Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Miért tagadják sokan, hogy...

Miért tagadják sokan, hogy régen könnyebb volt a gyerekvállalás?

Figyelt kérdés

Számos cikk alatti kommemtben vagy itt is olvastam már, hogy a fiatalok önzők, kényelmesek, stb. ezért nem vállalnak gyereket, bezzeg régen sem volt könnyebb, mégis az volt a normális, hogy 20-25 évesen gyereket vállaltak az emberek, nem gondolkodtak rajta, hogy lesz, mindig megoldották a dolgokat. Ez oké, de miért nem ismerik be, hogy régen könnyebb volt az egész folyamat?


1. Nem kellett ilyen-olyan végzettség, nyelvtudás, munkatapasztalat ahhoz, hogy az embernek legyen valami (ráadásul fix) munkahelye. 16 évesen befejezték esetleg a szakmunkást, már mehettek dolgozni, ma kit, hova és mennyi pénzért vesznek fel, ha még egy érettségije sincs? Plusz az elvárások, hogy az ember gyerek mellett folyamatosan fejlessze magát.


2. Az ingatlanárak nem voltak úgy elszállva a fizetésekhez képest, mint most. Volt tanácsi lakás, kalákában építkezés, illetve rengetegen a szülőkhöz vállaltak gyereket, na most ugyanezt a szülők nagy része nem engedi meg, ergo előbb kell egy lakás és utána jöhet a gyerek, nem fordítva, mint régen. Csak manapság akár egy panelhoz jutni is iszonyat összeg, ha még albérletre is költeni kell.


3. Ma szinte alap a 2 autó fenntartása, azt is elő kell teremteni valahogyan. Komolyan, lassan nem lehet eljutni egy munkahelyre sem busszal, ha az a város másik felén van, mert ritkán mennek a járatok, át kell szállni, várni közben, hazafele ugyanez, és akkor a bölcsik-ovik nem is ehhez igazodnak, nálunk 6.30-kor nyit például, utána csak 6.50-kor és 7.15-kor megy busz a városba (és ez nem vidék, értitek, hanem a nagyvárosi melletti első, nem is messze lévő település), a korábbi buszhoz nem lehet odaérni, a késöbbivel nem ér be az ember 8-ra dolgozni a reggeli forgalomban. Délután meg nem lehet hazaérni, mire zár az ovi. Hát régen ilyen probléma valahogy nem volt, vagy nem tudom, ott voltak a nagyszülők, ma már ők sem segítenek hozni-vinni a gyerekeket.


Most azt látom fiatal 30-as anyukaként, hogy a korosztályomban mindenki kínlódik az otthonteremtéssel, hogy járjon be dolgozni, soha nem megy senki sehova nyaralni, mert az már bele sem fér és még azt sem lehet mondani, hogy luxus életet élnénk, nem jár a többség étterembe, nem rendelget, annyi a plusz, hogy van mosogatógépük, ami 50 éve mondjuk nem volt.



2023. febr. 16. 07:02
1 2 3 4 5 6 7
 21/62 anonim ***** válasza:
71%

Anyám (60-as évek első felében született) szintén azt mondja, mint valaki itt feljebb, hogy munka terén borzasztó most a létbizonytalanság. Régen csak kilépett az ember az iskolából, bement a 10 percre lévő helyi gyárba, hogy ott szeretne dolgozni, és bumm, lett munkája nyugdíjas koráig (illetve anyám generációjának már pont nem, mert jött a rendszerváltás, a helyi gyárat a 90-es években felszámolták, de addig a környékről szinte mindenki ott dolgozott nyugdíjig).

Mi rengeteget voltunk odacsapva a korán nyugdíjba ment nagymamánknak. Anyámék pedig talán még annál is többet. Én már harmincas vagyok, van 2 gyerekem, de anyám még bőven dolgozik, nincs nagymamához passzolás. Foggal-körömmel ragaszkodom az egyetlen olyan munkához, ami helyben van, és 8-16-os a munkarendje, különben baromira meg lennék lőve. Szarul fizet 👍. Fogalmam sincs, más szülők hogy tudják megoldani.

Ezekből a szempontokból lehet, hogy könnyebb volt régen.


