Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Lehetséges, hogy nagymamám...

Lehetséges, hogy nagymamám családja zsidó volt?

Figyelt kérdés

Apai nagymamámnak Farkas a vezetékneve (nem vagyunk cigányok). Mamám katolikus, viszont mamámnak 9 vagy 10 testvére van.

Mamám szüleiről sajnos semmit sem tudok.


Nyugat-Magyarországon élünk, mamám egy közeli faluból származik.



2016. aug. 31. 18:35
1 2 3
 21/22 anonim válasza:
12%

Kedves Kérdező!

Tuti választ sajnos nem tudok adni, mert az én családfakutatásomban (amit csak hobbi szinten űzök) is felmerült szinte ugyanez a kérdés, de amire én jutottam (több viszonylag hiteles forrást felhasználva):

Igaz a farkas név persze hogy magyar, attól még gyakori zsidók és cigányok között is. Ugyanis jellemző zsidó nevek nemcsak tipikus cifra nevek lehetnek, mint Goldberg, Rosenberg stb. ezek egyértelműen. De ezeket a német neveket II.József idején vették fel. Ide tartozik a Wolf is (=Ze ev, ami Benjamin törzsére utal), aminek magyarosítása is lehet a Farkas. A zsidók egy része csak pár száz évvel ezelőtt jött be a morvaországi, Habsburg birodalmi üldözések elől. Tény azonban, hogy más részük már a középkor óta itt él, azoknak pedig, ha volt egyáltalán vezetéknevük, az magyar volt. A legelső feljegyzett név pedig pont a Farkas 1263-ból a Hosszú, Nyúl stb mellett.

Az én nagymamám is Farkas volt, zalaegerszegi, ráadásul mindkét szülője Farkas, ameddig vissza tudtam menni, ükszülőkig mindkét ágon zala megyeiek (Csatár, Felsőrajk, Pacsa). Katolikusok ők is, legalábbis ameddig vissza tudtam menni.Attól még régebben lehettek zsidók, kisebb számban akkor is voltak kitérések, ez tény, csak ezekről sajnos nincs jó irodalom.Nyílván őket már nem érintette közvetlenül a holokauszt. Mindenesetre van pár érdekesség nálunk: a két elvben nem rokon Farkas házassága, kereskedők, kovácsok, Batthyányi birtokon dolgozók. Persze fogalmam sincs. Sajnos elakadtam már egy ideje, mert valami gubanc van az adatokkal. Tény, hogy Zala megyében él(t) a híres boldogfai Farkas magyar nemesi család is, de csak tudna az ember róla, ha ennek leszármazottja lenne. Gondolom nyílván egyszerű magyar (és cigány) Farkas családok is, de zsidók (nem tudom, hogy Farkasok-e) tuti , hogy hatalmas számban éltek Zala és Vas megyében.Sajnos nagyon kevés a hiteles, objektív forrás Magyarországon, nagyon nehéz ezt a területet ma objektíven kutatni, pedig nekem is lenne pár kérdésem, pl. ha kikeresztelkedett, azt én milyen módon találom meg a kat. anyakönyvben, simán a csecsemők között, vagy külön helyen. Tervezem, hogy a MACSE levlistán rákérdezek, csak eddig nem mertem, de ott azért kulturáltabb emberek vannak, mint ezen az oldalon (tisztelet a kivételnek)

Szóval válasz erre nincs, utána kell járni, elvileg lehet simán zsidó is valamelyik távoli őse, de lehet magyar is. Bocsi, hogy félig-meddig kérdéssel válaszoltam.

[link]

[link]

ha gondolod, priviben írhatsz, csak sajnos nem tudom hogy működik az

2016. szept. 15. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/22 anonim válasza:
41%

Hát igen, ennyire színvonalas ez a közösség, a szubjektív, célozgató személyeskedő válaszokat mint a 19/21 többre értékelik, mint a tényekkel megtámasztottakat, értelmes gondolatmenetet végigvivőket.Nem csak az enyémre gondolok, a 14/21-es, de a 17/21-es is alulértékelt. Nekem még csak jogos a személyes kérdéssel való válasz miatt, amiért bocsánatot kértem, de a kérdező lakóhelye miatt gondoltam megemlítésre méltónak (hiszen akár rokonok is lehetünk, természetesen kis eséllyel a Farkas név gyakori előfordulása miatt). A többi dolog amit írtam, viszont alapos utánaolvasás eredménye, le lehet ellenőrizni. Lehet, hogy több feltevésem így is hibás, de lepontozás helyett esetleg meg lehetne cáfolni értelmes vitával, amiből tanulnánk. De nem, csak a gyűlöletkeltés folyik, SZÉGYEN GYALÁZAT, hogy A CSALÁDFAKUTATÁST MA MAGYARORSZÁGON NEM LEHET OBJEKTÍVEN ŰZNI, AZ IGAZSÁGOT NYÍLTAN KUTATNI, PLÁNE HA ZSIDÓ, ROMA VAGY TÓT származás felmerül közben!!!! Nem (csak) a kormány, hanem mi itt csináljuk ezt. Akinek a három közül egyik felmerül, pechje van, mert nem tud továbbjutni, hacsak nem külföldi forrásokból.

Na ez a hozzászólásom tényleg joggal lehet 0, vagy le is tilthattok, mert többszörösen szabályellenes tudom, Szabályos az lett volna, ha a 19/21-es (szerencsére ennél a kérdésnél mást azért nem kell) jelentettem volna a moderátornak. Csak én meg jelentgetés helyett párbeszédet támogatom. Bocsánat a kérdezőtől, ezt pontozzátok le nyugodtan, de előzőt nem kellett volna indoklás nélkül.

2016. okt. 4. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!