Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Aki elszántan mondogatja,...

Aki elszántan mondogatja, hogy öngyilkos lesz, és arra határidőt is kitűz, az tényleg megteszi?

Figyelt kérdés
24 éves lány vagyok, unokabátyám 32 éves. Egyikünknek sincs tesója, mi ketten nőttünk fel, mi egymásnak vagyunk tesói. Unokabátyám sajnos nem valami jól áll idegileg, mindig is volt olyan, hogy ha nehézség érte, öngyilkos akart lenni, de eddig még soha nem tette meg (el ne szóljam). Most viszont ismét egy (ténylegesen) nagy gondja van, én nem is tudom, mit tennék, ha a helyében lennék. Az egész család próbál neki segíteni, de ő a hétfőt jelölte meg határidőnek, ameddig él, és minden nap "vágja a centit", tegnap azt mondta, hogy még 4 nap van az életéből, ma már csak 3. Ez hátborzongató. Annyira magabiztosan és elszántan közli ezt, hogy van benne valami igazság. Legalábbis számomra. Ugyanis annyit ijesztgetett már bennünket az öngyilkossággal, hogy már senki nem hisz neki. Az édesanyja se, a volt felesége se. Unokabátyám ugyanis elvált, de van 3 kisiskolás gyermeke, akik nagyon szeretik őt. A válás után a volt feleségének nem lett kapcsolata, neki viszont volt 1-2, de véget is értek. A volt feleséggel jó a viszonyunk, neki is, vele együtt látogatjuk mi is a gyerekeket, tehát ezzel nincs hiba. De hiába mondjuk neki, hogy gondoljon legalább a gyerekeire, úgy tűnik, a gyerekek sem adnak neki erőt. Nekem most olyan ez a pár nap, mint egy lebegés a semmiben, ugyanis nem tudom, hogy mit gondoljak, mit higgyek, szinte megbénultam a rémülettől, ugyanis én elhiszem neki, hogy megtenné (kis naiv hugi, tudom), de a többieken meg látom, hogy teljesen nyugodtak, abszolút nem hiszik el neki, és amikor az unokatesóm nélkül beszélgetünk erről, akkor is azt mondják, hogy ne higgyek neki, hisz tudom, hogy hányszor eljátszotta már ezt. Tudom, persze. De most valahogy más. És ha mégis megteszi? Ezt már csak hétfőn tudom meg? Iszonyatos ez a visszaszámlálás.
2009. júl. 31. 16:18
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
90%

Általában az öngyilkosok nem hangoztatják, hogy mik akarnak lenni, jön az elhatározás és BUMM, meg is történt. Aznap általában hihetetlen boldogok, nem is látszik rajtuk, mert már annyira elszánták magukat.

Remélem nálatok nem lesz tragédia és abbahagyja ezt az egészet!

2009. júl. 31. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
76%
Figyeljetek nagyon oda rá.
2009. júl. 31. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
87%

Tényleg nagyon figyelj oda rá.az nap amikor annyira igérgette h az lesz,legyél vele ha tudsz.

Nővérem egyik jó barátja is évekig igérgette h öngyilkos lesz,és annyiszor monda h öt se vette senki se már komolyan.Aztán egyik nap megint úgy ment haza h öngyilkos lesz,nem vették komolyan a társaságból,mindenki nyugodtan ment haza,és másnap értesitették őket h éjjel kiugrott a 10kről :S

Aztán meg mindenki kivolt h miért nem vették komolyan a segélykiáltásait. a testvéred valószinüleg(remélhetőleg) csak figyelmet akar,h érezze h fontos másoknak.Figyelj rá nagyon!!!

2009. júl. 31. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
55%
ezzel akarja felhívni magára a figyelmet. szereti sajnáltatni magát. ha öngyilkos akarna lenni, megtenné, nem visszaszámlálna mindenki tudtával. miért pont hétfő?
2009. júl. 31. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
81%

Ha most rosszindulatú akarnék lenni, akkor azt mondanám, hogy az unokabátyád ezzel akarja felhívni magára a figyelmet. Bejelenti, hogy hétfőn öngyilkos lesz, és eljátssza a hattyú halálát. Aki tényleg öngyilkos akar lenni, az nem jelenti be előre, nem számolgatja vissza nyilvánosan a napokat, és nem terrorizálja, zsarolja ezzel a családját. A baj az, hogy az öngyilkossággal sem old meg semmit, inkább csak tetézi a bajt. Tett valamit azért, hogy megoldja ezt a nagy gondot, vagy csak bejelentette, hogy hétfőn öngyilkos lesz? A leírásodból azt látom, hogy tudat alatt elvárná, hogy ti oldjátok meg a gondját, és így menekül a felelősség elől. Ha van rá lehetőség, ne hagyjátok magára hétfőn, szükség esetén hívjátok ki a mentőt. Ilyen idegi problémákkal egyébként is kezelni kellene.


Tenni sajnos nem tudsz sokat (hacsak nem tudod a megoldást a bajára), ő azonban elég nagy gondban van most. Ha nem oldódik meg a helyzet hétfőre, akkor vagy "tartja a szavát", és öngyilkos lesz, vagy pedig nem. Az az érzésem, hogy nem fogja megtenni, mert ezek a fenyegetőzések tényleg inkább arra valók, hogy rá figyeljenek, hogy ő legyen a középpontban. Ha nem lesz öngyilkos (ne is legyen), akkor viszont megint nevetségessé teszi magát. Tudod, mint az a kisfiú, aki folyton farkast kiáltott, aztán már senki sem hitt neki. Annyit tudsz csak tenni, hogy nem hagyod magára hétfőn, és addig is lehetőleg sokat beszélgetsz vele. Nem is annyira a bajáról, hanem arról, hogy miért is jó neki, ha öngyilkos lesz. Szembesítsd azzal, hogy ez nem megoldás semmire, hogy a gyerekeit félárván hagyná, ők pedig egész életükben szenvednének attól, hogy az apjuk öngyilkosságot követett el.


