Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Anyám és apám házasok. Apámnak...

Anyám és apám házasok. Apámnak anyám előtt született egy házasságon kívüli gyermeke ( a hölgy csak barátnője volt). Tehát van egy fél testvérem aki sosem élt velünk. Apám halála esetén, ő mit és milyen arányban örököl?

Figyelt kérdés
Lehet-e olyan jogi lépéseket tenni ami álltal ő teljesen kizárható az örökségből? (ház tulajdonjog átírás a nevemre stb. ) Szép napot mindenkinek!
2010. dec. 18. 06:25
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%
A kötelesrész jár neki. Ha mindent a te nevedre íratnak, elméletileg nem örököl semmit, de ha szerez egy jó ügyvédet, jóval többet megítélhetnek neki, mint a kötelesrész. Apukád gyerektartást fizetett? Egyáltalán a nevén volt az a másik gyerek? Mert ha nem, akkor nem sok esélye van. Apukád halála után nem tudja bizonyítani, hogy ő volt az apa.
2010. dec. 18. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
91%

Nálunk a szitu ez volt: Apunak első házasságából született egy fia. Elvált, aztán elvette Anyát. Megszülettem én. Apu meghalt, így a féltesóm Apu után mindennek a felét örökölte. Sosem élt velünk, nagyjából sz@rt ránk, de az örökségre már nem... Az kell.

Hogy hogyan lehetne megelőzni, nem tudom. Ha nem tesztek semmit, Apukád részének fele őt illeti.

2010. dec. 18. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
100%

Alapból Ő örökölné a felét. De ha apukád mindent rád akar hagyni, a korodtól függ, mit tehet. Kiskorúnál úgy működik, hogy végrendelkezik a javadra (ügyvédnél), így a féltestvéred csak a köteles részt kapja, ami az amúgy rá eső rész fele. Nagyobb korban (nem tudom feltétel-e a nagykorúság), öröklési szerződést lehet írni, ami azt tartalmazza, hogy te apukádnak élete végéig x Ft-ot fizetsz minden hónapban, cserében te öröklöd minden vagyonát. Természetesen a ház átírása is szóba jöhet, de ezt apukád védelme érdekében úgy szokták megoldani, hogy neki haszonélvezeti joga marad a házon, ami sokszor erősebb, mint a tulajdonjog. Pl. nem adhatod el nélküle, nem rakhatod ki. De ez a többi tulajdonára nyilván nem vonatkozik, azokon osztozni kell.

Van még az örökségből kitagadás is, de az nagyon ritka, ahhoz a féltesódnak olyan bűnt kell elkövetnie, ami miatt ezt bíróság engedélyezi.

2010. dec. 18. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk is ez a helyzet, csak én az anya vagyok. :)

(A férjemnek van egy korábbi élettársi kapcsolatból született lánya)

Függetlenül attól, hogy házasságban vagy élettársi kapcsolatban születtetek, az öröklési jog szerint egyenlő arányban illet mindkettőtöket az édesapátok utáni hagyaték. A jelenlegi ingóságok nem hiszem, hiszen azt használjátok, csak akkor, ha valamelyik kizárólagosan az édesapád házassága előtt szerzett ági vagyon (szülőktől), az ugyanis nem vihető házasságba.

A ház rá eső részét is egyenlő arányban öröklitek, mindkettőtök részére a Te édesanyád özvegyi jogával (a házasság címén kapja ezt a haszonélvezeti jogot). Ti nem vagytok kitehetők onnan.

Kizárni nem lehet az örökségből, csak a törvényben taxatíve (azaz szó szerint felsorolt) okok folytán, pl. ha életére tört apukátoknak. Apukád viszont hozhat végrendeletet úgy, hogy nem azt írja, hogy kizárja, hanem megnevezi, h kire hagyja a házat. Mindenképp viszályt szül. Nálunk az a helyzet, hogy enyém (az anyáé) a ház, az apa haszonélvező (ami sokban erősebb a tulajdonjognál), így a haszonélvezeti jogot nem örökli az első gyerek, csak utánam a sajátunk.

Remélem, érthető, amit leírtam, ha nem tiszta valami, kérdezz nyugodtan. :)

2010. dec. 18. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:
Igen apám a nevére vette a féltesómat,és fizette a gyerektartást rendszeresen.
2010. dec. 18. 06:55
 6/21 A kérdező kommentje:
MI lenne ha mondjuk anyám és apám hivatalosan elvállna. Persze csak formailag,hisz szeretik egymást,és apám anyám javára mindenről lemondana? Akkor mi lenne jogilag a helyzet?
2010. dec. 18. 06:59
 7/21 anonim ***** válasza:
82%

Ne haragudj, de hogy vagy képes ezen agyalni? Mit vétett neked? Ennyire kell az az örökség (mikor Apukád még meg sem halt...)???

Az, hogy a féltesód nem élt veletek, és hogy egyáltalán megszületett, nem az ő hibája.

A szülei tehetnek róla. És mindkét szülője vállaljon felelősséget ezért. Apukád is, ahogy végülis meg is tette, nevére vette, anyagilag támogatta. Azt csak remélem, hogy érzelmi kötődés is van köztük!

Belegondoltad már magad a tesód helyébe? Elég sz*r lehet neki.

Meg neked is, hogy ilyen vagy.

2010. dec. 18. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
100%
Akkor a bíróság utólag (apukád halála után) édesanyádtól hajtja be a gyerekre jutó örökséget. Hiába íratja rá, erről lesz papír, tehát megtámadható. De mi a gond a gyerekkel? Csak az apukád gyereke ő is, miért akarjátok mindenképpen kitagadni? Tett valami rosszat veletek?
2010. dec. 18. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:
Igen elég rosszat tett. Próbáltunk normál ember módjára kapcsolatot tartani,de nem hogy nem érdekli,közölte egyszerűen halála után jelentkezik az örökségért,amit nagyon vár és megba.....hatjuk! Jelzem,okot sosem adtunk eme viselkedésre!Tudjátok egy élet keserű munkáját ne vigye el egy ilyen enber!!
2010. dec. 18. 07:22
 10/21 anonim ***** válasza:
56%

1. Apukád minden gyereke a vagyonát közösen örökli, azaz annyiad részt, ahány gyereke van.

2. Teljesen független attól, hogy a szüleid házasok-e vagy sem.

3. CSAK nagyon indokolt esetben lehet kizárni valamelyik gyereket az örökségböl (vannak a jog szerinti indokok, de csak kevés).

4. Nem igazán értem, hogy miért vagy ennyire anyagias, és már most azon töröd a fejed, hogy apukád halála után nehogy a féltesvérednek is jusson valami.

2010. dec. 18. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!