Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Szerinted mindig a szülő a hibás?

Szerinted mindig a szülő a hibás?

Figyelt kérdés

Nemrég munka közben a kollégáimmal a gyereknevelésről beszélgettünk..Az egyik kolléganőm szerint ha egy gyerek( a mi beszélgetésünkben a gyerek már felnőtt ember,szóval nem kicsikről volt szó)rossz irányban halad,ha a társadalom kiveti magából mert tolvaj, vagy gyilkos arról is a szülő tehet..A "tábor" két részre szakadt..Jöttek az érvek -ellenérvek...Én a másik "táborba" álltam akik azt vallották,hogy ha egy ember gyilkossá válik,akár sorozat gyilkos vagy tömeggyilkos lesz, arról már nem a szülei tehetnek..Sokunk azt mondta,hogy ilyen esetben bizony előfordulhat,hogy az anya egyszerűen már ne tekinti fiának/lányának azt az embert aki egy óvodát robbant fel például,vagy csak pusztán megöl valakit..

Ti szerintetek meg lehet bocsájtani a gyereknek ilyenkor?Mi az a pont amikor már azt mondjuk,hogy nem a szülői nevelés oka,hogy rossz a "gyerek"..Melyik az a pont amikor egy anya inkább letagadja a gyerekét,de nem cipeli a terhet??

A téma egyébként onnan indult,hogy pár éve Amerikában egy fiatal ember egy irodát akart felrobbantani,de az óvoda is robbant vele együtt.Sok halálos áldozat volt,köztük sok gyermek...A fiatalembert halálra ítélték(azóta ki is végezték) Ennek a férfinak az édesanyját személyesen ismeri a kollégám,és ő mesélte,hogy az anyja szinte beleőrült abba amit a fia tett,és nyilvánosan kijelentette,hogy sajnálja,hogy világra hozta...(sajnos a szülőket is üldözték mert elégtételt akartak..menekülniük kellett a sok haragos emberektől)


2010. okt. 4. 16:15
 1/9 anonim ***** válasza:
86%
Nem, nem a szülei tehetnek róla. De van olyan, amikor ők is (pl. soha nem foglalkoztak vele rendesen, stb. - bár ez önmagában nem okoz ilyet)
2010. okt. 4. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
57%

Szerintem nem lehet élesen elválasztani, honnan kezdve a szülő hibája valami, és honnan a gyereké. Tény, hogy a rossz nevelés, az elutasítás, a szülői minta olyan mélyen elássa magát az emberekben, hogy rengeteg szörnyű dolgot képes később előidézni - gyilkosságot is, gyűlöletet és végtelen nagy haragot, ami gyakran kegyetlenségekre sarkallja az embert.


Ugyanakkor egy fiatal 17-18 éves korában már kilép abból a közegből, mikor kivételesen csak a szülők tudnának rá hatással lenni. A tévében, a könyvekben, interneten is találkozik olyan eszmékkel, amelyek azt hirdetik, hogy légy önmagad és ne hagyd, hogy elnyomják azt, aki vagy, ne hagyd, hogy a múlt határozza meg az életed, meg ilyesmi. Ezekkel a gondolatokkal mindenki összefut, és innentől már magának az embernek a döntése,hogy megfogadja-e ezt a tanácsot.


És sok dolog itt dől el. Persze ez függ attól, hogy az a bizonyos nevelést mennyire lett elrontva a szülő hibájából, milyen függőségeket hoz magával a gyerek, mitől nem bír megszabadulni - de az út ott van. Csak ha valaki nem elég erős hozzá, mert megtörte a gyermekkor, akkor úgysem lesz képes változtatni.


Pedig sokan megteszik. De épp azért nem lehet megmondani, hogy mi számít nevelési hibának és mi nem, mert ez nem általános dolog. Függ a személyiségtől, a külső körülményektől, attól, hogy a nevelés mennyire félresikerült.


Bár, aki gyilkol, én azt alapvetően nem tekintem egészséges mentalitású és lelkű embernek. Egyébként megbocsátanék a gyermekemnek, épp ezért: mert úgy vélem, ha ilyet tenne, akkor egyszerűen nem normális, hanem beteg. És mert mindemellett ismerném benne azt a számtalan jóságot, ami elbújik a gyilkos ösztöne mellett.

2010. okt. 4. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
80%
Valóban, a felnőtt gyerek tetteiért nem lehet a szülőt okolni. Nyilván a legtöbb szülő megpróbálja tisztességre nevelni a csemetéjét, de miután kikerül a "keze alól", már nem mindig fogja tudni, éppen kikkel mit csinál. Nekem is van kettő, felnőttek. Szerintem nem tudnának olyat tenni, amiért megtagadnám őket. A fiam szokott viccelődni, ha gyilkos lennék, akkor se? Akkor sem. Gondolom, sokaknak nem fog tetszeni a véleményem, de ez az enyém, én így érzem.
2010. okt. 4. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
0%

Egy gyerek személyiségét 6 éves koráig lehet építeni. Amit addig a szülő megtanít neki, az alapján dől el, hogy később ha látja a tévében vetkőzni Britney Spears-t, akkor utánozza vagy elítéli. Rágyújt-e az első cigire a barátok unszolására, vagy olyan erős a személyisége, hogy nem érdekli a tömegnyomás.