Nagyapám megépítette a házat. Annyi engedéllyel, szabállyal és követelménnyel biztos nem kellett bajlódnia, mint manapság, de azért biztos nem volt így sem gyerekjáték. Így nem tudom megítélni, hogy a lakhatáshoz jutás könnyebb volt-e. A szülőkkel élés, szülőknél való gyerekvállalás viszont éppen akkora szopás volt, mint most. Nem azért hurrognak az ilyenekre a Gyakorin, mert manapság olyan könnyű külön költözni, hanem mert az a szemlélet változott meg, hogy az élet jólvan szarul is, úgy, hogy gyereksorban maradsz vénségedig, nincs szavad, és a szomszéd ágyon horkol az anyósod. Ehelyett ma már azt mondjuk, ez nem élet, nem akarjuk igahúzással és nyeléssel tölteni, hanem szeretnénk magunknak is egy kis jót.

2023. febr. 16. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/62 anonim ***** válasza:
63%

"Régen csak kilépett az ember az iskolából, bement a 10 percre lévő helyi gyárba, hogy ott szeretne dolgozni, és bumm, lett munkája nyugdíjas koráig"


Az lehet, de a mai fiatalok nem akarnak gyárban dolgozni. Ők diplomát akarnak, sokan akar kettőt is, plusz nyelvvizsgat, mindezt úgy, hogy anyu fizesse. Aztán ha még van a diploma, meg egy évet "élni akar", utána pedig minimum felső vezetői állás kell neki havi 1 millaert.

2023. febr. 16. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/62 anonim ***** válasza:
60%

Mindkét korszaknak meg vannak az előnyei és hátrányai. Az sem mindegy, hogy melyik társadalmi réteget kérdezzük szóval pro és kontra akad mindkét részről bőven.

Apám zöldséges volt, tele pénzzel. Nekünk jó volt. Páromék csórók voltak, nekik jóval jehezebb gyerekkoruk volt.

De mindent összevetve mivel a mai gazdasági helyzet rendesen el van szaródva szerintem több embernek nehezebb az élet mint a mondjuk a hetvenes években.

2023. febr. 16. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/62 anonim ***** válasza:
63%
Szerintem nem kellene visszasírni azt az időszakot, amikor nem mondhattad, amit gondolsz, mert jött a paréj pártkatona es jelentett. Vagy nem az volt, hogy eszedbe jut, hogy kéne egy gatya és ott egy hatalmas plaza meg webshopok, hanem majd amikor jön egyszer majd egyféle gatya kb 2 méretben, akkor esetleg vehetsz, ha nem kapkodják el. Ez kéne? Ezekre valahogy nem emlékeznek a nagy nosztalgiázók. Semmiféle kilatásod se volt, be voltál kategorizálva és kész, az x-es származás még a 80-as években is volt, ahol gondot jelentett. Diplomát se szerezhetett akárki, ha 14 éves korodtól dolgozni kellett a gyárban, akkor csak ilyen marxista szarokat tanulhattál. Ingatlant szerezni most a válság alatt volt a legkönnyebb, azóta emelkedik az ára, 2000 körül 5-6 millió volt egy panel. Aki meg azt hiszi, hogy muszáj 2 autót fenntartani, az simán csak buta, ne haragudj. Nem muszáj. Tenyleg el vagy kissé tevedve, kerdező.
2023. febr. 16. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/62 anonim ***** válasza:
7%
#22: Nálam ez egész pontosan így is történt, csak 2 évet buliztam, nem egyer. Irigykedünk, irigykedünk?
2023. febr. 16. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/62 anonim ***** válasza:
74%

25!


Nem irigykedek, kedves. Egy kb mindennapos helyzetet írtam le. Te magad csak a bizonyíték vagy rá, hogy egyáltalán nincs nehéz helyzete a mai fiataloknak. A szüleiknek van, mert étek az alap elvarasok feléjük. Fizetni kell a diplomát, a nyelvvizsgat, az albérletet-mert a kollégium a többségnek nem megfelelo-, sőt, a jogosítvány is alap a szülők által fizetve. Emelle nekik jár minimum át önerő egy saját ingatlanhoz-de ne valami xar egyszóval panel legyen- de inkább vegyenek neki egy útépítési 3 szobás lakást, vagy egy házat, akkormis, ha ők maguk kell hogy hitelt vegyenek fel erre.

