Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Anyám azt akarja, hogy én...

Anyám azt akarja, hogy én maradjak otthon (egyetem helyett) a kistestvéremmel. Mit csináljak?

Figyelt kérdés

Elég furcsa családot kaptam a sorstól. Egy pár hónapos kapcsolatból születtem, apám még a születésem előtt lelépett, soha nem is láttam őt. Anyám egyedül nevelt, testvér nélkül nőttem fel. Anyagi értelemben megadta nekem, amit tudott - soha nem voltunk jómódúak, de mindig volt normális ruhám, mindig volt mit enni, tavaly még számítógépet is kaptam. Ő takarításból, mosogatásból, hasonló alkalmi munkákból él, párszor gyárban is dolgozott. A probléma az, hogy az értelmiségi embereket elítéli, mindenféle tanulást ellenez, mert szerinte csak pénzkidobás, és a diplomások sem élnek meg jobban, mint ő. Neki 8 általánosa van, ezt 10 év alatt végezte el. Én mindig jó tanuló voltam, bár anyám ezt sose várta el, sőt mindig mondta, hogy tanulás helyett inkább segítsek mosogatni, főzni, takarítani. 13 éves voltam, mikor egyszer szó szerint ordibált velem, mert a másnapi témazáróra készültem, és csak elmosogattam és felmostam a lakást, a porszívózásra már nem volt időm.

Ő azt akarta, hogy szakmunkásba menjek, de kiharcoltam a gimit. Itt szerencsére nagyon jó tanáraim vannak, és mivel tudják a nehéz családi helyzetemet, segítenek. Konkrétan két olyan tanár van, akikkel nagyon sokat beszélgetek, sokat tanultam tőlük, segítettek, ahogy tudtak (kölcsönadtak könyveket, ha nem volt pénzem megvenni, stb.) Szerintük mindenképpen egyetemre kellene mennem, és én is nagyon szeretném. Imádom a kémiát, versenyekre járok belőle, gyógyszerész szeretnék lenni. Tanáraim biztatnak.


Na de itt jön a probléma... Anyám ugye eleve nem akarja, hogy egyetemre menjek, de most még inkább bonyolódott a helyzet. Anyám egy éve összejött egy férfival, akitől féltestvérem született, ő most 3 hónapos. A férfi nem lakik velünk, körülbelül heti 2-szer találkoznak anyámmal, de sokat veszekednek, szerintem hamar szétmennek. A kislány természetesen velünk lakik, így vagyunk itthon hárman.


Anyám kitalálta, hogy jövőre én ne egyetemre menjek (most fogok érettségizni), de ne is dolgozzak, hanem én maradjak itthon a kistestvéremmel szeptembertől (ő ugye akkor lesz 1 éves). És hogy én kapjak munkanélküli segélyt, míg ő visszamegy dolgozni, így mennyivel jobban járnánk anyagilag, mintha én tanulnék, ő meg otthon lenne a kicsivel. Ő ezt 2 évig gondolná így, mert bölcsődébe nem akarja adni. Szóval hogy én 2 évig vigyázzak otthon a tesómra, munka nélkül, míg ő dolgozik...


Szerintetek ez normális dolog?? Én ezt nem akarom, de attól félek, hogy ha nem egyezek bele, akkor elküld otthonról érettségi után, de magamat nem tudom eltartani, semmi spórolt pénzem nincs (nyáron dolgoztam, de ebből a kisbabának vettünk cuccokat). Mit tudok csinálni? Az a baj hogy függök anyámtól anyagilag, nincs hová mennem, így viszont az van, amit ő akar. Ha nem ad pénzt, nem tudok egyetemre menni (bár nem kellene elköltöznöm, városon belül van, de akkoris bérlet, könyvek, stb.)


Szerinte önző vagyok, és nem gondolok a kistesvéremre, akinek így majf bölcsibe kell járnia 1 évesen, és ez mekkora tragédia. De persze rám nem gondol...


Valami tanács? :S


18/L


2012. dec. 11. 14:12
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
92%

Én jelentkeznék titokban az egyetemre (és KOLLÉGIUMBA), és úgy elhúznom a csíkot, hogy csak na...

A tanáraid segítségével nézz utána, milyen lehetőségeid vannak (diákhitel, Bursa Hungarica - nem tudom, van-e még, stb.).

Nehéz lesz, de meg fog térülni, hidd el. Anyukád önzősége ne hagyd, hogy tönkretegye az életed.

2012. dec. 11. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
100%
Jelentkezz és menj el. Rengeteg támogatást tudsz igénybe venni, Diákhitellel, Bursával, mindennel együtt havonta lenne annyi pénzed, hogy suliba járhass, és ha gyógyszerész leszel, ezeket a hiteleket könnyen visszafizeted pár havi béredből. Állj a sarkadra!
2012. dec. 11. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 Ditta323 ***** válasza:
89%
Ha szeretnél menj tovább egyetemre, mert később megbánhatod, hogy nem mentél. Munkanélkülit meg nem kapsz max álláskeresésit, de az is pár hónap csak.
2012. dec. 11. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
88%

Szerintem jelentkezz. Persze, így gondolja MÉG, hogy te csak 1-2 évet maradsz vele otthon. De lehet ezalatt neked rengeteg minden kiesik, amit megtanultál, sokkal nehezebb lesz visszamenned a suliba.

