Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogy lehetne "megtanítani"...

Hogy lehetne "megtanítani" kommunikálni a férjemet?

Figyelt kérdés

Van egy férjem akit imádok 5 éve vagyunk házasok.Viszont van egy rossz szokása, amit még az apjától "tanult".Képtelen kifejezni magát és emiatt mindenhol kellemetlen helyzetünk adódik.Én már megszoktam az évek alatt, de gyakran még nekem is rá kell szólnom mikor sértően beszél, holott nem szándékos, neki fel sem tűnik.Olyan is sűrűn van, hogy mond valamit és tudom, h teljesen mást ért alatta, mint ahogy hangzik.Ilyenkor visszakérdezek, h amit most mondtál az ezt jelenti.Tényleg erre gondoltál vagy rosszul fejezted ki magad?Szóval nálunk már annyira nem téma, de baráti társaságban, új ismerősöknél, munkahelyen stb mindenhol kellemetlen helyzetbe kerül emiatt és sokan nem tudják ezt róla, azt hiszik idióta vagy bunkó.Persze ezek az emberek nem is kérdeznek vissza, csak elkönyvelik magukban.Az egy dolog, h mindent nagyon körülményesen magyaráz, amit el lehetne mondani 1-2 mondattal azt kb 15-tel mondja el és a felénél már azt se tudja az ember miről beszél.Azért jött ez most ki belőlem mert új munkahelye van ahol többnyire nők vannak, félek, h rossz kép alakul róla, ráadásul a nőkkel amúgy sem lehet úgy beszélni mint egy férfival és nem akarom, h megutálják.

Nemrég költöztünk új lakásba, a beköltözéskor mikor beszélgetett a tulajjal már nem emlékszek mit mondott pontosan, de a tulajnak az jött le, h ő márpedig nem fizeti ki a számlákat, simán eltologatja őket egy-két hónappal, holott meg sem fordult ilyen benne csak a beszélgetés során olyan hülyén és körülményesen fejezte ki magát, h mindenkinek ez jött volna le.Ha nem ismerném még nekem is.Lehet ezen még változtatni 27 éves korban? :(


2011. febr. 4. 10:42
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Szerintem csak sok gyakorlással, nem szabad "megszoknod", hanem minden egyes alkalommal elmagyaráztatni vele, hogy értette (ne visszakérdezz, hogy így értetted?, hanem fejtse ki ő, hogy értette), és aztán visszautalni arra, hogy ehhez képest mit mondott, és megmondani neki, hogy te mit értettél szó szerint.

De elsősorban rajta múlik, ha ő nem akar változtatni, nem fog.

2011. febr. 4. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Lehet, de ehhez szaktanácsadó fog kelleni.
2011. febr. 4. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
A szókincs az olvasással bővíthető. Nem blikkre vagy tv-újságra gondolok. Olvasson sok olyan könyvet, ami érdekli. Akár tudományos, akár szépirodalmi alkotásokat. Nem feltétlenül jelenti, hogy vki bunkó, ha nem tudja kifejezni magát. De egy alapvető műveltség kell hozzá. az olvasás nagyon sokat segít.
2011. febr. 4. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Az a baj, h cseszegetésnek érzi ha szólok, holott csak segíteni akarok neki :(

Neki is kellemetlen ez.Milyen tanácsadó tudna ebben segíteni?

Pl mikor az önéletrajzát írta, átnéztem a fogalmazást, helyesírási hibákat stb és teljesen normálisan akartam kijavítani, nem okoskodva, erre felhúzta magát, h mindenbe belekötök és elküldte úgy.Persze sehonnan nem hívták vissza.Besokalltam, átszerkesztettem az önéletrajzát, elküldöztem én a nevében.Ugyanaz volt, nem írtam bele hazugságot mégis 12 helyre küldtem, 10 helyre behívták, 4 helyre felvették, még ő dönthetett hova megy.Simán letegez mindenkit, pl hivatalos helyen az ügyintézőt, stb:( borzasztó.tudom, h az apja cseszte el, ő is ilyen, ezt tanulta tőle, de nem akarom, h ilyen legyen.Két gyerekünk van, fiúk, vannak dolgok, amiket az apjuktól kell megtanulniuk.De mi lesz így?:( Férjem egyébként jószívű, segítőkész stb, de így nem ez jön le róla :(

