Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogy funkcionálnak azok a...

Hogy funkcionálnak azok a családok, akik elméletileg és gyakorlatilag is úgy működnek, mint a szekták? (hasonlat, nem igazi szekta)?

Figyelt kérdés

Van egy szekta (család), ahol van egy szektavezér (nárcisztikus, manipulálós családfő, aki a szük vagy a tág családi körön uralkodik). Vagy bent vagy a szektában, vagy kint, bekukucskálni, vagy beugrani futtában beugrani nem lehet.


Ezek a szektavezetők mindig keverik a kakit, de rendesen, mindig összeugrasztanak embereket, mindig kell nekik utálni valakit.


És a legfontosabb: megmondják a többieknek, hogy mit csináljanak - kit szerethetnek, kit kell utálni, mit kell csinálni, hogy kell viselkedni, milyen úton és meddig kell elindulni, stb.


A kérdés az, hogy ezt miért hagyják az emberek? És hogy mondhatják meg önálló, felnőtt embereknek, hogy mit kell csinálni?


2022. szept. 1. 17:13
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Nálunk 4 nárcisztikus is volt a családban, már csak 2 van, de ilyen helyzetet amit felvázoltál, sosem tudtak kialakítani. A szüleim éles eszűen átláttak rajtuk, engem is kitanítottak, hogyan bánjak velük. Csúnya, de ez van, nárcisztikussal csak így lehet, különben eltaposnak mint csikket. Szóval az évek során megacéloztuk magunkat, egyre kevésbé tolerálhatóak az embernek.
2022. szept. 1. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Ez csak akkor megy, ha valami módon hatalom van az illető kezében. Fizikai vagy anyagi függésben tartja a többieket.
2022. szept. 1. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Hát elég jól funkcionál, meg kell hogy mondjam.


Nálunk apai oldalról mindkét nagyszülő, anyai oldalról pedig a nagyanyám, az anyám és a nagynéném volt nárci, ebből nálunk is csak kettő él ugyanúgy, ahogy az elsőnél is. Anyai nagyapámat nem ismertem, de ivott, verte a családot, terrorizálta, stb., ő se volt szent.


Leírom az anyai nagyanyámat, hogy hogyan tudta terelgetni a családot, mert velük volt közelebbi kapcsolatom.


Nagyanyám nem adott semmi szeretetet a gyerekeinek, de ő elvárta azt. Keverte a kakit ő is. Három gyereke volt: a kisebbikkel mindig jóba volt, de olyan, hogy mind a három gyerekével és annak családjával jóba lett volna, olyan nemigen volt. Hol anyámmal, hol nagybátyámmal voltak jóba, és akkor a másik és annak a családja volt terítéken. A matematika ez volt: ha velünk jóba voltak, akkor folyton nagybátyámékat szidták, ez volt az összetartó erő. A pletyka, a mocskolódás, a másikról való teóriák, hazugságok tényként való feltárása (pl.: 13 éves unokatesóm pénzért szexel). Ha pedig a nagybátyámékkal voltak jóba, akkor rólunk mentek a szaftos sztorik: drogozok, cigizek, hálátlan vagyok.

És hogy tudta irányítgatni a családot?


Hát nyilván nem lett így konkrétan kimondva, hogy ezt ne csináld, azt ne csináld, ezzel ne legyél jóba. Hanem terelgettek, mint a kisbirkákat a juhászok. Ha mégis az ő szájízük ellen cselekedtél, akkor hűvösen viselkedtek veled, nem szóltak hozzád, ment a kavarás, hogy qrva vagy drogozik, mert hát őszerintük mindenki qrva és mindenki drogozik. Eleinte mégcsak azt mondták, hogy furcsa vagy (mindezt az önálló döntések miatt), majd később amikor mégfurcsább lettél (mindezt a mégtöbb önálló döntés miatt), akkor már megkérdőjelezték a józan ítélőképességedet, a mentális egészségedet, a beszámíthatóságodat. És a legtöbb emberbe megvan az a megfelelési kényszer, hogy meg akar felelni a szüleinek, és inkább keretben tartja önmagát, minthogy egyedül éljen.

2022. szept. 1. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
2-es ez hülyeség, olvasd el amit írtam.
2022. szept. 1. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
4-es, a sz.rkavarás nem azonos a szektajellegű családdal. Szerinted a tiétek az? Elolvastam amit írtál.
2022. szept. 1. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
75%
jól
2022. szept. 1. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
86%

A nárcisztikus nem feltétlenül szarkavaró, de értem mit mondasz. Mindig van valami feszültség a családban.

A válasz a Stockholm szindróma szerű jelenség. Bántalmazott családtagok meg akkor se lépnek ki amikor tehetnék. De azt látom hogy a gyerekek pl nem is igazán ismerik fel ezt azonnak, csak amikor felnőttek es tapasztatabbak lettek.

2022. szept. 1. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

1-es vagyok, hát ilyesmik mentek nálunk is kezdetben mint a 3-asnál. Csak megzavart, hogy a kérdés 1 pólusú uralkodásról írt, nálunk mivel 4 nárcisztikus volt, folyton változtak az erőviszonyok. Meg egy idő után eltávolodtunk tőlük annyira szerencsére, hogy kivontuk magunkat a körforgásból.



Amúgy kérdező úgy, hogy a nárcik a manipuláció mesterei, izolálnak, büntetnek, jutalmaznak, magukhoz láncolnak, megváltoztatják az énképed, gázlángoznak. Sok gyerek olyan elnyomásban nő fel, hogy nem mer, és nem tud kitörni ebből.

2022. szept. 1. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
8-as mondja jól, egyszerűen a szolgalelkűségre vannak kondicionálva, nincs megoldókulcsuk a szabadulásra. Talán még a lehetősége sem merül fel egy másik, jobb életnek. Vagy ha észre is veszik, hogy van olyan, fogalmuk sincs, hogy kellene.
2022. szept. 1. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Ja, meg amúgy sok féle nárcisztikus személyiségzavar van, van a nárcisztikus pszichopata, rejtett nárci, sima nárci, mindegyik más módszerekkel nyomja. Nyilván a nárci pszichopata elől menekülsz a legjobban, mert ő akár már többször tettlegességig fajult veled, de a rejtett nárci például nagyon nehezen ismerhető fel, és akkor már nagyon sok kárt okozott. Érdemes róluk olvasgatni bővebben a neten, hogy lehessen védekezni ellenük, sajnos nagyon sokan vannak szerintem.
2022. szept. 1. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!