Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Szülőtartás nagyszülőnek is jár?

Szülőtartás nagyszülőnek is jár?

Figyelt kérdés

Adott egy olyan szitu, hogy van egy 80 év körüli bácsi. 1 lánya volt, a lányának férje, és azoknak 2 gyereke.


A bácsi régen a feleségével a saját lakásában élt. Lányuk akkor költözött el tőlük, mikor férjhez ment, S a férj szüleivel éltek egy házban békességben.


A lányának férje autóbalesetben fiatalon meghalt. Nagy tragédia volt ez minenkinek. Néhány év múlva pedig a bácsi felesége is meghalt.

Az unokák miatt nagyon sokat jàrt a lányához, saját bánata ellenére erős maradt, segítette a fiatalokat, az elhunyt férj szüleivel is jó kapcsolata volt. Ám jött hamar a következő tragédia, az elhunyt férj szülei is meghaltak, egy időben, szintén közlekedési balesetben.


A bácsi lánya lelkileg úgy összetört, hogy megbetegedett. Bár a 2 unoka akkora már felnőtt éppen, még nagyon "gyerekek voltak"..


Megbeszélték, hogy a bácsi, vagyis a nagypapa hozzájuk költözik, saját lakását pedig eladja. Így is lett.

Ez a ház pedig, ami a másik két nagyszülőé volt, a két unoka nevére került, mivel az elhunyt apukának nem voltak testvérei.


Éltek így tovább szomorúan, de békében, a bácsi a lakásának árát az évek alatt teljes mértékben ráköltötte erre a családi házra, nem sajnálta unokáitól. Hivatalos papírt erről nem írtak.

Közben a bácsi lányán úgy elhatalmasodott a betegség, hogy meghalt ő is. Nem sok örökséget hagyott, némi pénzt és ingóságot, gyerekeié lett.


Egy ideig látszólag békében éltek így tovább. De valójában a két testvér nagyon meggyűlölte egymást, sok vita volt köztük. Az idősebb, a lány egyszercsak titokban férjhez ment, elköltözött.

A bácsi közben olyan idős lett, hogy sok mindenben segítségre szorul. A fiú unoka a maga módján segíti, de ő teljesen link életet él a rocker haverjaival, állandóan részeg.

Egy ilyen félrészeg pillanatában a nővére aláiratott vele egy szerződést, miszerint megveszi tőle a ház ráeső részét, továbbá, hogy X hónapon belül az öcsikének a nagypapával együtt ki kell onnan költöznie.


Öcsike nem gondolkozott, csak megörült a pénznek, alá is írta.

A bácsi csak utólag tudta ezt meg, és ahogy tudatosult benne, hogy a saját lakásának árát beleölte az unokák házába, majd ezek után el kell onnan költöznie... Minden szempontból romlott az állapota. Nem beszélve, hogy a részeges unokát sem tudja fegyelmezni, sőt most már alárendeltje neki.


Egy ismerősük befogadta őket egy évre, de jó ideje albérletbe kényszerült papa és unokája. A lány közben már mint a ház egyedüli tulajdonosa, eladta végleg a házat, azt idegenek lakják, vissza nem költözhetnek...


Az öcskös állítólag már elverte azt a pénzt, amit nővérétől kapott a fele házért, és minden kis keresetét is elissza, ha épp van állása...


A bácsi nyugdíja már nem elég kettejüknek, plusz még az albérletet is fizetni..

Lassan az albérletből is menniük kell.

A lányunoka nem törődik a nagypapával.., pedig neki lenne helye és ideje a nagypapa befigadására. De fel se hívja, gazdag pasijával jól élnek, állítólag most terhes is....


Kérdésem, ha màr ez a link unoka nem tud az idős bácsiról gondoskodni, a jólétben élő lány kötelezhető -r rá???


Pontosan mit jelent a szülőtartás és nagyszülőre is vonatkozik-e, ha annak gyereke ugye már nem él...?


Vagy mégis mit tehet a bácsi, hogy ne legyen hajléktalan???



2023. márc. 7. 10:01
1 2 3 4
 11/34 anonim ***** válasza:
17%
A lány unoka annak tudtával vette át a házat, és kényszerítette költözésre a nagyapját, hogy annak innentől bizonytalan lesz a lakhatása. Már akkor sem érdekelte. Nem kötelezhető eltartásra, de ha lehetne is, milyen élete lenne az öregnek ott, ahol utálják? A papa jóhiszeműsége nem volt kifizetődő, de ezt utólag nem lehet lenyomni az érintettek torkán erőszakkal sem. Az etikai szempontok (még rokonok között sem) ritkán számítanak, ha pénzről van szó. Már ha igaz az egész.
2023. márc. 7. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/34 anonim ***** válasza:
95%

Nem feltétlenül kamu a kérdés, lehet, hogy a kérdező - akiről nem is tudjuk, ki egyáltalán és mi köze neki az egészhez - félinformációk alapján kreálta össze a buta agyában ezt a sztorit.


Mert bocs, de aki 2023-ban komolyan felteszi azt a kérdést, nem kötelezhető-e valaki, hogy a házába vegye a rokonàt, az nagyon buta.


