Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Anyám azt akarja, hogy én...

Anyám azt akarja, hogy én maradjak otthon (egyetem helyett) a kistestvéremmel. Mit csináljak?

Figyelt kérdés

Elég furcsa családot kaptam a sorstól. Egy pár hónapos kapcsolatból születtem, apám még a születésem előtt lelépett, soha nem is láttam őt. Anyám egyedül nevelt, testvér nélkül nőttem fel. Anyagi értelemben megadta nekem, amit tudott - soha nem voltunk jómódúak, de mindig volt normális ruhám, mindig volt mit enni, tavaly még számítógépet is kaptam. Ő takarításból, mosogatásból, hasonló alkalmi munkákból él, párszor gyárban is dolgozott. A probléma az, hogy az értelmiségi embereket elítéli, mindenféle tanulást ellenez, mert szerinte csak pénzkidobás, és a diplomások sem élnek meg jobban, mint ő. Neki 8 általánosa van, ezt 10 év alatt végezte el. Én mindig jó tanuló voltam, bár anyám ezt sose várta el, sőt mindig mondta, hogy tanulás helyett inkább segítsek mosogatni, főzni, takarítani. 13 éves voltam, mikor egyszer szó szerint ordibált velem, mert a másnapi témazáróra készültem, és csak elmosogattam és felmostam a lakást, a porszívózásra már nem volt időm.

Ő azt akarta, hogy szakmunkásba menjek, de kiharcoltam a gimit. Itt szerencsére nagyon jó tanáraim vannak, és mivel tudják a nehéz családi helyzetemet, segítenek. Konkrétan két olyan tanár van, akikkel nagyon sokat beszélgetek, sokat tanultam tőlük, segítettek, ahogy tudtak (kölcsönadtak könyveket, ha nem volt pénzem megvenni, stb.) Szerintük mindenképpen egyetemre kellene mennem, és én is nagyon szeretném. Imádom a kémiát, versenyekre járok belőle, gyógyszerész szeretnék lenni. Tanáraim biztatnak.


Na de itt jön a probléma... Anyám ugye eleve nem akarja, hogy egyetemre menjek, de most még inkább bonyolódott a helyzet. Anyám egy éve összejött egy férfival, akitől féltestvérem született, ő most 3 hónapos. A férfi nem lakik velünk, körülbelül heti 2-szer találkoznak anyámmal, de sokat veszekednek, szerintem hamar szétmennek. A kislány természetesen velünk lakik, így vagyunk itthon hárman.


Anyám kitalálta, hogy jövőre én ne egyetemre menjek (most fogok érettségizni), de ne is dolgozzak, hanem én maradjak itthon a kistestvéremmel szeptembertől (ő ugye akkor lesz 1 éves). És hogy én kapjak munkanélküli segélyt, míg ő visszamegy dolgozni, így mennyivel jobban járnánk anyagilag, mintha én tanulnék, ő meg otthon lenne a kicsivel. Ő ezt 2 évig gondolná így, mert bölcsődébe nem akarja adni. Szóval hogy én 2 évig vigyázzak otthon a tesómra, munka nélkül, míg ő dolgozik...


Szerintetek ez normális dolog?? Én ezt nem akarom, de attól félek, hogy ha nem egyezek bele, akkor elküld otthonról érettségi után, de magamat nem tudom eltartani, semmi spórolt pénzem nincs (nyáron dolgoztam, de ebből a kisbabának vettünk cuccokat). Mit tudok csinálni? Az a baj hogy függök anyámtól anyagilag, nincs hová mennem, így viszont az van, amit ő akar. Ha nem ad pénzt, nem tudok egyetemre menni (bár nem kellene elköltöznöm, városon belül van, de akkoris bérlet, könyvek, stb.)


Szerinte önző vagyok, és nem gondolok a kistesvéremre, akinek így majf bölcsibe kell járnia 1 évesen, és ez mekkora tragédia. De persze rám nem gondol...


Valami tanács? :S


18/L


2012. dec. 11. 14:12
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
48%

Anyukád biztos nem akar(t) rosszat, viszont, nem gondolta át, hogy a te életed így nagyon elronthatja.

