudjátok milyen ilyenkor". Ha iszik azért agresszív és elviselhetetlen, ha nem iszik azért. Az alaptermészete is borzalmas. Olyan dolgokat hány a szemünkre, amikhez úgy gondolom nincs joga. Néhány ezek közül: Összezördülünk, leülünk vacsorázni, mire ő: "Hogy van képed enni abból, amit én teszek eléd?" "El lehet húzni, ha valami nem tetszik, nem kell itt mereszteni a lusta p*csádat" Régebben rengeteget sírtam amiatt, hogy így beszél velem, ilyen szavakat használ. Ma már felnőttesebb fejjel próbálom kezelni ezeket a szituációkat. Számtalanszor elmondtam már neki az én álláspontomat, hogy szerintem egy szülőnek nem volna szabad ezeket a dolgokat a gyereke fejéhez vágnia, hogy ő az aki enni ad neki, vagy aki iskoláztatja, ruháztatja, eltartja, elvégre is ez a kötelessége. Erre nagyon bepipul és nekem esik, hogy mi az, hogy kötelessége? Neki semmilyen kötelessége nincsen rám nézve. Ha akarná, megtehetné, hogy kitesz a házából és hogy örüljek, hogy erre nem került még precedens. Nem azt szeretném kérdezni, hogy mit tehetnék, mert tisztában vagyok vele, hogy semmit. Egyelőre rá vagyok szorulva anyagilag, és ez egy ideig nem is fog változni. Hamarosan egyetemre megyek, akkor talán egy kicsit könnyebb dolgunk lesz. Mindössze azt szeretném, ha megerősítést tudnék kapni, hogy lehet máshogyan is élni. Hogy ha felnőtt leszek, fogom tudni másképp nevelni, kezelni a gyerekeimet. Hogy az apám elmondása, miszerint ha majd felnőtt leszek én is úgy fogom gondolni mint ő, egy oltári nagy hülyeség, és igenis vannak olyan szülők, akik szeretetből csinálnak és nevelnek gyerekeket. Köszönök minden egyes hozzászólást!

18/L



2012. júl. 1. 15:55
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%
Szia! Nagyon sajnálom, hogy így nőttél fel és ezeket kellett és kell megtapasztalnod. Jól gondolod, nem ilyen egy család, a szeretet és elfogadás, törődés igenis létezik. Én ebben nőttem fel egészen az elköltözésemig. Azóta minden rosszra fordult: túlféltenek, gyerekként kezelnek, mindent irányítani akarnak. Mi éppen e-miatt vagyunk most rosszban.. Kitartás Neked!
2012. júl. 1. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos semmi okosat nem tudok erre mondani.Nekem is ilyen családom van és szinte ugyanezt érzem,amit leírtál.Nálunk még abból van baj,amikor én megszólalok,mert akármit,akárhogy mondok,az szerintük szemtelenség,úgyhogy némasági fogadalmat tettem.Csak akkor szólalok meg,ha valami fontos van,amúgy nem.Én nem tudom itthon jól érezni magam,alig várom,hogy elmenjek innen és valaki máshoz tartozzak,aki szeret,tisztel és elfogad.Őket nem lehet megváltoztatni.Rájuk kell hagyni,öljék meg egymást.
2012. júl. 1. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%

A te életed nem egyedi eset.

Az én anyám agresszív alkoholista aki előbb ütött,és utána kérdezett. Apám csendes alkoholista. Ő anyám miatt lett ilyen. Állandó viták,verekedések voltak. Ha vitáztam velük,én is megkaptam,hogy "Ku** ! Amíg az én házamban élsz,amíg az én kenyeremet eszed,azt teszed amit mi mondunk" Én egyszer jöttem azzal,hogy a szülők kötelessége, hogy a gyereket felneveljék. Apám berágott. Amikor 18 éves lettem egy alkoholos mámorában anyámmal együtt a kezembe nyomtak egy szatyrot,benne pár ruhámmal,hogy "nesze neked a kötelességet" 18 évesen felnőtt nő lettem. Már nem kötelesek eltartani,így kívül tágasabb. Engem kidobtak.. De nem dőlt össze a világ. Én nem mentem egyetemre(bár jó lett volna). Így elmentem dolgozni,és addig amíg albérletbe nem tudtam menni,meghúztam magam barátoknál, rokonnál. Utána mentem albérletbe,és azért dolgoztam,hogy "szabad legyek"..


Kedves kérdező. Egy jó tanács. Ne mond nekik, hogy mi a kötelességük,mert te már 18 éves vagy,és akár ki is dobhatnak.. Bár tény,hogy nem ez az élet a normális,de neked ez jutott..ezt kell elviselned..Majd ha külön élsz, saját magadra dolgozol,akkor olyan életed lesz amilyet magad kialakítasz..