Ha megírnád, hogy mi az a nagy gond (csak nagyvonalakban, neveket elhallgatva), lehet, hogy többet tudnánk segíteni.

2009. júl. 31. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
86%

Azt akartam írni, hogy szerintem hétfőn zárd be egy szobába , akármekkora őrültségnek is tűnik.De aztán rájttem, hogy felesleges, mert ha nem teszi meg hétfőn, megteszi kedden vagy máskor.Szerintem AZONNAL keress egy orvost!

----

Másrészről viszont, azok akik komolyan meg akarnak halni, azok senkinek sem szólnak a tervükről , nemhogy így világgá kürtölnék és számolnák vissza a napokat.Szóval , lehet, hogy megint csak "ijjesztgetni" akar mindenkit.

2009. júl. 31. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
87%
Emberi ismereteimre alapozva mondom, hogy nem komolyan a szándékai, de mindenképp kell valaki aki elhiszi neki. Úgy képzelem, abból amit megtudtam ebben a pár sorban, hogy ha ezekben a napokban nem veszitek őt komolyan és csak nevettek rajta, akkor előfordulhat, hogy megteszi, ha viszont legalább tettetitek, hogy aggódtok, akkor nem fogja megtenni. Ez a 10 éves gyerek felfogása :) Egyébként elárulod, hogy mi a gondja, vagy kicsit indiszkrét a kérésem?
2009. júl. 31. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszaitokat! Azért pont hétfő, mert hétfőn dől el egy fontos ügye, ami már most tuti biztos, hogy nem az ő javára fog eldőlni, és hát abból nagyon nagy hátránya lesz. Jobban nem írhatom le, annyira családi dolog, de nagyon szépen köszönöm, hogy megpróbáltok segíteni. Hétfőn nem lesz itthon, ezt a dolgát kell intéznie, ezért nem lehet bezárni, de amúgy sem merném, hiszen ahhoz kevés vagyok, a többiek meg nem támogatnának ebben, hiszen nem is hisznek neki. Az úton vagy akárhol egész nap simán megteheti. Pszichiáterhez jár és járt is, gyógyszereket szed a depressziójára, de nagyon kevés sikerrel. Az orvosa egyébként sem áll a helyzet magaslatán, más orvosról pedig hallani sem akar. Az a baj, hogy ha mégis megtenné, akkor érzem benne a mi kollektív felelősségünket, hiszen jó előre jelez, és meg kellene mentenünk. De ha követném is, megcsinálja azt, amit már megcsinált sokszor, hogy leráz valahogyan (mint egy akciófilmben), aztán vagy előkerül vagy nem. Eddig még előkerült. Tudom, hogy ő nem egyszerű eset már így felnőttnek (gyereknek nem volt ilyen), talán ezért is ért véget a házassága.
2009. júl. 31. 16:48
 9/26 anonim ***** válasza:
100%

Már számos "öngyilkos-jelölt" emberrel találkoztam, munkámból és egyéb okokból eredően is.

Általában, amikor odajön valaki, hogy ő márpedig öngyilkos lesz, akkor ő figyelmet, megértést és segítséget kér. Ilyenkor a megoldás, ha a kést a kezébe adod, és közlöd, hogy jobb ezen túl lenni, semmint hétfőt megvárni. Neked is "jó", meg neki is "jó" lesz. Nem kell "hallgatni" a visszaszámlálás, nem kell "aggódni".

Azonban bármennyire drasztikus és "hogy tehetnék ilyet" ez a helyzet, ezzel sokkolod az öngyilkos-jelöltet. Nemhogy megértést nem kapott, hanem azzal, amivel zsarolni akar, visszaüt. Hozzáteszem, sok ember kezébe adtam már kést, hogy tedd, hajrá, csak ne vérezz össze semmit, eddig EGY SEM tette meg.

Persze ehhez meg kell ítélni a helyzetet, az elhangzottakat. De általában a segélykiáltást meg kell hallani, megérteni a problémát, és IRÁNYT mutatni, de SOHA NEM MEGOLDÁST (mert a fejedre nőnek), és ha ő a megoldást az öngyilkosságban látja, akkor bizony "támogatni".


Ugyanis:

1. Ha valóban öngyilkos akar lenni, akkor meg fogja tenni. Ha ott vagy, ha nem. Ha "asszisztálsz", ha nem.

Ezt erőszakkal tudod megakadályozni, de ha tényleg komolyak a szándékai, akkor az erőszak múltával teszi meg. Tehát aki MEG AKAR HALNI az meg is fog.

2. Ha nem akar öngyilkos lenni, akkor meg teljesen felesleges napokat zsarolva lenni. Le kell taglózni a helyzetet, mert akkor megtanulja, hogy valóban nevetségessé vált.


Olyan helyzet nem áll fenn, hogy valaki NEM akar meghalni, de ha kést adsz a kezében meg fogja tenni. Ez pszichológia.


Persze mindehhez pókerarc kell és nagy fokú emberismeret.

2009. júl. 31. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
100%
Pszichiáter látta már őt? ne haragudjatok, de nem a csodára kell várni, egy öngyilkosjelöltet mindig komolyan kell venni és orvoshoz vinni, mert depressziós beteg. meg kell vele értetni, hogy kezeltetni kell!
2009. júl. 31. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!