Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Inkább akkor legyen a te...

Inkább akkor legyen a te vezetékneved a gyereké?

Figyelt kérdés

Utolsó emberke vagyok a családban, aki tovább vihetné a nevet de nő. Egészen eddig megbeszéltük a leendő férjemmel, hogy a gyerekeink kötőjelesen kapják majd mindkettőnk nevét.


Most pár napon belül 6 hónapra leszünk a választott dátumtól az esküvőn, így végre bejelentkezhetünk, ahol majd nyilatkozunk arról, hogy a leendő gyerekek milyen vezetéknevet kapjanak.


Erre most kitalálja, hogy ne legyen a gyereknek kötőjeles a neve, mert szegényke, inkább kapja csak az én nevemet és kész.


Azzal magyarázza, hogy neki két keresztneve van, és világéletében csak a baja volt belőle, mert sose tudta, hogy kell-e használni vagy nem. Ugyanis neki úgy magyarázták el otthon, hogy ez csak úgy van, hogy kiválaszthatja melyiket akarja használni, és nem kell mind a kettőt, csak úgy kapta. És emiatt, sose tudta, hogy a hivatalos papírokon most akkor kell-e mindkettő, vagy mi van, és mindig felidegesítette. Elmagyaráztam neki, hogy valamit nem jól mondtak neki a szülei, mert persze, hogy azt használja, megszólításra, meg bemutatkozásra stb. amelyiket akarja, de mivel a hivatalos neve az anyakönyvben meg a személyijén X és Y ezért hivatalos papírokon azt úgy kell kitölteni Kovács X Y. De, hogy ezt neki nem így mondták és mindig csak a nyavalya volt belőle, és szegény gyerek. Mondtam neki, hogy szegény gyerek meg fogja tanulni, hogy a vezeték neve X-Y én majd elmondom neki rendesen és semmi baja nem lesz tőle az ég világon, még csak nem is lesz hosszú, mert mindkettőnknek rövid vezetékneve van, de ő ragaszkodik hozzá, hogy ő neki csak a baja volt belőle, mert azt mondták neki a szülei, hogy csak úgy van és nem is kell használni, de közben meg... stb.


Én ragaszkodok hozzá, hogy a gyerekek megkapják az én vezetéknevemet IS. Őneki sem az a baja, hogy nem csak az övét kapják, csak ne mindkettőt, mert jaj mi lesz szegényekkel, mert ő nem értette sose, hogyan használja a nevét ezért inkább kapják csak az enyémet.


Ebbe viszont nem szeretnék beleegyezni, szerintem fura lenne, hogy csak az én nevemet kapják.


Most mit kezdjek vele? Hogy magyarázzam meg neki, hogyha őt rendesen felvilágosítják anno a nevéről, nem ilyen hülyeséget mondanak neki, hogy nem kell ám használni sehol se, ha nincs kedve, ez csak úgy van, akkor a világon semmi baja sem lett volna, és nem kellett volna csodálkoznia hivatalos papírok kitöltésénél, hogy miért kérik... és semmi kellemetlensége nem lett volna azon kívül, hogy hárommal több betűt kell leírni?


2012. aug. 7. 09:05
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
78%

Utolsó emberke vagyok a családban, aki tovább vihetné a nevet


Ezt sose fogom megérteni, azért mert a vezetéknév itt nálad megszakad még a család ugyan úgy megmarad. Ha neked is csak lányod lesz akkor ő már biztos nem fogja a férje nevéhez a dupla vezetéknevét hozzácsapni, szóval erre ne alapozz hogy majd a fiad tovább viszi,mert lehet hogy nem is lesz fiatok


Én ezt a dupla vezetéknevet amúgy is hülyeségnek tartom.

2012. aug. 7. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Természetesen hivatalosan minden anyakönyvezett nevet használni kell! Igazából nem értem, hogy ez miért olyan bonyolult neki. :S


A gyereknek kezdettől meg kell tanítani a teljes nevét - abból még egy gyereknél se láttam kavarodást, hogy van egy beceneve is - az enyémnek pl. köze nem is volt a nevemhez -, szerintem minden gyerek pontosan helyre tudja tenni a kis agyában ezeket a dolgokat. Kb. két éves kor körül már minden gyerek megérti azt is, hogy "apának" és "anyának" is van egy neve. (Max. nem tudja megjegyezni még. :D)


Szerintem nyugodtan kaphatja kötőjelesen, ez nem szokott ebből gond lenni.


De azzal sincs gond, ha csak a te nevedet kapja (bár én sem értem igazából ezt a név-továbbvivős dolgot...), vagy csak a férjedét.


Ezt nektek kell eldönteni, tőlünk nem várhatod a megoldást.

2012. aug. 7. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
70%

Keresztnévből egyet akartok?


