Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Gyámság? Mi a megoldás? Idős...

Gyámság? Mi a megoldás? Idős apukámról van szó, bőv. Lent

Figyelt kérdés
74 éves az apukám,nem élünk együtt.sajnos az utóbbi időben elhatalmasodott rajta a demencia,elképzelhet egy kezdődő alzheimer is.Nagyon féltem,mert mostanában történtek kellemetlen dolgok:az ékszereit egy idegennek adta,mert az felújítást igért a lakásban,úgy elrakta a nyugdíját,hogy 2 hónapig nem találtuk,egyszer a balesetib kellett érte menni,mert elájult az utcán(sajnos nem veti meg az alkholt),nem szedi a gyógyszereit,és a stomáját sem kezeli rendesen.Én sajnos egy héten csak 1-2 szer tudok menni,takarítok,főzök neki,de sokszor arra is lusta,hogy megmelegítse.elfelejti,hogy elköltöztem otthonról,és családom van,pedig már 3 éve külön vagyunk.1.5 éves a gyermekem,ismét babát várok,nem tudom,hogyan fogom tudni tovább ellátni,féltem.megnéztünk egy felső kategóriás idős otthont,azt monda,szép is,jó is,de idegenek közé nem költözik.pillanatnyilag ezt látnám pedig egyedüli megoldásnak.mitévő legyek,ha nem akar menni?nem akarom megvárni,míg nagyobb baj történi,pl elfelejti lekapcsolni a gáz,felgyújtja a lakást.mit csináljak.valakinél hasonló szitu??
2011. okt. 3. 14:09
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Beszéld meg a háziorvossal, és helyezzétek gyámság alá.És akkor be lehet adni az otthonba.
2011. okt. 3. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Szerintem első körben pszichiátriai szakrendelésre kéne elvinned. Ott fel állítják a pontos diagnózist.

Gyámság csak kiskorú személy esetében lehetséges. 18 év felett gondnokság alá helyezés van. Gondnokság alá helyezésnek is két fajtája van: cselekvőképességet kizáró, illetve cselekvő képességet korlátozó gondnokság.

De ennek a folyamatnak a megindításához mindenképp szükséges a pszichiátriai szakvélemény. Később a bíró

igazságügyi elmeszakértőt is kirendelhet.

2011. okt. 3. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Én is ezt tanácsolnám, mert ez leginkább az ő érdeke meg a te és családod nyugalma. Én egy nem Mo-i idősekotthonában vagyok, ahol magukat ellátó idősek vannak, de volt nálunk nemrég egy néni, akin szintén elhatalmasodott a demencia. Ő sem akart elmenni. Végül a lánya elintézte, h csak az ő aláírása elég legyen és így került be egy gondozóba. A néni pár hétre rá már nem is nagyon emlékezett arra, h hogy került oda és teljesen megszokta a környezetét, jól érezte magát.

Jobb ha ezt megteszitek, mert sokan ki fogják használni a bizalmát és bármikor lehet nagy baja.

2011. okt. 3. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Onkormanyzattol, vagy segely szolgalattol tudsz segitseget kerni. Kimennek beadni a gyogyszert, foznek, takaritanak. Ha meg igy sem eleg, hazidokival kell beszelned, felmerik, megallapitjak demenia sulyossagat, illetve, veszelyes e neki egyedul lakni. Nem kell rogton vegleges otthon. Ket hetre kaphat beutalot, hogy Te is pihenhess, legtobbje ilyenkor belenyugszik, megszokja, mar nem is emlekszik az otthonra. Ha minden meg van neki, kenyelmes, utananeznek, akkor elegedett lesz, nem is akar menni mashova. Nem lusta megmelegiteni a foztodet, hanem egyszeruen elfelejt enni. El is felejti, hogy is kell megmelegiteni az etelt.
2011. okt. 3. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

A második válaszolóval egyetértek.


1. Beviszed a kórházba, ahol megállapítják a betegséget, és javaslatot tesznek, hogy korlátozó, vagy kizáró gondnokság alá helyezik.

2. Bemész a gyámhivatalhoz és jelzed, hogy gondnokság alá szeretnéd helyeztetni. Ott lelevelezik a bírósággal, hogy mikor lesz a tárgyalás, de nálunk gyorsabb, ha rögtön a bíróságra mész panasznapon.