2012. júl. 1. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%
Ne haragudj hogy ilyet mondok rá, de nagyon önző, és egyáltalán nem tud felnőtt módjára viselkedni. Persze, hogy lehet másképpen is élni, és a normális családok másképp élnek. Ha nem megy, el kell válni. Te ne érezd egy percig se magadat hibásnak amiért anyukád útjába álltál, hiszem még kicsi voltál. Az lehet, hogy miattatok a nővéreddel nem váltak el, mert nem akarták hogy apa nélkül nőjetek fel, de nem ti vagytok a hibásak. Akik ilyen környezetben nőttek fel, felnőttkorukra nagyon sokan ugyanígy cselekednek, ugyanígy bánnak a gyerekeikkel, családjukkal. De ezt azok az emberek csinálják, akiknek gyerekkorban is ez természetes volt, és nem vették észre, hogy ez nem normális. De te észrevetted, és legyél büszke magadra, hogy te már most okosabb vagy mint apukád, mert te tudod hogy az élet nem így működik..azaz nem így kéne működnie... Ezt felismerted, szóval te a saját gyerekeiddel valószínűleg nem így fogsz majd viselkedni, fel fogsz nőni a feladathoz, biztos vagyok benne. Fel a fejjel!!
2012. júl. 1. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:
És "mindig az enyém az utolsó szó"... Emellett nem vesznek felnőtt számba. Nem azt várom, hogy rám hagyják a dolgokat, mindössze, hogy egy kicsit azt éreztessék velem, hogy érdekli őket, amit mondok, mert a jelenlegi felállás szerint egyáltalán nem. Semmibe sincs beleszólásom. Semmibe! A saját dolgaimba se! Nem egyszer hagyta már el a szájukat, hogy "hagyjuk egymást békén, mindenki csináljon ebben a házban azt, amit akar". Én képes lennék a kompromisszumokra, ők azonban egy cseppet sem. Nem bíznak meg bennem, nem engednek sehová, a barátaimtól tiltanak, ami hatással van a baráti kapcsolataimra. Félek, hogy egyedül maradok. Szeretném, ha azt érezhetném, hogy hozhatok önálló döntéseket, amiknek persze vállalnom kell a felelősségét. Itt nem a drogokra és egyéb durva, mai tinédzser dolgokra gondolok. Csak olyan apróságokra, hogy ha szeretnék találkozni a barátnőimmel, ne dörgöljék állandóan az orrom alá, hogy "te sosem vagy itthon, mindig csak csavarogsz". Utálom, hogy így teltek el a tini éveim...
2012. júl. 1. 16:13
 6/20 A kérdező kommentje:
Amikor pedig megpróbálok kiállni az igazam mellett, jön a testi fenyítés. Anyukám rendszeresen ütlegel, ha nézeteltéréseink adódnak. Ez ellen már nem tudok mit tenni. Mondhatni, immúnis vagyok rá. Nem fáj, csak belül, hogy miért kell így élnem és hogy mi lett volna, ha másik családba születek... Apukám ritkábban, de olyankor aztán kegyetlenül dühbe tud jönni. Volt rá precedens, hogy úgy orrba vágjon, hogy betörjön az orrom, vagy eltörjön a szemüvegem...
2012. júl. 1. 16:17
 7/20 anonim ***** válasza:
100%

Hasonló helyzetben nőttem fel, mint te. A mai napig ámuldozva, kicsit irigykedve hallgatom, mikor munkatársak a családi programokról mesélnek. Mindig az jut eszembe, hogy nekem ilyen soha nem jutott.

Lehet máshogyan élni egyetlen megoldás van, minél hamarabb kikerülni abból a környezetből és a magad ura lenni. Olyan férfit kell társnak találnod, akinek a családja elfogad téged, akivel szeretitek egymást és akkor jó eséllyel átélheted azt, milyen az, ha egy család összetart és a gyereked is megtudhatja milyen az, ha szerető szülei vannak.

2012. júl. 1. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező!

Elkeserítő, amiket leírsz. Én apa vagyok, sőt nagyapa. Csak elképzelni tudom, és azt is nehezen, amik veletek történtek, történnek. Egész biztosan van másféle élet, amit magatoknak kell majd kialakítanotok. Egyre ( többek között) azért nagyon vigyázzál! Hogy a mostani rossz sorsod miatt, ne ugorj hamar bele egy másik kapcsolatba, csak hogy menekülhess. Lehet, hogy anyukád is így volt, anno....

2012. júl. 1. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Csak annyit mondhatok: igen, ki lehet törni ebből az életből. Apám nagyon hasonló természet, kis koromban egyenesen imádtam, aztán szépen elkezdtem gondolkodni. Az utolsó évemben már ott tartottam, hogy milyen könnyű lenne végezni vele, mikor részegen döglik... Egy idő után nem hagytam magam bántani, ha ütött, én is ütöttem. A végére inkább leléptem, mert az erőviszonyok kezdtek az én javamra eltolódni, és nem akartam olyan sérülést okozni neki, amiért börtönbe kerülhetek.