Szerintem!: a kistesódnak nem lesz semmi baja a bölcsiben, az én gyerekem is járt, és így könnyebben be tud illeszkedni a társas életbe. Anyukád elmehetne 4 órában dolgozni Gyes mellett, az 2 évig jár,nem? egész nap te sem lennél az egyetemen, főleg, hogy a városotokban van, tehát, amikor otthon vagy, akkor is tudnál annyit segíteni, viszont, ne haragudj, de nem te vállaltad a gyereket, nem neked kéne felnevelni sem...az más, ha időnként pesztrálod, de ne egyezz bele ebbe. Így örökké élhetsz anyukád nyakán, és mindig hálás lehetsz, hogy ő eltart, nem fogsz tudni sosem a talpadra állni. Most adott egy lehetőség, élj vele! Menj egyetemre! Mondd meg, hogy lehet, pár évig nehéz lesz, de utána már te is be tudsz anyagilag neki segíteni, gyógyszerészként!

2012. dec. 11. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
89%
A Bursát és a csomó támogatást pont az ilyen tehetséges, de rossza anyagi helyzetben lévő embereknek találták ki. Annyit simán adnak, hogy a tanulmányaidat fedezze, nyári munkával simán meg tudod oldani.
2012. dec. 11. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
85%
egyetem,kolesz,diákhitel!!! nincs joga ezt kérni tőled! mond meg h nem és kész! jelentkezz levelezőre,mellette tudsz melózni,plusz diákhitel és igy mehetsz albiba is akár!
2012. dec. 11. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:

Nem értem a dolgot... Én egyenesen büszke lennék a gyerekemre,ha egyetemre menne és konkrét célja is van az életével.

Munkanélküli segély nincs,sőt álláskeresési járadék SE,max. ilyen rendkívüli kifizetések,de azok eseti dolgok,nem rendszeres segély. Ha nem így van,akkor engem átb.sztak,mert nem régen jártam utána,ugyanis sajnos minden próbálkozásom ellenére nem találok munkát fél éve. Emellett egy olyan városban,ahol egyetem van,csak van már diákmunka is,amiből akár még megélni is lehet. Volt osztálytársam szegényebb családból származik, nulla szülői segítséggel az 1. félév óta eltartja magát,pedig albérletet fizet,kaját,bérletet megveszi és ezek mellett is nagyon jó tanuló,azaz a diákmunkán kívül még ösztöndíjat is kap. Ja,diákhitelt nem is vett fel. Nem azt mondom,hogy nagy lábon tud élni,de be tudja osztani a pénzt és jól elvan vele,félre is tesz 1-2 kisebb kirándulásra(Bécs,Balaton). De ehhez azért tényleg kell kitartás,elszántság. Neked ráadásul nincs is ekkora problémád,mert helyben vagy,albérlet nem kell.

Nézz utána a lehetőségeidnek,ne hagyd,hogy anyukád korlátolt gondolkodása miatt tönkremenjen a jövőd.

2012. dec. 12. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
Elnézést a hiányosságokért,előző vagyok. Természetesen a munkanélküli segély nemléte csak akkor áll fenn,ha még nem dolgozott az illető. Viszont,ha be van jelentve munkakeresőnek 360 napja,akkor viszont kap. Én is fél éve fejeztem be a sulit,nem értem,hogy egy pályakezdőt miért nem támogatnak...
2012. dec. 12. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim válasza:
Ez elég egyértelmű kérdés. Anyukád nagyon felelőtlen és önző. A lényeg, hogy jelentkezz egyetemre, és kollégiumba is. Ne hagyd, hogy érzelmileg zsaroljanak, küzdj az álmaidért. Nagyon sajnállak és ilyenkor nem értem, hogy egy ilyen nő, mint az anyukád, (akire most azért nem mondok semmit, mert legyen bármilyen az ember édesanyja, engem biztos bántana, ha rosszat mondanának róla), hogy szülhetett ilyen értelmes lányt mint te. Na mindegy, már nem sokat kell kibírni, és egy értelmes közegbe fogsz kerülni, remélhetőleg.
2012. dec. 14. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:

Mindenképpen jelentkezz egyetemre, ez a te életed, nem az övé.