Nem kötelezhető semmire, esetleg némi rokontartásra, 10-20 ezerre, de amíg a nagyapa tartja el az öcsit, addig azt sem fogják megítélni.

2023. márc. 7. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/34 anonim ***** válasza:
94%

"gazdag pasijával jól élnek"

. Na, itt túltoltad.

Pedig esküszöm, jól indult.

2023. márc. 7. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/34 anonim ***** válasza:
97%

Én ezt a kérdést úgy tettem volna fel - persze lényegesen kevesebb költői vénával megáldva - hogy:


"Szülő eladta az ingatlanát és a gyerekéhez költözött. Az ingatlana árát a család felélte. A gyereke meghalt, az unokák lettek az örökösök, így a nagyszülőnek mennie kellett a házból. Van valami segítség ilyenkor a 80 éves ember számára?"

Slussz!

2023. márc. 7. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/34 anonim ***** válasza:
94%

1. Rokontartás se jár a 2 szép szemért. Önhibáján kívül kell valaki olyan helyzetbe kerüljön, hogy ne legyen kepes saját magát eltartani. Az, hogy egy hülye f@sz volt, nem számít önhibán kívülinek.


2. Senkinek se kötelessége egy felnőtt embert pénzelni, befogadni, jópofizni vele, vagy akár csak hozzá szólni.


3. A rokontartás ilyen 15-20ezer szokott lenni. S ezt is csak akkor vonják le, ha nem veszélyezteti a másik fél megélhetését.

2023. márc. 7. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/34 anonim ***** válasza:
96%
Gyámhatóság <- Szociális otthon
2023. márc. 7. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/34 anonim ***** válasza:
95%
Röviden: Nem.
2023. márc. 7. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/34 A kérdező kommentje:

Félelmetes, hogy ezek a válaszok is hogy tükrözik azt, hogy mennyire elkorcsosult a társadalom.


Csak az anyagiak fontosak a többségnek, mindegy, hogy milyen aljas módon. Csak saját maga számít a többségnek, meg a kölykei, sok esetben még a párja sem. Szülők meg nagyszülők? Ismeritek még ezeket a fogalmakat? Ja persze, amikor neveteken a vagyonuk, felejthetők, onnan már mehetnek, ahová akarnak, mi?


És hogy én mit avatkozok bele?

Egyszerűen NEM avatkozom bele. Ismerem a bácsit, jó ember, nagyszüleimmel baráti kapcsolatban voltak régen. Keservesen panaszkodik a szüleimnek, sokmindent adtunk már neki, pénzt is. Meghallgatjuk. De ez nem állapot, az sem, ahogy élni kényszerül, az sem ahogy koldulni...., mikor van két unokája, akiknek helyzetét már elég jó leírtam...


Nekem van egy ápolásra szoruló nagyon idős nagymamám. A szüleim sem fiatalok. Segítem a szüleimet és sokszor én vagyok a nagyival. Fel nem merül bennem, hogy ne tenném.


Hallottam már, hogy van ilyen, hogy "szülőtartás", de nem tudok semmit erről, meg hogy ilyen kiszolgáltatott helyzetben, mint az idős bácsi, milyen jogi lehetőségek vannak. A MI CSALÁDUNKBAN EZEK ANNYIRA NINCSENEK JELEN, HOGY NEM TUDOK ILYESMIRŐL SEMMIT. Nálunk a hála is jelen van pl...


Az adásvételi szerződés nem sajtpapír volt.... Rendes szerződés ügyvéddel. Az ügyvéd a lányunoka férjének régi ismerőse. Hogy nála az irodájában írták alá, vagy az ügyvédhaver kiment az öcsikéhez nem tudom, mindenesetre, higgyétek el, hogy érvényes volt. El van adva....



Szörnyűek vagytok. Kivánok nektek hasonló öregkort, mint amiben a bácsi van! Vagy sok-sok szép szerződéssel biztosítsátok be magatokat, nehogy majd a saját unokátok kifosszon, ha magatehetetlenül vergődtök valami öregek otthonában!

2023. márc. 7. 13:31
 19/34 anonim ***** válasza:
97%

Kedves kérdező, bár én megértem, hogy segíteni akarsz, és sajnálatos, ami történt a bácsival, de ő is tehet erről. Szomorú vagy nem, ilyen összegek esetén, hogy pl. az eladott lakása teljes árát beleforgatta a lánya házába, felújításba, bútorokba, felélték stb. igenis kellett volna gondolni a jövőre és pl. tulajdonrészt vagy haszonélvezetet kérnie.


A mostani helyzetben nem sokat lehet tenni, a rokontartás feltételei nem állnak meg esetében, illetve az nem vonatkozik befogadásra, ahogy többen írták is.


Amit a bácsi tehet az az, amit már többen ajánlottak, hogy költözzön külön az unokájától, talán egyedül, ha szűkösen is, de ki tud jönni a nyugdíjából. A lakhely szerinti önkormányzatnál érdeklődjön lakhatási segély, szociális étkezés stb. iránt, ez kerületenként/városonként eltérő, hogy mit lehet igénybe venni.

2023. márc. 7. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/34 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen mindegy, hogy ki mit gondol erről a helyzetről.


Jogilag nem kötelezhető a lány unoka semmire.

2023. márc. 7. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!