Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Édesanyám nyílt titok-jellegű...

Édesanyám nyílt titok-jellegű viszonya, melyet édesapám háta mögött folytat, felemészt engem és a húgomat. Mit lehet/kell tenni?

Figyelt kérdés

Lassan egy éve annak, hogy rájöttem: anya megcsalja apát. Állandó telefonálgatások, gyakori "elmegyekideodavagymegsemondomhogyhovádemegyek" típusú eltünedezések, míg apa melóban. Mindent előttem, és a 12 éves testvérem előtt művel. Halálos nyugalommal enyeleg a telefonjába órákhosszat, naponta többször, ha alkalma nyílik rá, és aztán képes a szemünkbe nézni. Egyéb esetekben nem tűri a tiszteletlenséget, de ilyenkor nincs egy szava még ahhoz sem, ha becsapom előtte az ajtót. Már borult a bili. Kétszer is. Elsőre leültünk mind a négyen megbeszélni, kinek min kellene változtatnia, a fő pont természetesen az volt, hogy anya feladja a "kapcsolatát". Megegyeztünk. Ennek ellenére minden folytatódott tovább a szemünk előtt. Újra kiderült, ami sokkal nagyobb belhéhoz vezetett; verekedés, tányér-, virágcserép-, ezaz-dobálás, a megegyezés: válás. Anya, miután lenyugodott, aznap folyton apa nyomában volt, rengeteget beszélgettek, és újra békét kötöttek. Ennek 3-4 hónapja, azóta is tart a viszony. Szüleim kapcsolatáról fontos tudni, hogy 19 éve házasok, és aki látja őket, biztos vagyok benne, hogy irigykedik. Nemcsak kifelé mutatják a boldog házasság képét, otthon is ezt tükrözi a viselkedésük. Folyamatosan együtt vannak, segítenek egymásnak minden házimunkában, nem hiányoznak a kedves szavak, becézések, a hangnem is tökéletes, nincsenek egymástól elhidegülve, röpködnek a csókok, és minden este összebújva tévéznek a nappaliban. Évente 2-3 alkalommal eltöltenek kettesben egy-egy hétvégét valahol, ahol igazán kikapcsolódhatnak. Én nem látok problémákat, jó anyagi körülmények között élünk. Ami néha szóba kerül, az az, hogy apu műszakol, és emellett vállalkozik is. (Ehhez hozzátenném, hogy ezzel szemben anyu mégcsak nemis a 8-tól 4-ig munkaidőben dolgozik, hanem mivel tanárnő, általában a teljes délutánja szabad, és ugye a tanítási szünetek...) Hogy mi a problémája, ami miatt félremegy, egyik kiborulás alkalmával sem derült ki. Próbálgatja a nőiességét? Biztosítani akarja magát afelől, hogy nem csak édesapám tekinti valódi nőnek? A szabadidejét akarja valamivel elütni?

A férfit látásból ismerem. Tudom, hogy van egy szép felesége, és három fia, hozzánk hasonlóan egy kellemes családi házban élnek - látszólag mintacsalád. Már túlléptem azon, hogy elsősorban az okok érdekeljenek, tenni akarok valamit. Beleőrülök a tehetetlenségbe, hogy néznem kell, ahogy telefonál, ahogy elmegy, hol délután, hol este... Nem akarom számonkérni, erre neveltek, a gyereknek nincs beleszólása, hogy a szülő mikorholmiértmit csinál. Beleszólása nincs, de tönkremegy. Nem érzem igazi anyának, ő pedig mintha nem érezne a lányának, nincsenek anya-lánya beszélgetéseink. Engem sok más dolog leköt, most érettségiztem, ha tehetem, a barátommal vagyok, és mint említettem, a fennmaradó időt, amit a család együtt tölt, idilli légkör jellemzi. Ezért nem foglalkoztat folyamatosan az ügy. Az viszont aggaszt, hogy egyetemre készülök, messze innen, elköltözöm, és félek itthagyni így ezt az egészet. Ha elmegyek, kiszakadok ebből a légkörből, elkezdem élni a saját életem, még kevésbé fog érinteni az egész, ez kicsit megnyugtat, de a testvérem miatt aggódom. Nem viselkedik durván, de valójában megveti anyut, és megváltoztathatatlan, szinte természetes állapotként kezdi felfogni ezt az egészet. Nem hisz benne, hogy anya valamikor is felszámolja ezt a viszonyt. Ezt ő maga mondta.