Tizennyolc évesen a legtávolabbi egyetemre mentem, amit találtam. Az elmúlt két év azzal telt, hogy folyamatosan könyörög, menjek haza, mennyire hiányzok neki, hogy fizet mindent, csak menjek haza... Hát köszönöm, nem kérek belőle többet. Tavaly nyáron tettem egy próbát, mert ezredszer is elhittem, hogy megváltozott, aztán végigzokogtam az egész nyarat, és az volt az évem legszebb napja, mikor végre visszaköltözhettem a kollégiumba. Talán nincs pénzem, talán nincs biztos lakhelyem, talán nincs semmim ezen a rohadt világon, de megtartottam a büszkeségem, végre boldog és szabad vagyok. Telefonon eldumálok vele, de soha többé nem megyek vissza hozzá.


Az egyetlen, amit tanácsolni tudok: menekülj, minél előbb, minél messzebbre.

2012. júl. 1. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos sok családban ez megy.

Én tudnék mesélni.

Vegyük például engem és a barátnőmet..Ma már mindketten 41 évesek vagyunk,de 10 éves korunk óta ismerjük egymást,és a szülőket is. Egyikünknek sem volt jobb. Az én szüleim szigorúak voltak. Tinédzserként az kellett tennem amit mondtak. Abba az iskolába mehettem ami nekik jó volt. Olyan szakát tanulhattam amire apám azt mondta,hogy ezt kell tanulnom. Nyaralni a nagymamámon kívül sehol nem voltam. Külföldre sosem mentünk. Ruháim a legolcsóbbak,és a legcikisebbek voltak. Nyáron ha este 8 óra volt apám kiállt az erkélyre,és a 10-dik emeletről fütyült,hogy menjek haza. Ha nem mentem,akkor megkeresett,és ha kellett fülemnél fogva vonszolt el.(egyszer csinálta a barátaim előtt,utána mindig időben otthon voltam) Télen este 7-kor kellett hazamennem. A lefekvés ideje 20 éves koromig este 9 óra volt. Ha álmos voltam ha nem. Tévét sem nézhettem,viszont olvashattam az ágyban.

A barátnőm élete sem volt könnyebb. Őt az anyja befogta házimunkába. 14 évesen már úgy főzött,sütött mint aki tapasztalt szakács vagy cukrász lenne..Nem viccelek. 14 évesen olyan máglyarakást meg túrótortát tudott csinálni,hogy csak pislogtam( én csak tojásrántottát tudtam) Állandóan takarítania kellett. Ha valamit nem csinált meg, akkor az apja akkora pofont adott neki,hogy a fal adta a másikat.20 évesen mert egyszer 1 órát késtünk, az anyja és az apja is felváltva ütötték verték. (nagyon sajnáltam)


Ma mindkettőnknek vannak gyerekei,külön élünk a szülőktől.

Nekem 21 éves a fiam,és 19 éves a lányom.

Én nem vagyok szigorú. Sosem tiltottam semmit. Így visszagondolva,talán túlságosan is szabadjára engedtem a gyerekeimet. Nem szabtam meg,hogy mit tanuljanak,nem szabtam meg,hogy mibe öltözzenek. Én adtam adtam pénzt,ők elmentek és megvették ami kellett nekik. Amikor kisebbek voltak akkor is így volt. Elmentünk,és ami tetszett nekik azt kapták meg. Nem volt megszabva hogy mikor jönnek haza, vagy mikor fekszenek le.. Ma mindannyian "éjszakai baglyok" vagyunk.Hajnali 2-3 órakor fekszünk le.. Én sosem zavartam el őket itthonról,felőlem addig élnek velem ameddig akarnak. Hál istenek, nincs is velük gond. Jól tanulnak, nem isznak,nem cigiznek,és értelmesek..Inkább vagyok egy jó barát mint egy gonosz anyuka..

A barátnőmnek 20 és 17 éves lányai vannak. A barátnőm hasonlóképpen "rossz" mint az anyja volt. A nagyobbik lánnyal annyit vitatkozott, annyira nem érettek egyet,hogy amikor elváltak a nagylány kimondottan kérte hogy az apjával maradhasson..A kisebbik lány látszatra az anyjáért van oda,de amióta ő is 17-18 éves lett,jönnek a gondok..A barátnőm szigorú,és nehezen fogadja el,hogy a lányoknak már "pasijuk" van...

Szóval sokszor mi gyerekek vagy hasonlóképpen elkövetjük ugyanazokat a hibákat amikért fiatalkorunkban a szüleinket hibáztattuk vagy túlságosan is bennünk marad,a rossz gyerekkorunk,és lehet,hogy a másik rosszat követjük el azzal,hogy túl engedékenyek leszünk.. Nagyon keveseknek adatik meg,hogy megtalálja a helyes középutat.

41 évesen már tudom,hogy valamit mi is átvesszünk a szüleink neveléséből,csak hát fiatalon kizártnak tartjuk ezt..

2012. júl. 1. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!