Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Időskori elbutulás. Mit lehet...

Időskori elbutulás. Mit lehet ezzel kezdeni? Olyan szomorú. Vagy igazat mond a nagyi?

Figyelt kérdés

Férjem nagymamájáról van szó. 82 éves a mama, és persze már vannak testi problémái, de alapvetően fitt és friss, ellátja magát, egyedül él, naprakész, hallgatja a híreket, tud mindent a világról.

Most voltunk nála karácsonykor, most is mesélt, ahogy szokott, nem tűnt volna fel, hogy kezd elbutulni, nem lassabb az agya, mint eddig volt. Aztán egyszer csak elkezdett arról mesélni, hogy éjszakánként egy dongó előjön a nem használt konvektorból, fura, zümmgö, fel-le mászkál a függönyön, néha egészen közel jön hozzá a falon, de mikor kikelne az ágyból, és menne lecsapni, mindig visszamászik gyorsan a konvektorba. Majd minden éjjel előjön, és senki nem hiszi el neki, hogy tényleg ott lakik a konvektorban a dongó, mert nappal nem kattog, csak éjszaka jön elő, és akkor senkinek sem tudja megmutatni, hogy nem képzelődik, hanem igazi a bogár.

Több kérdés is felmerül bennem: szerintetek létezik, hogy tényleg ott az a dongó? December van, a rovarok ilyenkor már vagy a föld alatt alszanak, vagy elpusztultak, nem? Én még sosem láttam télvíz idején dongót.

Szerintetek is arról van szó, hogy amikor a mama agya üresbe kapcsol a napi teendők után, akkor kezd eluralkodni rajta ez az időskori elbutulás, és már képzelődik? Olyan szomorú, ha így van. Mit gondoltok?

Kérlek, ne tegyétek át másik kategóriába!


2012. dec. 27. 14:16
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
a demencia sajnos valós lehet ebben a korban, és - bár lassítható folyamat - nem lehet visszafordítani ... nem hiszem, hogy a dongó valós lenne
2012. dec. 27. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
91%
Én sem hinném hogy valós lenne az a dongó :( Képzelődik szegény.
2012. dec. 27. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
87%
Elképzelhető hogy hall valami hangot, és ebből következtet. Én alvajártam, vagyis rémálmaim voltak hogy háború van, és sokszor ki is rohantam. Aztán rájöttem hogy persze megint képzlődöm. És nincs időskori demenciám :) Nekem azóta szűnt meg mióta lekapcsolom a wifit éjjelre meg a mobilomat is kiviszem a másik szobába. Lehet hogy őt is zavarja a szomszéd wifije.
2012. dec. 27. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
93%

Szia. Nálunk is így kezdődött, nagypapám 82 évesen kezdett ilyen jeleket produkálni. Már másfél éve ennek, ez idő alatt sajnos annyira leépült (szellemileg és testileg is) hogy 24 órás felügyeletre szorult, így egy ápolási otthonba vittük, ahol viszonylag jól érzi magát. De talán azért van ez így, mert nem ismer már meg minket. Elsétálgat, elvan ott, pakolászik, stb... ellátni nem tudja magát, mindig örül nekünk, de sajnos nem ismer meg minket, senkit a családból.


Mutattunk neki fényképet a lakásáról, a tárgyairól, nem ismer fel senkit és semmit sajnos. :( Az időskori demencia nem gyógyítható, és viszonylag elég gyorsan szokott előre haladni.

2012. dec. 27. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Ez lehet az is, amit írtál és a szellemi lassulás is bejátszik ebben a korban.

Az én anyukám nincs 70 éves még de neki meg paranoiája van kis mértékben. Ő is megvan önállóan de vannak dolgai.


Az én esetemből kiindulva, így hirtelenjében a következőkre gondolok:


-Tényleg hall valamit és beleképzel valami mást. Ilyenkor ha egyszer van időtök akkor maradjatok ott nála egy estét és várjátok meg míg hallja a zajt. Ha tényleg van valami nesz utána járhattok, mi az és meggyőzhetitek.


Anyumnál is voltak olyan dolgok, amire azt hittük beképzeli aztán meg tényleg volt valós alapja de nem az, amire ő gondolt és miután kiderítettük megnyugodott.


De ha képzelődik akkor bizony nehéz lesz őt bármiről is meggyőzni.


A bogarak ilyenkor javarészt tényleg elpusztulnak de nem mind. Lehet, hogy az a dongó nem dongó valami más. Nálunk a pók költözött be igaz annak nincs hangja. Viszont minden nagytakarítás ellenére is vannak molylepkéink meg valami fekete muslinca szerű bogarak és már az idegeinkre mennek, hogy nem lehet eltökíteni őket sehogyan se.