Munkanélküli segélyt nem fogsz kapni, csak ha már dolgoztál előtte, és nagyon sok kisgyerek jár bölcsődébe, túlélik.

Ha nincs pénzed, felvehetsz diákhitelt. Nem a legjobb megoldás, mert ugye vissza is kell majd fizetni, de meg lehet belőle élni. Vagy ott a Bursa Hungarica, rászorulóknak, azt is biztos megkapnád. Az egyetem is ad ösztöndíjakat ha jól tanulsz, diákmunkát is vállalhatsz, ha belefér az idődbe.

Vagy ha már felvettek az egyetemre, halaszthatsz, elmehetsz egy évre vagy fél évre dolgozni. (extrém esetben egy fél évet otthon maradsz a tesóval), és utána visszamész az egyetemre.

Szóval csak jelentkezz, és legyél gyógyszerész:) én a helyedben ezt tenném, annyit küzdöttél érte.

2012. dec. 17. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:

Menj az egyetemre, a fent említett támogatásokkal (diákhitel, szoctám, ösztöndíj) egész jó kis bevételed lesz havonta.

Könyvekre nem kell annyit költeni, mint gondolod. Csomót eleve fénymásolatban lehet megrendelni, meg némi keresés után akár ingyen is le tudod tölteni pdf-ben. Felsőbb évesekkel ha jóban leszel, szívesen fognak adni kölcsön könyveket. Gondolom nem kell neked egy új élettan könyv, jó lesz az kicsit gyűröttebben, de ingyen is:)

Gyógyszerészeti egyetem igen kemény (tapasztalat), de ha komolyan veszed és normálisan elvégzed, a diákhitelt játszva fogod tudni majd visszafizetni. Ugyanis mostanában sok gyógyszerész vagy patikában akar dolgozni, vagy egyetemi tanári karrierre pályázik. Ipari gyógyszerészek után emiatt kapkodnak (!) a gyógyszergyárak. Persze jó nyelvtudás alapfeltétel. Az ott kapott bérből viszonylag könnyen vissza tudod tolni a diákhitelt, sőt a gyár esetleg hajlandó lesz finanszírozni mondjuk a PhD tanulmányaidat is, hiszen neki is érdeke lesz, hogy minél magasabban képzett munkaereje legyen.

Jól választottál, csak tarts ki közben is, mert nem lesz egyszerű:D

2012. dec. 18. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:

Ja, és én úgy tudom (lehet azóta változott a helyzet), hogy miután felvettek, kapásból nem lehet halasztani, csak nagyon-nagyon nyomós indokkal, egyedi elbírálás alapján. Általános esetben leghamarabb az első, vagy a második szemeszter után lehet passziváltatni magadat. A passzív félév alatt viszont nem lesz érvényesítve a diákod, szóval a diákbérletről lemondhatsz, az utazási kedvezményekkel együtt.

Nem tudom melyik városról van szó, de Szegeden pl államilag támogatott képzésben résztvevőknek ingyen bérlet jár a suli idejére. Minden félév elején kapsz egy szelvényt, ami az adott szemeszterben érvényes. Mondjuk arra nagyon kell vigyázni, mert pótolni nem lehet. Szóval ha elveszted/elszakad, akkor így jártál, veheted magadnak a bérletet. Sajnos egyszer én is szívtam, október elején elhagytam. Legközelebb meg csak január végén kaptam, addig magamnak kellett megvenni:D

2012. dec. 18. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:

18-as: a fiam 5 éven át a BME-n szinte minden szükséges tankönyvet ki tudott venni az egyetem könyvtárából, szinte egyáltalán nem költött könyvekre, s kitüntetéssel végzett (s persze a tanulmányi ösztöndíja is átlag havi 30 ezer volt).

Szóval kedves kérdező: mindenképpen az egyetem!


Opsz! Most látom, hogy már egy éves a kérdés.... S a kérdező egyszer sem jelzett vissza a sok hozzászólásra... :(

2013. dec. 14. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!