Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Apai ági felmenőm nemesi...

Czermanek kérdése:

Apai ági felmenőm nemesi címet és birtokot kapott Bars vármegyében 1472-ben. Honnan ismerhetem meg a teljes nevét, esetleg magát az oklevelet? Az ismert adatbázisok általában a Mohács utáni okleveleket tartalmazzák.

Figyelt kérdés
2014. márc. 5. 00:27
 1/8 anonim ***** válasza:
Probalkozz az Orszagos leveltarban!
2014. márc. 5. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 mustafa33 ***** válasza:
100%
dr. ifj. Reiszig Ede: Bars vármegye nemes családai.
2014. márc. 5. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Ezt most nem értem, ha nem tudod a teljes nevét, akkor honnan tudod, hogy 1472-ben kapott nemesi címet? Egyébként létezik anjou kori oklevéltár is, szerintem a Máryás által adott nemesség nem jelenthet gondot. Azonban a pontos név ismerete ellentétben már igen.
2014. márc. 6. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

A rokonaim több megyében is felbukkantak az 1700-as években, mint nemesek (akkor már ármalistaként). Több forrás is emliti őket, és emlit még annyit, hogy 1472-ben nyertek nemességet és birtokot (Pl. Borovszky). Forrást természetesen nem jelölnek meg.


Amit tudok: vezetéknév, birtok neve, donatio időpontja. Miért ne lenne elég ennyi információ?


Hol lehet Mátyás-kori okleveleket kutatni? Az 1526 utániakat azt tudom...

2014. márc. 6. 13:42
 5/8 A kérdező kommentje:
Épp most olvastam egy konferencia-kiadványban, hogy nincs Mátyás-kori okmánytár...
2014. márc. 6. 14:47
 6/8 anonim ***** válasza:
Ezt ajánlom: Arcanum kiadó Monumenta Hungariae Historica IV. - Diplomáciai emlékek. (A Monumenta Hungariae Historica sorozat a magyar történeti forrásmunkák kiadását tűzte ki célul. A hazai és külhoni levéltárak anyagának összegyűjtésével 132 kötetre rúgó könyvsorozat az összes kútfőket négy osztályba sorolva teszi közzé: 1. Okmánytárak; 2. Írók; 3. Országgyűlési Emlékek; 4. Diplomáciai emlékek.)
2014. márc. 6. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Bár sajnos igen drága, de ígéretesnek látszik:


"

4. Osztály: Acta extera = Diplomáciai emlékek Az osztály könyvsorozata összesen 21 kötetben az alábbi munkákat tartalmazza:

 Magyar diplomácziai emlékek az Anjou-korból

 Magyar diplomácziai emlékek Mátyás korából

 Török-magyar történelmi emlékek:

 1. osztály: Okmánytár

 Okmánytár a hódoltság történetéhez Magyarországon

 Török-magyarkori állam-okmánytár

 2. osztály: írók

 Török történetírók

 Evlia Cselebi török világutazó magyarországi utazásai


Terjedelem: 11 ezer oldal"

2014. márc. 6. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 mustafa33 ***** válasza:
Bars vármegye hites helye a Garamszentbenedeki kolostor volt. Ha a nemesség Bars vármegyében volt kihirdetve, akkor enne a hites helynek a levéltárában kell keresni, aminek anyagai lehetnek magyart levéltárban is, de a szlovák országos levéltárban is lehetnek.
2014. márc. 6. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!