2011. febr. 4. 10:51
 5/14 A kérdező kommentje:
Utál olvasni :( Ahhoz lusta, jó ha 5 év alatt mióta együtt vagyunk 2 könyvet elolvasott.Minél többet kérem erre vagy ajánlok neki egy jó könyvet annál inkább zaklatásnak meg erőltetésnek veszi és csak azért se.Annyira szeretnék segíteni rajta, de olyan nehéz így.Meg kellene győznöm miért kellene ezen változtatni és segíteni neki.De hogyan?:((
2011. febr. 4. 10:53
 6/14 anonim ***** válasza:

Az én párom is hasonló, szoktam kijavítgatni változott némileg, de még mindig nem a legjobb. Szintén két mondatban amit el lehetne mondani az 5 perc, a harmadik mondatánál már nem lehet követni, hogy miről beszél, ráadásul sokszor a felét annak amit mondani akarna csak gondolja, de nem mondja ki. Állandóan fenntartja a balladai homályt :D

Neki egyértelműen a kevés olvasás az ok. A szülei nem olvasáspártiak, leginkább felesleges pénzkiadásnak tartják. 3 év alatt annyi változást sikerült elérnem páromnál, hogy olvasni ugyan még nem szeret, viszont már képes velem órákig nézelődni könyvesboltban, és nemrég már gondolt rá, hogy mi lenne, ha elolvasna egy nem szakmai könyvet :)

2011. febr. 4. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

*tudom, h az apja cseszte el, ő is ilyen, ezt tanulta tőle, de nem akarom, h ilyen legyen.


Nem, nem az apja cseszte el. Van, akinek részegen káromkodik az apja, mégis normális ember lesz belőle. Ő A FELELŐS, nem más. Azt írod, utál olvasni - meg is van az eredménye, és nem az apja vette rá, hogy utáljon olvasni.

Persze könnyebb másokat okolni, csak hülyeség, mert azzal nem vagy előbbre.

Ha pedig nem akarod, hogy ilyen legyen - az baj, mert hiába bizonygatod, milyen tökéletes, nem tudod olyannak szeretni, amilyen. Ha meg másmilyennek szeretnéd, a lehetőségbe vagy szerelmes, nem a tökéletlen hús-vér emberbe.


Nézd, ha ő nem akar változtatni, nincs mit tenned. Ha neki jó így (ha nem lenne jó, meg akarna változni!), nem fog változtatni. Felnőtt ember, a tettiért és szavaiért ő maga felelős, nem te! - igaz, veled is kiszúr, ha nem talál állást a dacból elküldött önéletrajz miatt.

Mellesleg ha a hibák kijavításán megsértődik, az nem sértő rá nézve, hogy TE keresel neki állást? Mert szerintem ez még rosszabb, még durvább beleavatkozás.


És hiába bántódik meg, mint említettem, MUSZÁJ ráébresztened, ha sértően viselkedik veled - nem vagy köteles tűrni az ő érzékeny lelke miatt. Mint említettem, felelős a szavaiért és tetteiért. Ha nem ébreszted rá, azzal átvállalod tőle a felelősséget, azt meg felesleges tenni, miközben ő meg sem próbál változtatni.

(Első voltam)

2011. febr. 4. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Azt, hogy neki is kellemetlen ez, azt te gondolod, vagy ő mondta? Az utolsó hozzászólásodból pedig tisztán az derül ki, hogy te akarsz ezen jobban változtatni.


