Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Idős házaspár esetén miként...

Idős házaspár esetén miként örökölnek a férj testvérének gyerekei, ha a házaspárnak nincs saját gyermeke?

Figyelt kérdés
Adott egy idős házaspár, akiknek nincs saját gyermekük. A férjnek is van egy testvére, akinek van 3 gyermeke, és a feleségnek is van egy testvére, akinek van 2 gyermeke. Ha a feleség hal meg előbb, akkor is örököl az ő családja is (testvérének a gyerekei)? És mi történik akkor, ha ez a házaspár eltartási szerződést köt egy kiválasztott családdal a sok közül (összesen 5 fiatal család van)? Ez miként változtatja meg az öröklési arányokat ? Akkor is kapnak a többiek köteles részt?
2009. máj. 14. 13:32
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Ha eltartási szerződést kötnek, akkor csak az eltartó örököl. Ha végrendeletet irnak, akkor van kötelesrész. Ha öröklési szerződést kötnek, akkor sincs kötelesrész, csak akivel szerződést kötöttek.
2009. máj. 14. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, még valami : eltartási szerződést csak akkor köthetnek egy kiválasztott párral, ha a többiek beleegyeznek ? Hiszen elvileg a többiek is potenciális örökösök...köszi előre is...ha valaki tudna segíteni :-)
2009. máj. 14. 14:32
 3/5 anonim ***** válasza:
70%
Miért örökölnének a gyerekek?Ha a feleség hal meg előbb, akkor a férj örököl mindent 100%-ban, majd az ő halálakor pedig az ő tesztvérei.Persze ha van eltartási szerződés akkor minden más, de ha nincs semmi, akkor az egyenesági rokonok az elsők.Úgyhogy a gyerekek nem örökölnek, az más kérdés, hogy a szüleik révén kaphatnak az örökségből.
2009. máj. 14. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
82%

Sajnos meg kell cáfolnom az előző hozzászólót: házastársak egymás után nem örökölnek semmit, csak ha van ide vonatkozó végrendelet.

Ha gyermek nélküli házas egyik tagja meghal, akkor a közös vagyon 50%-a (vegyünk egy ingatlant, többnyire ez van) az örökösé (végrendelet híján). Ha nincs gyermek, akkor "visszafelé" indul az öröklési lánc, vagyis örökölne az elhunyt szülője. Mivel az sem él, akkor nézik azt, hogy ki lenne az elhunyt szülő örököse. Itt jön a képbe a gyermeke, aki nem más mint az elején elhunyt idős házaspár elhunyt tagjának testvére. Ha az sem él, akkor annyak a gyermeke örököl. Tudom, hogy bonyolult, próbáltam jól megfogalmazni.

Onnan tudom, hogy így megy, mert közjegyző magyarázta el, ugyanis egyszer apám elhunyt nagybátyja miatt hívtak örökösödési eljárásra én meg nem értettem, hogy mi közöm az egészhez.

A házastárs tehát nem örököl elhunyt házastársa után, de ingatlan esetében haszonélvezeti joga lesz elhunyt házastársa ingatlanrésze felett saját halála napjáig. Ami viszont erősebb, mint a tulajdonjog, a tulajdonos ugyanis a haszonélvező tudta és beleegyezése nélkül nem tudja pl. a lakást értékesíteni, de még használni sem.

Eltartási szerződés: nem szükséges a leendő örökösök hozzájárulása. Az egy dolog, hogy majdan ők örökölnének, de addig míg él a tulajdonos, semmi közük hozzá. Ilyen alapon el is adhatja, ajándékozhatja életében. az ő szabad döntése az, hogy eltartási szerődést köt-e. (Arra viszont számolj - mondjuk attól függ, milyen a rokonság - hogy a szemed kikaparják érte, mert nem azt nézik, hogy te gondozod, ellátod, stb... hanem azt, hogy lenyúlod a majdani örökségüket.)

Remélem segítettem.

2009. máj. 15. 05:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
62%
Nekem pedig van egy nagynéném, akiknek nem volt gyerekük és a férje halálakor mindent a nagynéném örökölt , pedig a férjének sok testvére van és azoknak sok gyereke.Be is tette volna a nagykaput, hogy a férje testvérének a gyerekei örököljenek.Majd ca nagynéném eldönti, hogy ki örököl.Ha pedig nem dönt sehogy, na akkor lehet, hogy sokan leszünk örökösök.
2009. máj. 15. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!