3. A bíróság kiírja a tárgyalást, közben az orvosszakértő is megvizsgálja, amit ha jól tudom, te fizetsz.

4. A tárgyaláson elrendelik a gondnokság alá helyezést.

5. Ezután ha jól emlékszem a gyámhivatal rendeli ki a gondnokot, mert felleltározzák a gondnokolt vagyonát, megkérdezik, hogy akar-e téged gondnoknak meg ilyesmik.


Valami ilyesmi volt a sorrend a tesómnál. Kezd el mielőbb, mert hónapokba telik. És előtte hívd fel a városi gyámhivatalt, mert a legpontosabb választ nyilván ők tudják megadni.

2011. okt. 3. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
A leépülés nagyon gyorsan bekövetkezik általábn, ne várj vele, mert tényleg baj lehet.
2011. okt. 3. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Mi jártunk így.

Most gondolj bele, egyre butább lesz, alzheimeres, lassan elfelejt titeket, semmi nem lesz neki jó, mindennel baja lesz, egyedül életképtelen lesz mindig pesztrálni kell. Tényleg kikészít egy ilyen ember, és nem is csak azért mert elbutul, hanem mert gonosz lesz és szó szerint. Ő már nem lesz az az ember aki volt soha, tényleg olyan mintha nem ő lenne.

Szóval neki sem jó, úgysem tudja élvezni az életet, ráadásul titeket is leszív nagyon, tapasztalat. Kölcsönt vettünk fel és intézetbe adtuk (már nem is emlékszem mennyiért, ha gondolod megkérdezhetem a párom). Nem volt olcsó tényleg, de én azt mondom megérte. Az hogy napi 24 órában ott kellett lenni már egy ilyen emberrel, nem lehetett egyedül hagyni, az ápolók és hasonlók menekültek tőle mert őket is kikészítette, nem tudtunk mit tenni, ez volt a legjobb megoldás tényleg. Nem vagyunk rá büszkék, hogy ezt kellett tenni, de most az intézetben él, be is van szerintem rendesen gyógyszerezve, mert feltűnően jól viselkedik stb. ha megyünk.


Rokonainknál is hasonló volt, egy nagymamával a helyzet 84 éves volt a néni, nagyon szerették. Ők nem adták be sehová, otthon volt.. este rikoltozott csöngetett össze vissza a néni stb. szegénynek feküdnie kellett néha sétálhatott, de amúgy egész nap aszalódott, mindenki vele foglalkozott csak stb...


Szóval én ezt tudtam írni, bár 74 éves, szerintem várjatok egy kicsit még, ha rosszabb lesz akkor én azt javasolom amit mi tettünk, de az sem kizárt, hogy az apukád addig fog élni, hogy tényleg ilyeneket műveljen.


Elnézést ha valakit megbántottam.

2011. okt. 3. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Most látom nektek is az otthon nektek is nyitott lehetőség, nem láttam azt a részt már.. nos akkor én tényleg azt javasolom.


Meg annyit még hozzátennék, hogy nálunk sem akart otthonba menni, nyilván senki nem akar, de megszokta..


A válasz írója 74%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 18:24 voltam

2011. okt. 3. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat.nem is gondoltam,hogy ez ennyire komplikált dolog.a háziorvosunk javasolta először a nyugdíjas otthont,aztn év elején kórházban volt 1 hetet nyaki infúziós értágítás miatt,akkor meg akarta vizsgálni egy pszichiáter-a kórházi kezelés részeként,erre faterom köözölte vele,hogy biztosan azért kérdezgeti,mert én be akarom záratni,megmakacsolta magát,é onnantól semmire nem válaszolt.ott is mondták már,hogy apuka nem lakhat egyedül,kezdjek el gondolkodni a megoldáson.tényleg szükség van bíroságra??
2011. okt. 3. 18:40
 10/12 A kérdező kommentje:
kedves utolsó-nálatok mi volt a menete??melyik otthonba ment a rokon?mennyibe került?amit én néztem,az gyömrőn van,és 4millió.300-400.ezer a beköltözés.mondjuk felsőkategóriás...
2011. okt. 3. 18:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!