Egyetemen igényelhetsz pár támogatást (Bursa Hungarica, szocális ösztöndíj... ezeket mind a szociális helyzeted alapján kaphatod, illetve a tanulmányi ösztöndíj 2. félévtől).

Egyébként nagyon sajnállak, és felhúzott a kérdésed rendesen! Inkább nem írom le, hogy miket gondolok édesanyádról... Mindenesetre az ilyen család háttérrel "megáldott" emberek szinte az egyetlen lehetősége a tanulás, hogy ki tudjon törni! Ne hagyd veszni hagyni!

2012. dec. 11. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
96%
Ha még sosem dolgoztál nem fogsz munkanélküli segélyt kapni. Szóval erre ne számítson. A helyedben jeletnkeznék egyetemre, ha felvettek, halasztást kérnék, dolgoznék egy évet (pl. bébiszitter külföldön, akkor a diplomához szükséges nyelvvizsgához való nyelvtanulás is megoldva) és összespórolnék egy kis pénzt. Utána kollégium, öszötndíjak, diákmunka. Ha beszélsz németül, akkor megoldás lehet a fernuniversität in hagen, itt magyarországon is elimsert diplomát kapsz távoktatás mellett, szóval dolgozhatsz is mellette.
2012. dec. 11. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
100%

Erre találták ki a diákhitelt.

Ne haragudj de anyukád egy nagyon felelőtlen ember, ne hagyd hogy ő határozza meg az életed...

Csak nem akarsz nyomorogni mint ő?

A diákhitel nem egy nagy tragédia, a visszafizetési rendszere is elviselhető.

Csak sokáig a nyakadon marad, de ha összejön a gyógyszerész munka, nem fog problémát jelenteni neked.


Ha veled meg tudod birkózni anyukád egyedül, nem hiszem hogy a kislánnyal probléma lenne.

2012. dec. 11. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
87%
Júj nagyon sajnálom,hogy ilyen anyud veled. Szerintem is irály a kolesz. Tudsz kedvezményeket igénybe venni, diákmunkát is kereshetsz hátja találsz olyat ami az idődbe belefér. Anyud nem normális. Ebben a világban tanulni kell ,mert aztán beállhatsz a munanélküliek kígyózó sorába. Nem is értem anyudat. Bár azt sem,hogy minek vállalt be még egy gyereket. Ráadásúl azt akarja,hogy te ülj vele otthon... Hát no comment. Ja mellesleg nem kapnál munkanélkülit ,mert szerintem nincs annyi ledolgozott időd ami az igénylés feltétele.
2012. dec. 11. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
100%

Hát ez nagyon durva....


Beszélj a tanáraiddal, biztos segítenek utánajárni hogy milyen támogatásra vagy jogosult. Kollégiumba biztos kapsz helyet.

Tudsz munkát is vállalni, igaz nagyon kemény lesz :-(


Végső soron ott a diákhitel, vedd fel de nagyon óvatosan költsd csak el. Több évfolyamtársam is felvette és elment erre-arra ami nem lett volna létszükséglet, most meg fizetik vissza.

2012. dec. 11. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
87%
Jelentkezz egyetemre! A diákhitelből tudni fogod fizetni a kollégiumi díjat, és az étkezésedet. A könyveket, jegyzeteket, ruhát magadnak kell megvenned, szóval a nyáron mindenképpen dolgoznod kell, de az egyetem alatt is kellene. A közlekedést biciklivel és gyalog old meg: bicajt kérhetsz olyan oldalakon, ahol egymás kéréseit teljesítik az emberek, de facebookos csoportok is vannak ilyen témákban.
2012. dec. 11. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
84%

Hát ez tényleg elég gáz helyzet, de rengeteg lehetőséged van!


Ne törődj azzal, amit anyukád mond, hanem érettségi után menj ki külföldre au pairnek (gyereknevelő szerű munka)! Tegyél félre annyi pénzt, amennyit csak tudsz, és ha eleget gyűjtöttél, mehetsz belőle tanulni! Elköltözhetsz albérletbe vagy kollégiumba, nem kell otthon lenned. Csak fontos, hogy legyen miből eltartanod magad, ne a tanulás mellett akarj dolgozni, mert azzal halálra terhelnéd magad.


Ha nem akarod cserben hagyni a családodat (bár én totál megértenélek, ha inkább lelépnél egy ilyen családtól), akkor maradj otthon a tesóddal, és közben ami tantárgyakból jó vagy, tarts belőle korrepetálást kisebbeknek! Írtad a kémiát, gondolom, akkor matekból is elég okos vagy, abból elég sok gyereknek vannak nehézségei, jól kereshetnél vele. Vagy bébiszitterként is meghirdetheted magad. Emellett elvégezhetsz valamilyen otthoni tanfolyamot, vagy tanulhatsz nyelvet. Készíthetsz ajándéktárgyakat és felteheted a vaterára, így is kereshetsz egy kis pénzt, amit félretehetsz, hogy 2 év múlva legyen miből tanulnod.

2012. dec. 11. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!