És persze nem azt értem tanítás alatt, hogy megmondjuk a gyereknek, hogy nézzen körbe az úttesten. Hanem amit lát maga körül. Pl. hogy az apja elnyomja az anyját, vagy együtt élnek, de nem szeretik egymást, stb.


Vannak ritka esetek, amikor valaki szociopatának születik, és egyszerűen hiányzik belőle az empátia. De a gyilkosok kis százaléka szociopata.


A saját példámat hozom fel. Szociális fóbiám van, félek az utcán, az emberek közt, egy újság megvásárlását napokig tervezem, és a torkomban dobog a szívem közben. Ezt mind az apámnak köszönhetem, aki fizikailag bántalmazta az anyukámat a szemem előtt. Kiskoromban senki nem vitt el pszichológushoz, és úgy érzem, ez a szüleim hibája. Viszont most már, hogy nagy vagyok, választottam, hogy elmegyek magamtól. Mert innentől, hogy felelős vagyok magamért, már nem lehet azt csinálni, hogy csak sír a szám, hanem tenni is kell.


Ha nekem pl. másmilyen a gyerekkorom, valószínűleg nem rettegnék elhagyni a házat. Úgyhogy azt mondom, hogy igen, a szülő az esetek többségében valamit elrontott. Ami elég, ha egy kis triviális dolog. Pl. én tudom, hogy anyukám szeret, de nagyon vágytam rá, hogy többször öleljen magához.

23/L

2010. okt. 4. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
sztem leginkább a neveléstől függ....de hallottunk már olyat is hogy egy kamasz akinek rendes szülei voltak és megvolt mindene elkezdett drogozni. szóval nem száz százalékosan a szülő a hibája
2010. okt. 4. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:

aki ilyen méretű bűnt követ el annak valami hiba valóban becsuszott a gyerekkorába amiért a szülő mindenképpen felelős!de nem lehet a szülő nyakába varrni az egészet.Igenis amikor kilép a gyerek az életbe,vagy már fiatalon érintkezik sokféle személyiséggel igenis formálódik,és formálnia kell önmagát.

Elöttem szólt valaki olyat: apám verte anyám és nem vittek szakemberhez...

Nos enyém is verte nap mint nap előttünk,ha éppen nem verte a,kkor vert minket.Ezenkívül a piát sem vetette meg.

Ettől még én nem verem a gyerekem és nem verem a barátnőim.10,5 éves koromtól(ekkor váltak el) soha senki nem mondta meg nekem h mikor mi a helyes,felnőttként jöttem rá ,h velem anyu soha semmiről nem beszélgetett.

Mégis sikerűlt kialakítanom egy értékrendet ami nagyjából jól is szokott működni.Nem érzem magam tiszteletlennek.Tudok alkalmazkodni másokhoz,toleráns lenni...stb,sok dolog aminek se híre se hamva nem volt az otthonunkban.Egy ideig magam alakítottam magam ,később a partnereimtől tanultam sokat.Egyiktől ezt a másiktól azt..Igen,valahol egész biztos sérül a gyermek ,de nem biztos h ennek oda kell vezetni ,h ekkorát bűnözzön.Ez a tábor valóban nem lesz egységes sose.Szerintem minden eset egyedi...mikor hibás a szülő és mikor az egyén.

2010. okt. 4. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Valahogy én erről azt gondolom, amit Petőfi mondott arra a kérdésre, hogy hogyan lett költő: "a költő nem lesz, hanem születik". Szóval az ilyen nagy gyilkosok is "születnek" szerintem. A nevelés, vagy inkább a nevelés hiánya, meg a környezet csak hozzájárul, hogy amire született, abban kiteljesedhessen, és véghezvihesse a "feladatot". Meg tudom érteni aszülőket, hogy beleőrülnek, nem tagadnám meg akkor sem, de az is igaz, hogy akinek olyanok a szülei, hogy "nem tagadnák meg akkor sem" azoké valahogy nem lesz tömeggyilkos. Én amúgy a karma filozófiában hiszek. Karmája pedig mindenkinek van, annak is aki gyilkol, meg annak is, akit gyilkolnak. És "nincs menekvés a karma vérebeinek a fogai közül".(Balogh Béla: Végső Valóság) (És még Mikhail Naymeo(?) Mirdad Könyve)Vagyis ami a karmában van, annak meg kell lennie.
2010. okt. 4. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Kétélü a fegyver egyrészt mert a nevelés sokat nyom a latba de a média környezet barátok hatásai is ott van,meg a mostani nagy liberális mindent lehetnek ez a következménye.
2010. okt. 4. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Nem mindenért felelős de igen is szerepe van abba ha a gyerek bűnöző lesz, érzéketlen gyilkos...
2010. okt. 4. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!