Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Pozitív megerősítés helyett...

Pozitív megerősítés helyett miért a becsmérlést válassza sok szülő?

Figyelt kérdés

Én nem vagyok már régen gyerek, és még szülő sem, a kérdést az ihlette, hogy pár témába vágó kérdés volt itt a gyk-n. Illetve régi gyerekkori emlékek.

Szóval: ha én szülő lennék, olyan szülő szeretnék lenni, akinek a gyereke, ha véletlen egyest kap a suliban, nem rettegve jönne haza a lebszástól való félelmében, hanem azzal, hogy "Apa segíts, rossz jegyet kaptam, hogy javítsam ki?" És ekkor én azt mondanám neki, hogy gyere, nézzük át miben nem vagy jó és segítek átvenni, de sosem mondanám azt, hogy "ha így folytatot, nem lesz ember belőled". Vagyok olyan felvilágosult, hogy tisztában vagyok azzal, hogy mekkora lelki traumát okozhat egy szülő a gyerekének, ha:

-becsmérli

-negatívan kritizálja

-csak a rosszat veszi észre

-a párkapcsolatába is beleköt, ezzel minősítve a gyereke döntését

stb


Nem azt mondom, hogy ki kell nyalni a kicsi sggét, de sosem értettem, hogy miért nem lehet tárgyilagosan, pozitívan és rombolás helyett ÉPÍTŐLEG fellépni?


2011. márc. 29. 09:16
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Én csak azt tudom, hogy amíg nem voltak gyerekeim nekem is volt határozott elképzelésem a gyereknevelésről. Sőt amíg nem volt kutyám, addig a kutya idomításról is. Egyik sem úgy ment, ahogy a könyvekben írják. :)

Valahogy mégsem sikerült úgy csinálni ahogy szerettem volna és nem tudom miért. Tehát próbáld ki, legyen gyereked és mire felnő, addigra meglátod, mennyire jöttek be a terveid, elképzeléseid.

2011. márc. 29. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Persze, jobb lenne építőleg fellépni, szerintem mindenki így tervezi, de ezekben a helyzetekben a szülő mérges is, és azt le kell vezetni valakin. Fáradt is lehet, és egyszerűbb, gyorsabb (sokszor látszólag hatékonyabb is, bár hosszú távon nem az)leszidni a gyereket, mint leülni és szentbeszédet tartani. Fáradtan, rosszkedvűen nem megy, ezen kellene változtatni a szülőknek.
2011. márc. 29. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
84%

Mert a legnagyobb nevelő hatása a példának van.

Mi pedig sokan ezt a rossz példát láttuk a saját szüleinktől.

Ezért ezt szívtuk magunkba, ez a "természetes", így tudatos erőfeszítésre van szükségünk ahhoz, hogy másképp működjünk, és a mi gyerekeinknek már a jobb példa legyen a természetes. Meg kell törni az ördögi kört. Ez komoly erőfeszítést kíván.


Ui.: Hadd mutassak rá, hogy te a kérdésed feltevésében (különösen a végén) szintén kritikus hangot ütöttél meg másokkal szemben. Tudom, ez nehéz. Nekem is az. Nem is megy mindig. :)

2011. márc. 29. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 Raffi ***** válasza:
100%

Ügye te is rájöttél, hogy nem abból lesz sikeres ember aki a dolgozatait jelesre írogatja.

Én sem így nevelem a gyerekem (még tanul),de beszélgetésekkel szoktam rábeszélni dolgokra és jól működik.

Nem az asztalhoz leültetve, ordibálva, hogy milyen hülye gyerek vagy, mint ahogy velem tették. Nem. Kiülünk a kertbe,padra, farönkre és beszélgetünk. Nem érdekel ha rossz jegyet hoz, az én kölyköm ne csavarogjon, vagy ne kösse fel magát, mert éppen kapott énekből egy egyest.