Hogy teheti ezt velünk? Hogyan ébreszthetném fel benne az anyát? Nem lehet, hogy egy férfi miatt képes kikészíteni a két gyermekét, és kockáztatni a házasságát, amiben nincs jelen egy sem a klasszikus, nagy problémák közül. Lehet, hogy csak arra van szüksége, hogy valaki felnyissa a szemét, de nem tudom, hogyan csináljam. Beszélni nem tudok vele erről, mert elfog a sírás, és mindenek felé kerül a fájdalom, nem tudok gondolkozni, érveket felsorakoztatni, semmit. Talán le kellene írnom, annak sokkal nagyobb hatása lehetne, ha összeszedett, összefüggő gondolatokat olvasna mindezekkel kapcsolatosan.

Kérlek titeket, segítsetek! Nem tudom, mit tegyek.


2009. máj. 11. 17:16
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

Szia,

én úgy látom, hogy okos lány vagy te. :)

És az, hogy ettől tartasz, még jó is lehet valamire: arra, hogy elrettentsen tőle. Mert pontosan tudod, hogy milyen fájdalmat okoznál a párodnak, a gyerekeidnek. Szerintem sem rossz ötlet édesapáddal elbeszélgetni. De a legfontosabb feladatodnak azt tekintsd, hogy a testvéreddel törődj sokat.

(21.01-es voltam)

2009. máj. 12. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
92%
Én is sokat gondolkodtam azon, hogy miért teszik azt, amit az olyan emberek, mint anyukád. Én is ismerek párat. Látszólag példás családok, aztán ezeken lepődik meg az ember, mikor elválnak és kiderül, hogy már régóta nagy gondok állnak a háttérben. Szerintem a fő ok az unalom. Amikor apukád dolgozik, ő unatkozik...pl. nyári szünetekben, délutánonként. Vágyik arra, hogy más férfiaktól is kapjon elismerést, talán nem élvezi a szexet a férjével és ezért valaki más is kell a változatosságért. Nem lep meg, hogy a tesód megveti. Én is megvetném az anyámat, ha ilyet csinálna. Ez undorító dolog. Annyira kétszínű, mikor valaki mindenkitől elvárja a legjobbat (a gyerekeit szigorral neveli), ő meg közben velejéig romlott belül. Attól viszont, hogy ő ezt teszi, lehetne anya-lánya kapcsolat köztetek. Szerintem ebben elsősorban nem a megcsalás játszik szerepet. Ő egyszerűen ilyen, nem a gyerekei a legfontosabbak neki, azt csak kívülre mutatja. Nem hiszem, hogy már megváltozna. A tesód is ki fog repülni nem olyan soká és akkor ő is megszabadul ettől a nyomástól.
2009. máj. 12. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
91%
Nem értek egyet azzal, aki azt írta, hogy ez nem olyan nagy baj, hisz a férjét csalja csak meg, a gyerekeihez jó. Ez is minta és nem is zavartatja magát. Ha nem szereti, váljon el ahelyett, hogy megalázza a párját a megcsalással. Én ezt szó nélkül nem tudnám hagyni.
2009. máj. 12. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:
Megintcsak köszönöm, hogy próbáltok velem együtt gondolkodni. :) A helyzet az, hogy tényleg nem a válástól félek, komolyan mondom, megváltás lenne. De ők nem fognak elválni. Én így gondolom. Anyu csinálja, amit akar, apu pedig módszeresen, minden egyes alkalommal megbocsát neki ugyanazért, ha kell, tízezerszer is, mert szereti. De ha már kiderült a megcsalás, akkor könyörgöm, miért nem lép ki anyu? Ha nem boldog így, akkor miért nem megy el? Tudom, hogy hihetetlennek tűnik, de apu most úgy tudja, hogy vége a kikacsintgatásoknak, és valóban, komolyan boldognak tűnnek, ha együtt vannak. Arra gondolok, hogyha megromlott volna a viszonyuk, nem fűzné össze őket - 20 év után ha nem is szerelem, de - szeretet, akkor nem tudnának egyébként ilyen (tényleg nem tudok kifejezőbb szavakat) békében, együttműködésben, törődésben élni. Ha tehetik, kettesben töltik az idejüket, fürdőzni járnak, órákat sétálnak a kutyánkkal, együtt főznek... Nem hiszem, hogy ezt negatív érzelmekkel meg tudnák tenni. Ez zavar össze iszonyatosan.
2009. máj. 12. 12:29
 15/19 anonim ***** válasza:

Inkább a tesóddal beszélj sokat, nem feltétlen erről a témáról, hanem amiatt, hogy érezze, hogy áll mellette valaki, akiben bízhat. És hogy ne úgy nőjön fel, hogy ez legyen számára az "ideális" családmodell, mert még nagyon kicsi a húgod, és nagyon befolyásolható, még ha ő nem is ezt gondolja magáról.

Éreztesd vele, hogy ha te el is költözöl, de bármiben számíthat rád, te mindig szeretni fogod és segítesz neki, ahogy tudsz.

Simán el tudom képzelni, hogy ő a középiskolát valami messzi városban választja majd, hogy távol legyen a szülőktől és te már akkor nem leszel ott neki, de ha egyedül lesz akkor még sebezhetőbb lesz. A legjobb lenne, ha abban a városban találna sulit, ahova majd te jársz egyetemre.


Sajnálom a helyzetedet, a szülőkkel sajna nem tudsz mit tenni, ők döntenek az életükről, de a húgodnak még tudsz segíteni.

Kitartás. :)

2009. máj. 12. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:
Előszöris elnézést mindenkitől, amiért megint jövök a gondjaimmalproblémáimmal, de kezdem úgy érezni, hogy tényleg nem bírom tovább. Eddig is bántott, ha telefonálgatni láttam, de ma már negyedik napja, hogy szűnni alig akaró sírógörcsöt kapok tőle, és napról napra rosszabb a helyzet. Szörnyű a közérzetem, nagyon rosszul érzem magam, már minden hülye gondolat megfordult a fejemben, annyira rettenetes a tehetetlenség... Nem vagyok képes eléállni, mert az teljesen hatástalan lenne, amilyen fellépésem tud lenni stresszhelyzetekben, szóval eldöntöttem, - akármilyen gyerekes/nevetséges/szánalmas/akármihasonló is - leírom neki az érzéseimet. Nagyon hálás lennék, ha néhány gondolattal ki tudnátok segíteni, amik hatására talán észhez térne. Azért is kérem ezt, mert én nem tudhatom, hogyan gondolkozik egy családos anya, mi hathat rá igazán, talán akiknek már családjuk van, neadjisten végigcsináltak hasonlót, a tapasztalataikat felhasználva jó tanácsokat tudnának adni. Előre is nagyon köszönöm mindenkinek, ahogyan az eddigiekért is köszönettel tartozom.
2009. máj. 12. 20:33
 17/19 anonim ***** válasza:

huh

hát max. megkérni tudod, hogy ne előttetek csinálja ezt, mert borzasztóan bánt és zavar titeket. és legyen tekintettel legalább a saját gyerekeire. sajnos ennél többet nem tudsz tenni.

apukád mit szól ehhez? vele nem lehet beszélni? esetleg "drasztikusabb" megoldásként beszélj anyukád pasijával, hogy szóljon neki ő.

próbáld meg ne felhúzni magad rajta, amúgy nagyon undorító amit művel, ráadásul a gyerekei szeme láttára, pláne, hogy tanárnő.

végső megoldásként fordulj szakemberhez, akivel tudsz beszélni erről, és könnyebben fel tudod dolgozni.

2009. máj. 13. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
Nekem úgy tűnik a legírásod alapján, hogy anyukád is szereti apukádat, de hiányol belőle valamit, ami egy másik férfiben megvan. Ez általában a szex miatt van. Lehet, hogy szereti, de nem jó vele a szex és ezért másnál keresi. Én meg a te helyedben, mivel már nem 10 éves vagy és józan ítélőképességeddel fel tudod mérni, hogy mi folyik körülötted, mindenképpen elbeszélgetnék a szülőkkel. Miért ne? Te nem szólhatsz semmit, anyukád meg azt tesz, amit akar? Amúgy szégyen, hogy ilyen ember osztja az észt tanárként. Ha tudnák mások, hogy valójában nem is olyan, mint amilyennek mutatja magát!
2009. máj. 13. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
Mi lett veletek azóta?
2021. jún. 20. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!