Van-e esetleg olyan barátja, akivel te is jóban vagy, és ha megkéred, akkor hatni tudna a férjedre? Sokszor inkább cseszegetésnek veszi az ember, ha a szerettei jobbító szándékkal ugyan, de kritizálják és már csak dacból sem csinálja. Egy közeli barát szava viszont megfontolandó.


Itt az olvasás nem elég, mert ha csak tvájlájtot olvasna, azzal ugyanott van. A tartalom is számít, hogy legyen nívója az olvasmánynak, a filmnek, színdarabnak amit néz és hallgat. S ahogy kivettem, nem is annyira a szókincsével van a baj, hanem alapvető illemszabályokkal nincs tisztában plusz körülményesen fejezi ki magát. Utóbbi jelentheti, hogy nagyon odafigyel, hogy helyesen fejezze ki magát, meg azt is, hogy nem bír egyszerre gondolkodni és beszélni, vagy hülyének nézi a másikat és elmagyaráz dolgokat feleslegesen, vagy elvész a részletekben mert nem képes a lényeget megragadni.

2011. febr. 4. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Nem direktbe keresek felelőst.Amíg nem ismertem az apját eszembe se jutott ilyesmi.De laktunk náluk egy évet.Hallottam ahogy beszél.Elhiszem, h az ember nem köteles a szülei mintáját követni, de ő tanította, nevelte x évig.Az én fiam is elkezdett össze-vissza beszélni mikor ott laktunk, holott előtte és most sem csinálja.Igen, többször is említette, h idegesíti, h képtelen magát kifejezni és emiatt mindig félreértései adódnak meg kellemetlen helyzetei.Ilyenkor mindig kéri, h javítsam ki, segítsek.De amikor ott tartunk, h belejavítok akkor megsértődik, kötözködésnek veszi.Ami illemformát tanult az élete folyamán azt sem az apjától, hanem mesélte h fiatalként úgy jött rá arra is pl h kesztyűben nem illik kezet fogni h valaki rászólt:"Kesztyűben fogsz velem kezet????"

Ő a felelős, ez tény.De nekem pl mindegy lehetne az h a barátaink nagy része nem kedveli, nem szeret vele beszélgetni és nem a jelleme miatt.Mondhatnám, h nekem mindegy, engem szeretnek, én el tudok helyezkedni, én ki tudom magam fejezni, nem érdekel.De érdekel, mert szeretem és igazságtalanul bántják, nem akaratból bánt meg másokat.Írtam is, h engem konkrétan nem zavar mivel megszoktam.Vagy visszakérdezek ha valami nem tiszta vagy meg kapásból tudom már mivel mit akart mondani.

Az, h állást kerestem neki nem az én érdemem.Az ő eredményei, tanulmányai, munkahelye, tapasztalatai alapján döntöttek.De ha egy ilyen rosszul van megfogalmazva akkor senkit nem érdekel, még ha alkalmas is lenne a munkára.Ha nem felelnének meg az adatai az önéletrajzban fogalmazhatnék én helyette bárhogy.

egy család vagyunk, 2 gyerek, a megélhetés nem büszeség kérdése.Inkább örült neki, h segítettem, de ha ott előtte javítgattam volna ki, ahogy próbáltam is, úgy érezte volna direkt belekötök mindenbe.


"És hiába bántódik meg, mint említettem, MUSZÁJ ráébresztened, ha sértően viselkedik veled - nem vagy köteles tűrni az ő érzékeny lelke miatt. Mint említettem, felelős a szavaiért és tetteiért. Ha nem ébreszted rá, azzal átvállalod tőle a felelősséget, azt meg felesleges tenni, miközben ő meg sem próbál változtatni. "


Ezzel viszont maximálisan egyetértek.

Köszönöm a hozzászólásodat.

2011. febr. 4. 11:30
 10/14 A kérdező kommentje:

"vagy elvész a részletekben mert nem képes a lényeget megragadni."


na itt van a lényeg.nagyon jól akarja kifejezni magát és pont ebbe bukik bele.

2011. febr. 4. 11:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!