Nekem apu harcolt hogy tartsam meg a vezetéknevem,de gyorsan leállitottam.Iszonyú fura nevem lett volna ezáltal a gyereknek is.

2012. aug. 7. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
55%
Szerintem nagyon önző dolog, hogy szerencsétlen gyereknek két vezetékneve legyen, így már esélye nincs arra, ha mondjuk férjhez megy, hogy kötőjelesen vegye fel a férje nevét, mert ugye 3 már nem lehet, meg eleve hosszú. Nekem is hosszú a nevem és elég kellemetlen mindenhol aláírni papírokat! Ő fog vele élni, nem te, gondolj erre!
2012. aug. 7. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
57%

Nagyon jó válaszokat adtak a többiek.

Tényleg nem túl jó dolog ez a kettőzött vezetéknevezés.

A gyerek nehezebben jegyzi meg kiskorban, és lehet hogy felnőttkorban is kényelmetlen lesz neki amikor férjhez menne - ha lány lesz.

Különben szerintem is hülyeség ez a név-továbbítás.

Minek? A párom is Istvánnak akarja hívni majd a gyerekünket, mert az ő családja ezt a nevet már ükapja óta viszi, és jajj ő nem szakítja meg. Hát még attól is fejenállok ha valaki őt hívja Istvánnak, nemhogy a gyereket...

Adjátok neki azt a vezetéknevet amelyik szebb, és jobban illik azokhoz a keresztnevekhez, amiket szívesen adnátok a gyerekeiteknek.

2012. aug. 7. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
65%

Egyet kell értsek a pároddal. A két vezetéknév nagyon értelmetlen nálunk.

Esetleg úgy lehetne finomítani, mint pl. D.Tóth Kriszta-nál, tehát az egyik vezetéknév csak egy betű legyen.


Ha csak a te vezetéknevedet kapja, az sem jó, mert akkor meg amiatt kell mindig magyarázkodnia, hogy "nincs neki apja?"...Ez még rosszabb, mint a két vezetéknév.


Úgyhogy vagy legyen egy kezdőbetűs dupla vagy simán csak törődj bele, hogy a családnevetek kikopik. Mit is számít ez igazából?

2012. aug. 7. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
61%
Egyébként erről még nem is hallottam, hogy az esküvői bejelentkezéskor nyilatkozni kell a leendő gyerek nevéről...nálunk ilyet nem kértek.
2012. aug. 7. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
77%

Ha kötőjeles nevű ember házasodik és emiatt felvenné a házastárs nevét, akkor egyszerűen leteszi a kötőjelesből az egyiket és felveszi helyette a házastárs nevét. VAgy az egész kötőjeleset lecseréli.


Nagy-Szabó lehet utána Nagy-Farkas, Farkas-Szabó vagy simán Farkas. Tehát ez nem jelent gondot.


A gyerek meg hogyne tudná megjegyezni a saját nevét. Nekem négy szótagos (egy szó) a vezetéknevem, mégis meg tudtam jegyezni. Kimondva úgysem érzékeli a gyerek, hogy ez most kettő vagy egy szó, ő hangzás alapján tanulja meg.

Ennyi erővel a hosszú vezetéknevű emberek vágják ketté a nevüket.

Hirtelen a hírekben szereplő Vizoviczki név jutott eszembe. Négy szótagos. Akkor a gyerek kedvéért legyen csak Vizo? Ha a szüleit Vizo-nak és Viczki-nek hívnák, akkor is ugyanazt mondaná ki.


A spanyol ajkú gyerekekről nem beszélve, ahol akár 3-6 nevük is lehet. Ők is meg tudják tanulni.

2012. aug. 7. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
27%

Jó vegyük a te példádat.

Ha te házasodsz ilyen névvel, anyu vagy apu nevét dobod a süllyesztőbe mikor nyilvánvaló hogy mindketten azt szeretnék hogy vidd tovább a nevüket?

Na ez a kellemetlenség :D

2012. aug. 7. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
40%

8-as

Igen pl. Braziliában rendszeresen felveszik mindkét szülő nevét, ráadásul az sincs korlátozva, hogy milyen sorrendben. Ebből viszont nagyon de nagyon fura dolgok jönnek ki.

Így előfordul, hogy négy édestestvért négyféleképpen hívnak:

Bruno Santos da Silva

Paolo da Silva Santos

Eduardo da Silva

Adrian Santos


De azért nézzük már meg, hogy mi hol élünk. Magyarországon az "Ánti-világban", ahol a nemesi előjogok még sokmindent meghatároztak, volt létjogosultsága a családnevek továbbvitelének és a kacifántos vezetékneveknek. De ma? Ma ez már inkább furcsa és magyarázatra szoruló ostobaságnak tűnik...

2012. aug. 7. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!