Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Jogom van a lakás feléhez?...

Jogom van a lakás feléhez? Kötelezhető anyukám arra, hogy eladjuk a lakást?

Figyelt kérdés

Apukám meghalt és megörököltem a szüleim lakásának a felét. Valamint egy vikendházat kerttel. Nyáron lesz az esküvőm, szeretném a vikendházat eladni, de lehet, hogy nem elég arra, hogy egy lakást vegyünk a párommal. Anyukám szeretne a lakásban maradni, ahol apukámmal élt, 50 éve ott lakik. Kötelezhető-e arra, hogy eladjuk a lakást és összedobjuk a pénzeket és vegyünk 2 db kisebb lakást Anyukámnak és nekünk külön-külön?

Mi ilyenkor a teendő?


2011. máj. 10. 20:01
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
95%

Én csak annyit akartam irni, hogy "szemét dög...", de látom, sokkal intellektuálisabban is meg lehet ezt fogalmazni.

Köszönöm az előttem levőknek!

2011. máj. 10. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
100%

Ha nincs haszonélvezet, akkor a bíróság megszűntethetné a közös tulajdont, de nem tenné. Mert anyukád vagy pénzzel, vagy azzal, hogy megszült téged, felnevelt, tisztán tartotta a lakást és nem hagyott éhen halni, hozzájárult a lakáshoz. Te ellenben semmivel és a bírók szemében is egy hálátlan gyerek lennél jó eséllyel.

Szóval valószínűleg nem.

Elhiszem, hogy egyszerűbb, meg jobb lenne. Én is örülnék, ha nem hitelekből kéne lakást, kocsit és ilyesmit venni, de egyelőre még az önerőre összehozni is nevetséges álom. Szóval ahogy már írták, ez is valami.

Ilyenkor az a teendő, hogy megbeszéled anyukáddal, esetleg elteszed láb alól, bár kissé radikális, és nem igazán élvezhetnéd ki utána a lakás nyújtotta előnyöket, bár a tető biztosítva lenne a fejed fölé.

2011. máj. 10. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

A lakás feléhet jogod van, mármint arra, hogy használd lakásként, ha nincs anyukßadnak haszonélvezeti joga, mert akkor csak az ö beleegyezése esetén lakhatsz ott.

Eladatni viszont nincs jogod, és még a saját részedet sem tudod eladni, hacsak 1. nem választható szét két külön lakássá a ház, 2. Anyukádnak nincs hasonélvezeti joga.

2011. máj. 10. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
100%

Húú! Szegény anyukát sajnálom, hogy ilyen szívtelen gyereke van...

A lelki részére nem gondolsz, csak arra, hogy neked meglegyen a pénzed?! Azért a k.rva pénzért kihúznád a saját édesanyád alól a házat, azzal nem törődve, hogy Ő kötődik hozzá?!!!

2011. máj. 10. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
100%
És ugyan miért menne el máshova anyukád, csak mert te kitaláltad, hogy neked kell a fél ház? Vegyetek fel hitelt, és munkából törlesszétek. Ha mindketten dolgoztok, nem fogtok belehalni.
2011. máj. 10. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
100%
Ilyenen törné a fejét a gyerekem,megtaposnám.
2011. máj. 10. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
100%

Egy számító kis ribi vagy!!!!!

Remélem az új párod, majd kiba*sz az ebül szerzett lakásodból!!!!!!!!

2011. máj. 10. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
100%
"Pici párod" mennyivel száll be az új életbe aranyom? Vagy ő csak a háttérből lesi,hogy te kitudod vagy nemtudod vágni az anyádat a saját lakásából?Ejnye meg a bejnye.Esetleg a vikendházból önerő,vagy albérlet,és szépen megvárni amig anyukád jobblétre szenderűl.Hogy az még messze van? Meglehet.
2011. máj. 10. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
100%
A jog szerint az apukád után örökölt ingatlan tulajdonjoga valóban a tied, de az anyukádé az özvegyi haszonélvezet rajta. Tudod, ez már a rendi magánjogban is így volt, és az volt akkor is a célja, hogy az özvegy számára biztosított legyen a megszokott élethelye. Arra nem gondolsz, hogy a szüleid a lakás+a víkendház árát közösen szedték össze, közösen dolgoztak érte? És pusztán a törvényes öröklés rendje miatt alakul úgy, hogy ha meghal a szülő, akkor ugyan a gyerek örököl utána, de a házastársnak élete végéig mindenen ott van az özvegyi haszonélvezeti joga? Te meg képes lennél elvenni tőle, ha a jog megengedné? Elvennéd tőle, amiért részben ő dolgozott meg, és az emlékek is odakötik, csakhogy neked kényelmesen induljon az életed? Van neked szíved? Még szerencse, hogy a jog nem melletted áll. Csak úgy mellékesen: a víkendházon is rajta van az özvegyi haszonélvezet, sőt, ha a szüleid nevén volt, és nem csak apádén, akkor annak is csak a fele a tied, ha el is adjátok (anyukád beleegyezése kell hozzá) az ár fele az övé. Az emberben az ütő megáll, hogy egyesek mit meg nem tennének a szüleikkel...Csak az érdekelne, hogy mit cseszhetett el anyukád, hogy ilyen gyereke lett...Ahelyett, hogy azon agyalsz, hogy anyádat hogy tudnád megrövidíteni, inkább azon törnéd a fejedet, hogy a vőlegényed és te mégis mit szándékoztok a közös élethez hozzátenni. Ne anyukád vagyonára apellálj, várd ki a sorod. Bár ha nekem lenne ilyen tetű gyerekem, inkább keresnék egy megbízható személyt, és ápolásért cserébe még életemben ráíratnék mindent, ami a nevemen van, és akkor nem lesz mit utánam örökölni.
2011. máj. 11. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:
Egyáltalán nem akarom kötelezni rá, hogy eladjuk a lakást. Szeretem anyukámat és tiszteletben tartom az érzéseit. Csak elvileg kérdeztem és nem gyakorlatilag. A vikendház teljes egészében apukám tulajdona volt, mivel ők elváltak már 20 éve, de közös lakásban éltek. Anyukám úgy nyilatkozott, hogy esetleg lehetséges az amit én szeretnék, és még a környékről sem kellene elmennie, mert az utca végében van kedvére való lakás. Az pedig hogy hitelt vegyünk fel nem nagyon megvalósítható, mivel párom is és én is betegséggel élünk életünk végéig, behatárolt, hogy milyen munkahelyre vesznek fel bennünket. Huszadannyi munkahely jöhet szóba, mint egy egészséges embernél. 107 ezer forint a jövedelmünk kettőnknek.
2011. máj. 11. 07:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!