Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Miért titkolták a származásuka...

Miért titkolták a származásukat az őseim?

Figyelt kérdés

Apai és anyai ágon is voltak szlovákok az őseim közt.

Ezt csak a családfakutatáskor "fedeztem fel".

Apai ágon a nagymamám szlovák,de a nyelvet nem beszéli.

Anyai ágon a dédnagymamám félig lengyel,félig szlovák volt,aki szintén csak magyarul tudott.

Az ő anyja beszélt lengyelül,még fiatal korában,de a családnak sosem mondta,hogy ő lengyel.

Üknagyanyám itt született Magyarországon és az ő szülei Lengyelországból költöztek ide.

Szóval üknagyanyám lengyel volt,de a családnak sosem beszélt róla és a nyelvre sem tanította meg a gyerekeit.

De gyerekkorában gondolom lengyelül beszéltek hozzá a szülei,akkor vajon miért nem beszélt a származásáról később a gyerekeinek?

A férje szlovák volt,aki szintén magyar többségű területen született,de a szülei őt sem tanították meg szlovákul,csak magyarul beszélt. Ez is furcsa.

Miért lehetett ez?

Talán azért mert nem volt szerencsés a származásról beszélni az akkori Magyarországon?

30-40-50-es évekről beszélek.


2016. júl. 18. 21:38
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
55%
1939-1945 hahó
2016. júl. 18. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
85-ben halt meg üknagyanyám,de addig sem beszélt erről.
2016. júl. 18. 21:45
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Fene tudja, talán nem volt téma. Ha ő már itt született és nőtt fel, lehet, hogy nem érezte fontosnak, honnan származnak a szülei.

Az, hogy apai dédapám sváb volt és még törte a magyart (gyerek volt, mikor ideköltöztek), én is úgy tudtam meg egy családi beszélgetés alkalmával, hogy rákérdeztem a nevünk eredetére (nem egy tipikus német név egyébként.) Apám már nem beszél németül, nagyapám még tudott valamennyire, de őt nem is ismertem, viszonylag fiatalon halt meg. Nem volt amúgy téma az ilyesmi.

2016. júl. 18. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Jó neked hogy tudod kutatni a családfád, nálam rejtély nagyszülők felett a szülők (apai ága legalábbis)
2016. júl. 18. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
31%
Nem nagyon volt szokás a második vh. után büszkélkedni a zsidó vallással.
2016. júl. 18. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
48%
Én mindkét szülői ágról német (sváb) vagyok. Az anyai dédnagymamám német volt (persze tudott magyarul is), de van olyan elöljáróm is, aki magyarul se tudott, csak németül (valamelyik ükszülő) Aztán volt a 2. vh, és a dédim nem tanította meg nagyimékat magyarul, mert egyszerűen tilos volt németül beszélni, kivitték volna őket Fehéroroszországba, vagy az NDK-ba. Hát jah. Durva dolgok ezek. A családban a dédnagymamám után én vagyok a 2., aki beszél németül (az 1. az egyik nagynéném).
2016. júl. 18. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
84%

Nagyon egyszerű a válaszom: mert az egyszerű emberek le se tojták. Nem volt téma. Lengyel volt, aztán kész. A gyerekei valószínűleg már alig beszéltek lengyelül pár szót és magyarnak vallották magukat, az unokái meg egy mukkot sem tudtak lengyelül. Már megemlíteni se említették nekik, mert minek.


Röviden: nem titkolták a származásodat, hanem totál jelentéktelen téma az egész az őseid szemében. Ha már a nagymamád sem beszélt szlovákul, akkor mit gondolsz mennyire tartotta magát szlováknak?


Nekem is anyai ágon vannak horvát felmenőim, elvileg az ükmamám magyarul se tudott, de ennek abszolút semmi jelentősége. Talán 2-3x került szóba és akkor is le lett rendezve pár mondattal.

2016. júl. 19. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
47%

A II. vh sok mindent megváltoztatott, az emberek származásához való hozzáállását is. Az én őseim is mindkét ágról svábok. Az apai ágon egy zárt közösségben éltek (ez 3-4 falu), tudtak magyarul, de németül beszéltek, németül imádkoztak. Aztán '41-ben a népszámláláskor német származásúnal vallották magukat. Na, ezt nem kellett volna. Jött a malenykij robot és a kitelepítés. Az én nagyszüleim azért maradtak Mo-on, mert éppen malenykij roboton volt a kitelepítéskor. Dédszüleim kikerültek Németo-ba hontalanként. Ilyen előzmények után senki nem beszélt a származásáról önként.

Ükmamád már Mo-on született, legalább 100 éve. A szlovák származású ősök mikor kerültek Mo-ra? A sok vegyes házasság, költözések miatt előbb-utóbb egy közös nyelvet kezdtek el használni, kikoptak a hagyományok. Nálunk azért maradt meg soká - 250 év kb - mert egy viszonylag zárt közösségben éltek.

Szerintem nagyon jó, hogy kutatsz, csináld tovább! :)

2016. júl. 19. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
A nacionalizmus nem volt divat. 33tól a nácizmus miatt, utána pedig a kommunizmus miatt + akkoriban mindenkinek volt jobb dolga, minthogy azon rúgozzanak a nagyszülők honnan jöttek.
2016. júl. 19. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

"A szlovák származású ősök mikor kerültek Mo-ra?"


Apai ágon nagyanyám szlovák,ő egy szlovákok lakta borsodi faluban él,amit a pestis kipusztított az 1700-as évek elején,ezért szlovákokat telepítettek ide.

Főleg görög katolikus szlovákok és ruszinok jöttek a faluba,talán ez is nehezítette az asszimilációt a római katolikus magyar környezetben.

Tehát ők már 300 éve ott laktak és a falu fokozatosan elmagyarosodott.


Anyai ágon a szlovák őseim az 1800-as évek végén költöztek ide a mai Magyarországra az egykori Szepes vármegyéből,mivel egy vasgyárba gyári munkásokat kerestek és az egész Osztrák-Magyar Monarchiából kerestek ide szakembereket,sőt külföldről is.

Ők is és az egész úgymond kolónia egy-két generáció alatt teljesen magyarrá vált.


"Szerintem nagyon jó, hogy kutatsz, csináld tovább! :)"


Köszönöm szépen! :)

2016. júl. 19. 18:42
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!