2023. febr. 16. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/62 anonim ***** válasza:
69%
Azért ez is inkább olyan régen minden jobb volt helyzet. Az emlékezet amúgy is igyekszik a jót eltárolni csak, szóval nem csoda.
2023. febr. 16. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/62 anonim ***** válasza:
21%

Szerintem jó volt a régi korszak. Ami a legfontosabb, hogy volt némi fegyelem, rend. Ok hogy nem csinálhattál, mondhattál akármit de most mennyivel jobb ez a hatalmas nagy szabadság? Mihez kezdünk vele? Szép lassan romba döntjük vele a kis társadalmunkat. Mindenkinek kis túlzással bármit lehet. Jogait mindenki harsogja de a kötelezettségeket magasról leszarja. A pofája a legtöbb embernek hatalmas, modor semmi, ész zéro. A tarsadalmi ranglétra alján élöket több oldalról rugdossák miközben "odafent" tapsi-dőzsi van. Ha nem nyújtasz 120%-ot akkor mehetsz a francba. 50 évesen lerokkansz vahy megdöglesz infarktusban, agyvérzésben. Ha valami csoda folytán mégis megéled az öregkort csak nyűg leszel mindenhol és igyekeznek minél hamarabb megdögleszteni! Közbiztonság egy rakás szar.. simán megtámadnak fényes nappal kindenféle azar alakok és nincs egy kemény kezű rendőrég aki ilyenkor bucira füfföli az ilyenek pofáját a tompfával.

Szóval ne mondja nekem senki, hogy ez a szép új világ! Nem véletlen, hogy jó ha fele annyi gyerek születik. Erre a szarra? Minek szűlni?

2023. febr. 16. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/62 anonim ***** válasza:
56%
Nem volt semmilyen támogatás, sem ingyen menza,sem segélyek,sem ingyen tankönyv. Ma is vannak munkák diploma nélkül, tudom mert nekem sincs. Nincs autóm és sok ember max 1 autót tart. Az ingyen lakás max paraszt családnak járt, míg a nemesi származású lakását akár el is vették ,mondván az államé. Nem volt könnyebb a gyerekvállalás csak jobban tojtak bele,ebből lettek a kulcsis gyerekek akik otthon voltak hagyva amíg anya,apa melózott. El vagy tévedve kérdező.
2023. febr. 16. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/62 anonim ***** válasza:
66%

1. Ma sem kell ilyen-olyan végzettség hogy megélj, ha rátermett vagy akkor egy okj-s tanfolyammal olyan szakmát kapsz amivel hülyére keresed magad (nincs szakember). A diplomás-nyelvvizsgás álmokat ti teremtettétek magatoknak elváráskép aminek a költségeit szintén az a korosztály fizeti akiknek "könnyű volt".

Kurvára jó volt 16 évesen (én 17) dolgozni ott ahol fél év múlva vették észre hogy abban a munkakörben (nehéz fizikai munka) nem is alkalmazhatnának :)

2. Akkoriban sem volt könnyű ingatlanhoz jutni, fiatalon tanácsi lakást akkor kaptál ha beneveztél valamelyik munkásmozgalmi pártba (egy volt). Ma megfordultak a trendek, akkoriban a lakás volt a feltétele a gyereknek (szerinted), ma pedig a gyerek a feltétele a lakásnak (csok-babaváró).

3. Nem alap a két, de akár az egy autó fenntartása sem. Múlt héten láttam bőrig ázott biciklis dolgozót. Akinek nem telik rá az is megoldja az életét valahogy és még szaporodni is tud. Nálunk (30-ezres nyugatdunántúli kisváros) kapásból 7 óvodát számoltam és és 3 általános iskolát.


Az otthonteremtés régen sem volt könnyű és ma sem az.


Ezek szerint az átkosban mégis jobb volt és könnyebb?

Akkoriban nem mondhattad el amit akartál mert elvittek - ma telesírhatod a gyk-t a bánatoddal.

Akkoriban nem mehettél külföldre - ma meg nem tudsz menni mert nem telik rá.

Akkoriban nem szerezhetett akárki diplomát - ma ha az anyagiak engedik akkor próbálkozhatsz a nyugdíjkorhatárig is akár. Kérdés hogy kell e egy 9 milliós országnak ennyi diplomás árufeltöltő?


Végszóként: Imádom amikor olyanok mondják hogy régebben jobb volt akik nem is éltek abban a rendszerben. Egyébként nekem speciel jobb volt akkor is és jobb most is, de ez a hozzá álláson múlik. Nem sírni kell hanem megcsinálni.

2023. febr. 16. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!