2011. márc. 29. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Nekem anyám ilyen. Mindenáron azon van, hogy teljesen önbizalomhiányos, lelki beteg embereket csináljon belőlünk. Nagyon sokáig elhittem, amiket mondott, meg is lett az eredménye 19 éves koromra, alig merek idegen emberek közé menni. Néha eljárok bulizni, olyankor nem érzem magam rosszul, de sok más esetben nagyon előtör belőlem, hogy biztos nem leszek szimpatikus másoknak, mert anyám szerint mindig is én voltam a rossz és a hibás mindenben. Ma már visszaszólok neki, keményen le is állítom, ha megint olyanokat mond. Egyetemre mentem, akkor nagyképű voltam, aki majd szóba se fog velük állni, csak mert egyetemre jár, ha rossz jegyeket hoztam, akkor hülye voltam és nézzem meg a padtársamat, ő milyen jó, ha pihentem pár napot, lusta dög voltam, ha épp a külsőmmel foglalkoztam, minek, csak rosszabb leszek tőle, ha elhanyagoltam a külsőmet, csúnya voltam. Ennyit erről. Neki a tökéletes gyerek is csak egy kupac sz*r lenne... elnézést a kifejezésért. Szóval ezért nagyon nem tudom tisztelni és jó anyának tekinteni. Odafigyelt rám sokszor és sokmindent megkaptam (anyagilag főleg), de soha nem lettem megdicsérve. 16 évesen letettem a nyelvvizsgát, 17 évesen a jogsit, szintén akkor egy német érettségit, aztán következő évben a többi tárgyból az érettségit, tiszta 4-es 5-ösre. Idén egyetemre mentem, persze államilag támogatottra de még így sem vagyok elég jó. 1. félévben buktam egy tárgyból, második vizsga alkalmával lett csak meg, de nem mertem elmondani itthon, mert anyám képes lett volna azt mondani, hogy nem vagyok egyetemre való és ő többet nem fizet nekem semmit. (Holott csak a kajámat meg a rezsit fizetik szinte, támogatásokból veszem a többi cuccomat és a bérleteket.) A szerelmi életemről nem is beszélve... anyám szerint ízlésficamos vagyok és különben sem fog soha senki elvenni engem, mert olyan "hülye" nincs. 15 éves korom óta szinte végig voltak pasiim... persze, ha én otthagytam egy srácot, abból is kihozta, hogy én elviselhetetlen vagyok, engem mindenki elhagy, senkinek sem vagyok jó... Na mindegy, ennyit erről. Jó példa, milyen nem szeretnék lenni majd a gyerekemmel. Ugyanis egy jó anyában megbízhat a lánya, bármit elmondhat neki. Nálam ez sosem volt így.

19/L

2011. márc. 29. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Egyetértek veled.

Nekem van gyerekem is, TÜRELMEM is hozzá, ezt csak így lehet kivitelezni.

Egyik kérdésnél leírtam, hogy grafikus szerettem volna lenni, nagyon jól rajzolok, kerületi versenyeket nyertem gyerekként, tiniként stb. Anyám mégis azt mondta, nem hagyja, hogy egy senki legyen belölem. Ugyan nagy kínszenvedés árán de elvégeztem amit ö szeretett volna, sosem adtam fel, hogy egyszer abban dolgozhassak amit igazán szetetek. Gyerekkoromban ezen kívül bármibe belekezdtem, minden hülyeség volt számára (pl.érdekel a biológia, pszichológia), az összes próbálkozásomat letörte, hogy úgysem fog menni, nem nekem való... Emiatt lett 2 évem amit egyáltalán nem jártam iskolába, mert ezek után semmihez nem volt kedvem. A középiskolát is felnött fejjel végeztem el, meg amit ö akart, nem akartam senki lenni. Aztán saját eröböl és férjem támogatásával mégis azt csinálom amit szerettem volna. Grafikus vagyok mégis.

