Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Örökölhetnek az unokák is?

Örökölhetnek az unokák is?

Figyelt kérdés

A szitu (röviden) az, hogy a mamám (anyám anyja) nemrég meghalt. Anyámnak pedig van egy testvére. Hagyatéki tárgyaláson lemondott az anyám a testvére javára. Viszont a testvérem (aki "elvileg" jogi sulira jár és utolsó éves ráadásul pénzéhes) azt mondta, hogy ilyen nincs, nem létezik, meg hogy ez semmis, mert az unokáknak is le kellett volna mondaniuk az örökségről. (???? még ilyenről nem is hallottam)


Én úgy tudom, hogy nem volt semmi végrendelet (elvileg akart írni a mamám, de ... na mindegy vagy nem volt rá idő már, vagy lebeszélték róla, vagy eltüntették a papírt, mindegy) és az én kis szerény 1/2 éves jogi tanulmányaimmal a hátam mögött azt mondanám, hogy testvérem hül_yeséget mondott, hiszen csak anyám örökölhet(ett volna, ha örököl) ebben a szituban, illetve mi (anyám gyerekei, vagyis a mamám unokái) abban az esetben ha ne adj Isten anyum meghal, akkor is csak az örökség 1/2-ét azt is ketté osztva (tehát 1/4 részt) (amúgy nekem édes mindegy, mert a mamámat nem a pénzéért szerettem)


Ti mit gondoltok erről a helyzetről? Vajon én látom rosszul a dolgokat?


2011. máj. 16. 09:02
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
18%

Ha a nagynénéd nem mond le és meghal, akkor valóban az unokák kezében a döntés. De így az ági sorrendet követi az öröklés. A nagynénédnek joga van lemondani, jogilag semmi közük a gyerekeinek az örökségéhez. Ha ő meghal, akkor lép színre az unokatesód, mint örökös.


Tehát: ha a nagynénéd előbb halt volna meg, mint a nagymamád, akkor valóban az unokatesóid és anyukád lennének az örökösök. De nem így történt, ezért nekik jogilag nincs szavuk a történetben.

2011. máj. 16. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
22%
Első vagyok, azt elfelejtettem hozzáírni, hogy a férjem ügyvéd és őt is megkérdeztem, mielőtt leírtam a választ.
2011. máj. 16. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
80%

" Első vagyok, azt elfelejtettem hozzáírni, hogy a férjem ügyvéd és őt is megkérdeztem, mielőtt leírtam a választ."


Viszont a kérdést neked kellett volna értelmezned:))

2011. máj. 16. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
43%
Igen, próbáltan rájönni, hogy hogyan szólna a válasz ha helyrerakjuk a rokoni kapcsolatokat, de feladtam.
2011. máj. 16. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
58%

Nagymamád örökösei a gyerekei: anyukád és a testvére.

Min dkettőjüknek joga van lemondani az örökségéről a másik javára.

Unokák csak akkor lehetnek örökösök,ha a nagymama halála esetén nem él már a gyereke.

2011. máj. 16. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
0%
09:13 - mit olvastam félre? (első vagyok)
2011. máj. 16. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

1. Mamámnak van (volt) két gyereke:

2. anyám és a testvére (aki a nagynéném).

3. Anyámnak meg van két gyereke (tesóm és én)


Mi ezen olyan bonyolult? :)

Testvérem azt hiszi hogy ő is örökölt a mamánk után, de ez csak akkor lenne így ha az édesanyánk meghalt volna, mielőtt a mamánk hal meg. Tehát ha nem tévedek, akkor csak akkor örökölnek az unokák (vagyis mi) ha édesanyánk előbb meghalt volna, így mi az ő helyébe léptünk volna, és a 1/2 rész ketté osztódott volna 1/4 +1/4 részt kaptunk volna... De szerintem ebben az esetben ostobaságot mondott a testvérem, hisz a mamám két leszármazottja még él, tehát nekünk kvázi semmi sem jut (akkor sem ha anya lemond, vagy ha nem mondott volna le, illetve csakis akkor ha végrendeletben meg lett volna írva, hogy x.y (egyik unoka) ennyit örököl, illetve ha anyunk hamarabb meghal mint a mamánk, nemde?)

2011. máj. 16. 09:26
 8/15 A kérdező kommentje:
Jaj lemaradt: köszi mindenkinek :)
2011. máj. 16. 09:27
 9/15 anonim ***** válasza:
43%
Első vagyok: bocsánat, tényleg félreolvastam - az unokatestvér szót tessék a testvérrel helyettesíteni a kommentemben.
2011. máj. 16. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
46%

Jólértelmezted.

Annyit tehetnék még hozzá, hogyha viszon a nagynénétek utód nélkül hal meg,akkor örökölhettek.

2011. máj. 16. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!