Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Beszélgetés elhunyt szerettein...

Beszélgetés elhunyt szeretteinkkel. Mit gondolsz erről?

Figyelt kérdés

Egy hete hunyt el édesapám aki pótolhatatlan számomra, kimondhatatlanul szeretem. (Direkt jelen időben írtam.) Azóta minden nap beszélek hozzá. Elmondom neki, hogy hiányzik, hogy pótolhatatlan, azt is elmondom, hogy mi történik velem mostanában, meg hogy mik a terveim a jövőben. Nem reggeltől estig beszélek de a napnak egy szakaszában ha jobban ráérek és ennek szükségét érzem, beszélek hozzá. Tudom, hogy (fizikailag) nincs itt de reménykedem benne, hogy hallja. Szerintetek ez normális vagy szerintetek megőrültem? Egyáltalán, amikor arról van szó, hogy beszélgetünk az elhunyt szeretteinkkel, meddig lehet ezt? Akár minden nap éveken keresztül? Vagy az már elmebetegségnek számít?

Amikor ti beszéltetek valakihez aki elhunyt de szerettétek nagyon, nektek volt olyan érzésetek, hogy hallja amit mondotok neki? Nekem nem minden alkalommal de előfordult, hogy úgy éreztem, hall minden szót amit mondok. Mintha néha erősebben éreztem volna a jelenlétét, máskor nem annyira. Olyan is előfordul, hogy nem beszélek éppen hozzá de mintha tudnám, hogy lát engem. Ez valami érzés. Ez azt jelenti, beképzelem vagy ez nálatok is volt?



2020. szept. 22. 10:09
1 2
 11/19 anonim válasza:
57%
Ez normális. Sőt, szerintem tényleg hallja is.:)
2020. szept. 22. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim válasza:
100%
Részvétem! Nekem is most ment el közeli hozzátartozóm. Nálam az szokott lenni, ha beszélek hozzá elmúlik a rossz kedvem, és elkezdem érezni az illatát. És érdekes, mert volt arra is példa épp étterem közelbe voltam, amikor hirtelen eszembe jutott azzal a lendülettel az ő illatát éreztem tisztán!Közben éreztem itt van mellettem!
2020. szept. 22. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
100%
Őszinte részvétem, el tudom képzelni, mit élsz át. Édesapám halálának egy hét múlva lesz a 4. évfordulója, de még mindig rettenetesen nehéz. Mondom ezt 36 éves férfiként. Gyakran gondolok rá, néha én is beszélek hozzá. Amíg nem megy az egészséged rovására (értsd: nem lesznek tévképzeteid, nem fogod tagadni a halál megtörténtét stb.), addig nincs semmi baj. Te a saját módszered szerint dolgozod fel a történteket, és amíg nem ártasz ezzel magadnak vagy másoknak, addig ne foglalkozz azokkal, akik elítélnek.
2020. szept. 22. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
98%
Egy ember lelke addig él, ameddig valaki ilyen módon gondol rá. Tehát ameddig így gondolkodsz, addig ő él.
2020. szept. 22. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 zol56 ***** válasza:
83%
Teljesen normális. Egy idő után vagy érezni fogod , hogy már nincs ott a lélek és utána már nem fogsz hozzá beszélni. Ez egyik napról a másikra fog történni. Ha meg csak beszélsz hozzá akkor idővel ritkulni fignak maj megszűnik a rendszeresség.
2020. szept. 22. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
100%
Normális. Én is szoktam beszélgetni az elhunyt szeretteimmel bar rendszerint akkor, ha kimegyek hozzájuk a temetőbe.
2020. szept. 22. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
86%

#16! Jómagam is így vagyok ezzel.

Rokonom az élők sorában annyi, hogy két család kitelne belőlük. De ha ma bárki azzal nyomul, hogy szeressem, tartsam vele a kapcsolatot, akkor bizony csak tapintatból nem világosítom fel, hogy ha én családtaggal akarok "beszélgetni", a magam módján "kapcsolatot tartani", ahhoz nekem a temetőbe kell mennem. Lekerekítve: nekem élő "rokonom" egy se. Azok, akik valóban közel álltak hozzám, akik lelki társak voltak és nem csupán a papírforma rokoni kapcsolat fűzött hozzájuk, mind elmentek.

1973-ban halt meg a nagypapám, 5 éves koromban. Állandóan beteg voltam, igyekeztek minden testi-lelki stressztől óvni. Így nem mehettem el imádott nagyapám temetésére sem.

Mindmáig nem hevertem ki, hogy nem tudtam "elbúcsúzni tőle", kimaradt a gyász könnyebb feldolgozásához szükséges jelenlét.

Jótevőim úgy tudják, "megkíméltek". Én tudom, hogy megfosztottak az utolsó találkozás, a "búcsúzás" lehetőségétől, kaptam cserébe élethosszig tartó bűntudatot, amiért nem köszönhettem el, úgymond cserbenhagytam őt.

47 éve nem tudom ezen túltenni magam. És még az sincsen, akivel ezt a lelki problémámat megosszam. Mert aki értené, mit érzek, temetőben nyugszik, nekem pedig "élő rokonom egy sem". Ezért írtam, hogy a gyászt tagadni/tiltani nem szabad, akármilyen kicsi, vagy gyenge az illető, mert lehet, a jószándék visszafelé sül el. De pszichológusok is azon az állásponton vannak, hogy hagyni kell a történteket feldolgozni, elkerülhető további lelki sérülésektől óvják meg azt, akinek engedik a búcsút, a maga választotta formában megélni az elválást, "átírni" a jövőt és elhatározni, hogyan tovább.

Tudod, az életed folytatásával kapcsolatban mit tanácsolna, mit várna el tőled Édesapád: aszerint élj! Jelölj ki életcélokat, felelj meg a magad állította elvárásoknak, vállalj felelősséget, éld az életed: "Lássa" Édesapád, hogy nem méltatlanra pazarolta a szeretetét, és nem okozol csalódást azok számára, akik téged szeretnek majd úgy, mint te Őt.

Ne hagyd el magad és azokat, akik hasonló baj, veszteség esetén támaszt találnak benned.

Terveidet, elgondolásaidat, a jövőd építésével kapcsolatos dilemmáidat pedig továbbra se félj megosztani Édesapáddal !

Idővel megnyugszol, helyre teszed magadban, hol az a bizonyos határ a józan életrevalóság, a nem múló szeretet és az oktalan, értelmetlen önkínzás között.

Ha pedig újra rátalálsz a lelki békédre, továbblépsz, te akkor is tudni fogod, hogy

"Csak az hal meg, akit elfelednek"!

2020. szept. 22. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
100%
Normális. Nekem 2 éve halt meg a mamám, de a mai napig szoktam vele "beszélgetni". Lehet nem hallja, de napi kapcsolatban voltunk mindig és engem megnyugtat, hogy beszélhetek hozzá.
2020. szept. 23. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
100%
Ez a gyásznak az egyik szakasza, ha jól tudom. Kitartás!
2020. szept. 24. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!