De én ezt a kitéröt nem járatnám végig a lányommal. Én bátorítani fogom, bármi is érdekelje, nem azt fogja hallani, hogy ö hülye hozzá meg éhenhal avval a szakmával és nem támogatom. Mert egy életre el lehet venni az ember kedvét mindentöl. Már most is ha jól csinál valamit, megdícsérem, ha rosszul, akkor elmondom hogyan csinálja, segítek neki, nem egész nap a tiltást hallja, hogy mit ne csináljon.

Ez szerintem hozzáállás kérdése.

2011. márc. 29. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
75%
Fáradtan, testileg-lelkileg kimerülve nagyon nem könnyű a gyereknek türelmesen elmagyarázni 1202343-re is, hogy miért kellene jobban odafigyelni bizonyos dolgokra.(és itt nem csak a tanulásra gondolok) Például a lányom 9 éves, és nagyon jól tanul. Meg is szenvedtünk vele az első évben, hogy "ráérezzen az ízére" , és egyedül is menjen neki, de már egyedül is megtanulja a dolgokat rendesen. Akkor még türelem is volt rendesen, mert egész nap otthon voltam, mert éppen nem volt munkám, ráértem ezzel "bíbelődni". A fiam most 7 éves, és nem megy neki. Most dolgozom, hajnal 4-kor kelek 1,5 órát utazom a munkahelyemig, 6-kor, vagy sokszor inkább 7-kor vagyok otthon este. A gyerekek napközisek, és az ember azt gondolná, hogy azért napközisek, hogy ott megcsinálják a leckét...... de nem. A leckébe rendszeresen bele sincs szagolva. Este hazajövök, fáradtan, és farkas éhesen, és sokszor a napi feszültséggel telve, nyugalomra vágyva. Na és ekkor üljek le a fiammal tanulni, hosszan magyarázni neki, és türelmesen tanitgatni, mert az apjával nem hajlandó ezeket megcsinálni. Van rá türelem? Nincs. Apa is dolgozik mellesleg. Vizvezetékszerelő, és maszekban úgy vállal munkát, hogy vagy hétvégén megy, mikor én otthon vagyok, vagy hétköznap reggeltől délutánig, mikor a gyerekek suliban vannak. Hazajönnek, és most már inkább nekiáll főzni, hogy legyen meleg étel, azzal is előbbre van. Szóval ilyenkor megnéznélek téged, hogy türelmesen oktatod az ivakékod, mert ő nem akarja egyedül megérteni a feladatot. És tudom, hogy szeret, és hiányzok neki, ezért "akaszkodik" rám ezzel a módszerrel is, de egyszerüen nem érti meg azt sem, hogy szeretnék a nővérével, és az apjával is foglalkozni, nem csak vele. ÉS ha kész lenne a lecke, mire hazajön a suliból, akkor több idő jutna mindenre.
2011. márc. 29. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
75%

Jah, és esze van a dolgokhoz, mert ha már végleg "kiborul a bili", akkor 5 perc alatt megcsinál mindent.


Előző voltam.

2011. márc. 29. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
És akkor itt vagyok én,mint anyuka egy 14 éves értelmes,jól tanuló lánnyal,aki táncot akar tanulni!!!!Olyan iskolába akar menni ahol táncot tanítanak,pedig simán felvennék egy jó gimibe vagy szakközépbe.Most akkor hagyjam rá,hogy elkótyavetyélje holmi tánciskolába az éveit?vAgy tiltsam meg és menjen oda ahová nem akar?Ebben az esetben mit lépjek,hogy mindenkinek jó legyen?
2011. márc. 29. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Én is táncolni akartam, anyám nem hagyta. Az elvárások szerint egy dög unalmas szakon tanulok egyetemen, amit már most, elsőévben utálok. Aztán csak sóvároghatok a tánc után. Sosem bocsátom meg.
2011. márc. 29. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!