Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Végrendelkezhetek-e a fiam...

Végrendelkezhetek-e a fiam lakásáról amiben haszonélvező vagyok és én fizetem a törlesztőrészletét (20 év alatt 500ezer forintot fizettem be)?

Figyelt kérdés
Azt a lakást, amiben élek 20 évvel ezelőtt megvásárolta az egyik gyermekem (önkormányzati lakás volt), jelenleg haszonélvezeti jogom van és én fizetem a rezsit és a lakástörlesztést (havi 2100ft). Végrendelkezhetek-e a lakás szétosztásáról ez alapján, mivel még van 2 gyermekem és ha igen halálom után mivel támadhatja meg a lakástuljadonos fiam ezt?

2012. febr. 26. 20:11
1 2 3 4 5
 31/45 anonim ***** válasza:
100%

Az az igazság, hogy nem tudunk semmit, szóval azért is van itt vita, mert kevés az információ.

De a tények, amik mindentől függetlenek:

- haszonélvezet nem örökíthető, és erről végrendelkezni sem kell

- haszonélvezőnek igenis vannak költségek, amit állnia kell (konkrét esetben egyes költségeknél vizsgálandó, hogy ebbe a kategóriába tartoznak-e, így ehhez tényleg nem tudunk eleget)

- amennyiben a fiú a tulajdonos, úgy az ingatlan nem az anyuka örökségének tárgya, tehát semmi ok rá, hogy a másik testvéreknek bármi közük legyen hozzá.


A kérdésből egyébként nekem mindenképp úgy tűnik, hogy a fiú a 100%-os tulajdonos, és az anyuka haszonélvező.

Azon kívül azt is írja, hogy "20 évvel ezelőtt megvásárolta az egyik gyermekem" - az a gyerek kifizette, nem látok benne olyat, hogy ehhez a szülőktől bármi segítséget kapott volna. Mert, ha igen, akkor ugye még ott van az osztályra bocsátás lehetősége, bár 20 év után ez sem jön már szóba. Ráadásul az anyuka remélhetőleg nem is most, hanem nagyon-nagyon sokára fog meghalni, tehát addigra már miről is beszélünk?

És ne keverjük a birtokot meg a tulajdont, mert még véletlenül sem azonos fogalmakról van szó.

(A tulajdonjog = birtoklás, használat (ezen belül/ezzel együtt a hasznok szedése) és rendelkezés joga.)

2012. febr. 26. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/45 anonim ***** válasza:
100%

1. A lakás tulajdonosa a fiad, ezért te nem vagy jogosult erröl végrendeletet irni.

2. A haszonélvezet annyit jelent, hogy életed végéig lakhatsz benne, de az ottélésed költségeit neked kell fizetni.

3. A haszonélvezeti jog NEM eladható, legfeljebb megváltható. Ez azt jelentené, hogy a tulajdonos kifizet neked egy meghatározott összeget és te lemondasz a további haszonélvezetröl.

4.Ha irnál ilyen végrendeletet, akkor az a fiad, akié a lakás, nem kell, hogy megtámadja, ugyanis érvénytelen, mert más tulajdonáról van szó benne, amihet neked semmi közöd.

2012. febr. 26. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/45 anonim ***** válasza:
10%
Még egy lényeges dolog. Ha ki akarsz költözni a lakásból, azzal megszünik a haszonélvezeted és továbbra semmit sem kell fizetned. Ebben az esetben a tulajdonosnak /fiadnak/ ki kell téged fizetnie. Annak az összegnek annyiadik része járna neked, mint az örököseinek. Példaként: van /lesz/ a fiadnak két örököse, pld. a két gyereke és te, aki lemond a haszonélvezetről /kiköltözik, elmegy onnan/. Ebben az esetben a haszonélvezőnek /aki fentiek szerint lemond a haszonélvezetről/ ugyanakkora összeg jár, mint a két törvényes örökösnek, vagyis három felé oszlik az örökség.
2012. febr. 26. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/45 anonim ***** válasza:
100%
őszintén nem nagyon értek hozzá, de szerintem a kiköltözéssel nem szűnik meg a haszonélvezeti jog. Nekem is van egy lakásom, Édesapám a haszonélvezője, egyikünk se lakik benne, de ettől még én vagyok a tulajdonos és ő a haszonélvező!
2012. febr. 26. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/45 anonim ***** válasza:
Mért te fizeted a hitelt, felesbe fizettétek? Ha tulajdon része 50% a tiéd a többi gyerek automatikusan örökli a részed. A fiad a 100%-os tulaj a tesóknak nem lesz soha köze a lakáshoz.
2012. febr. 27. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/45 anonim ***** válasza:
66%

Látom, hogy mint a focihoz, itt is mindenki ért mindenhez!!