Szóval ha nagyi egyébként ép akkor lehet alapja a zúgásnak de az is lehet, hogy most kezdődik nála lassanként az elbutulás. Mindenképp el kell vele beszélgetni és kideríteni.

Tudod egy butult ember makacs, és irreális szövegezése, beszéde is más, mint egy normális emberé.

2012. dec. 27. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Olyan szomorú ez :(. A mama egyszerű parasztasszony volt, pedig sokra vihette volna, nagyon okos volt gyereknek, fiatalnak, de sosem volt lehetőségük taníttatni. Ettől függetlenül képben van a világ dolgait illetően, jól informált, bármiről tud véleményt formálni, gyors az észjárása. Épp ezért visel meg ennyire ez az egész :(
2012. dec. 27. 14:47
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Egy misét megér hogy megnézzétek, kitakarítsátok a konvektort. Egyik ismerősömet (huszonéves csaj) pár hete, amikor az a nagy hó volt, megcsípte a saját lakásában egy bazi nagy darázs. Teljesen szürreális, mégis megtörtént. Ha nem találtok semmit a konvektorban marad a másik megoldás sajnos :(
2012. dec. 27. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező, valószínűleg semmi különös, szó sincs demenciáról, egyszerű, sima, időseknél tipikus agyi vérkeringési zavar, éjjel, nyugalomban lelassul a pulzus és a vérkeringés, csökken a vérnyomás, és az agy már nem kap elég vért. Triviális probléma, meg kell beszélni a háziorvossal, egyébként paradox módon a koffein szokott segíteni rajta:)

Egyébként a dongó nappali állat:), de másfajta rovar simán lakhat a nem használt konnektorban, ha szétszedsz egy ilyen évek óta nem használt konnektort, többnyire tele van pókhálóval, rovartetemmel...

2012. dec. 27. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, nagyon rendesek vagytok!

Utolsó, azt mondod, koffein? :) Ez érdekes. Lehet, javasolni fogom a mamának, hogy estére igyon meg egy kávét - feltéve, ha tud tőle aludni. Nem tudom, mennyire pörgeti fel. Csak a férjem tudom példának felhozni, aki megiszik egy energiaitalt meg egy kávét, és gyönyörűen elalszik tőlük XD. Hátha a mama sem pörögne fel tőle.


Amúgy szerintetek beszéljük ezt meg vele? Ha értelmes a mama, meg tudná érteni, hogy arról van szó, hogy az agya már nem kap elég vért, és attól van a képzelődés? Mert ez a magyarázat tök logikus, szerintem ő is megértené, más tészta, hogy nem ijedne-e meg tőle vagy ilyesmi... Szóval szerintetek beszéljünk vele? Vagy találjunk ki valami mesét, hogy azt hallottuk a tévében, jó a kávé elalvás előtt...?

2012. dec. 28. 10:46
 10/13 anonim ***** válasza:

Kérdező, azt mondom, a háziorvossal kell megbeszélni:) Tudod, sok esetben olyan apróság segíthet, hogy ha pl. vérnyomáscsökkentő gyógyszert szed a nagymama, akkor délután 4 előtt vegye be az az napi utolsót, vagy olyan fajta gyógyszerre átállítani, amit elég naponta egyszer, reggel szedni...

Ha "házi szerrel" akarsz próbálkozni:) akkor az angol módi tejes teát lenne szerencsésebb talán kipróbálni, a kávé az egy lórugás sokaknak, itt viszont a tea koffeinje lassabban, egyenletesebben hat, és mellette a tejben lévő triptofán elősegíti az élettani alvást, és mellette egy kis B6 vitamin is előnyös lehet.

Aztán játszhat be vérszegénység is, mert ugye a vér oxigén-szállító kapacíása a vörösvértestek számától függ, akkor nyilván azt kellene kezelni vassal, folsavval, amivel kell...

Szóval ünnepek után beszélni a háziorvossal, és kérni egy beutalót a laborba, ha mostanában nem néztek vérképet meg vas, vaskötést, ez lenne a legcélszerűbb...

Tudod, láttam én már "nagy csodát", amikor 2 éve "leírt" idős ember egész napi folyamatos zavartsága "varázsütésre" megszűnt 3 nap alatt, amikor a kórházban rendesen beállították a vérnyomását, és kapott 2 palack vért a már súlyos vérszegénységére...

2012. dec. 28. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!