Amúgy ez kb. olyan, mintha egy albérlő akarna végrendelkezni a főbérlő vagyonáról...


A kérdező pont annak a gyerekének akar "ártani", akinél szinte ingyen lakik már évtizedek óta!

Ezt sem nevezném "édesanyának", inkább egy gonosz vénasszonynak!!!

2012. febr. 27. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/45 anonim válasza:
29%

Haszonélvezeti jogánál fogva a jogosult a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja, és hasznait szedheti. A haszonélvezeti jog fennállása alatt a tulajdonos a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogát csak annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogokkal nem él.

A haszonélvezeti jog a dolog tulajdonosának személyében beállott változásra tekintet nélkül fennmarad.

A haszonélvezeti jog korlátozott időre és legfeljebb a jogosult élete végéig állhat fenn.

A haszonélvező jogának gyakorlásában a rendes gazdálkodás szabályai szerint köteles eljárni. Viseli a dolog fenntartásával járó terheket a rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével; terhelik azok a kötelezettségek, amelyek a dolog használatával kapcsolatosak, és köteles viselni a dologhoz fűződő közterheket.

A haszonélvező a haszonélvezeti jogot nem ruházhatja át, de annak gyakorlását átengedheti, ha pedig ez nem lehetséges, értéküket megtéríteni.

A haszonélvezeti jog megváltása:

A vagyoni értékű jogok egy évi értékéül az ezzel terhelt dolog - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének egyhuszad részét kell tekinteni.

A meghatározott időre szóló vagyoni értékű jog értéke az egyévi érték és a kikötött évek szorzata. A jog így számított értéke azonban nem haladhatja meg az egyévi érték 20-szorosát, illetve természetes személy javára kikötött haszonélvezet, használat joga esetén az egyévi értéknek a lentebb meghatározott életkor szerinti többszörösét.

Ha a vagyoni értékű jog valamely személy életének, házasságának vagy özvegységének idejére terjed, annak értékét az illető személy életkorához képest a következő módon kell megállapítani:

ha a vagyoni értékű jog jogosultja:


25 évesnél fiatalabb, az egyévi érték 10-szerese,

25-50 éves, az egyévi érték 8-szorosa,

51-65 éves, az egyévi érték 6-szorosa,

65 évnél idősebb, az egyévi érték 4-szerese;



Olyan nincs hogy nem lakik ott akkor haszonélvezet elpárolog!!Megszünik!!

Sőt olyan sincs hogy örüljön hogy ott lakik hiszem nagyobb jog mint a tulajdonjog!!!!!Amig meg nem hal!!!!Tehát még hasznait is szedheti!!


Igen akkor milyen törlesztőrészletet fizet az anyuka?

Ilyen törlesztőrészlet már nincs csak átkosban volt és gondolom akkor köthette.De mivel önkormányzatit átkos után vehette meg hmmm?És ugye aki benne élt opció megvehette alkalmi bagatell áron!!

2012. febr. 27. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/45 anonim válasza:
94%
A haszonélvezőnek lehetősége van arra, hogy birtoklási és használati jogát másnak átengedje, azaz hasznosítás céljából bérbe adja az ingatlant. Ez adott esetben azt is jelentheti, hogy a tulajdonos visszabérelheti az ingatlant a haszonélvezőtől egy tetszőleges időszakra. Amennyiben azonos feltételek mellett a tulajdonos is jelentkezik az ingatlan bérlésére, úgy a haszonélvezőnek mérlegelés nélkül az ingatlan tulajdonosával kell bérleti szerződést kötnie.
2012. febr. 27. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/45 anonim válasza:
72%

Azért mondom hogy haszonélvezet pofátlanság is RÉSZBE.

MERT a TULAJDONOST TERHELI NAGYOBB KÖLTSÉG ÉS HASZONÉLVEZŐ MINT EGY HERE MINDENRE JOGOSULT!!

2012. febr. 27. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/45 anonim válasza:
A haszonélvezettel együtt felelősség is jár, hiszen a haszonélvezőt terheli minden előre tervezhető költség, mint például a festés, karbantartás és a közterhek megfizetése. A tulajdonos számára biztosítani kell az ingatlan láthatóságát, rendszeres ellenőrizhetőségét. A haszonélvező köteles a haszonélvezet időtartama alatt felmerülő karbantartási terheket magára vállalnia, de nem köteles a rendeltetésszerű használat során keletkezett értékcsökkenés megtérítésére. A haszonélvező számára ajánlott üvegkár, vízkár és tűzkár esetére biztosítást kötni, hiszen ezen eseményeknél felmerülhet az egyéni felelőssége.
2012. febr. 27. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!