Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Élettársnak jár a közösen...

Élettársnak jár a közösen szerzett vagyon fele halál esetén ha van végrendelet? Vagy az örökösök visznek mindent? 12 éve vannak együtt (autót pénzt közösen szereztek)

Figyelt kérdés

Itt ezt olvastam: " Az élettársak együttélésük alatt, a szerzésben való közreműködésük arányában szereznek közös tulajdont - tehát nem egyenlő arányban, mint a házastársak.


Ugyanakkor, a kapcsolat megszűnése esetén bármelyik követelheti az együttélés alatt szerzett vagyonszaporulat megosztását. A szerzésben való hozzájárulásnak kell tekinteni a háztartási munkavégzést, a gyermeknevelést is.


A szakember szerint teljesen igazságos, meglehet, sosem lesz maga a rendszer. Hiszen nehéz forintosítani a háztartási munkát, a gyereknevelést, a másik karrierjének támogatását... A bíróság az összes körülményt mérlegelve hozza meg ítéletét, és például, alapul veheti a bejárónők, a bébiszitterek díjait.

Az élettársat a vagyonszaporulatból való részesedés a szerzésben való közreműködése arányában illeti meg, ha az arány nem állapítható meg, azt főszabályként egyenlőnek kell tekinteni. Az új Polgári törvénykönyv változtatása szerint a közösen lakott lakásra a túlélő épülettársat használati jog illeti meg, ám csupán akkor, ha tíz évig együtt éltek.


2013. jan. 10. 09:15
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Ha van végrendeletet, aszerint megy az öröklés. Ha nincs, a törvényes örökösök örökölnek.
2013. jan. 10. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
74%

Feltettél egy kérdést,

majd megválaszoltad,


Ügyes vagy.

2013. jan. 10. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
49%

Szerintem is tájékozottabb vagy a témábán, mint sokan közülünk.

Egyetértek a 2.-ik hozzászólóval!

2013. jan. 10. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Én csak belinkeltem amit találtam ez ügyben de az, hogy valójában, hogy megy nem tudom.Ezért lettem volna kiváncsi aki volt ilyen helyzetben.
2013. jan. 10. 09:31
 5/8 anonim ***** válasza:
Bejegyzett élettársak vagy csak annak mondják magukat, mert baromira nem mindegy.
2013. jan. 10. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Nem bejegyzett mert csak az azonos neműeknél lehetséges nyilvántartottak.
2013. jan. 10. 10:16
 7/8 anonim ***** válasza:

Nem az azonos neműeknél más neve van.

Akkor nem jár semmi, ha nem hivatalosan bejegyzett. Akkor én is mondhatom bárkire, hogy élettárként élünk 20. éve mire fel.

2013. jan. 10. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

nem bejegyzett mert az ez:

" A bejegyzett élettársi kapcsolat egy olyan párkapcsolati forma, amely a házassághoz hasonlóan állami szerv előtti akaratnyilvánítással, illetve ezt követő nyilvántartásba vétellel jön létre. Az intézményt elsősorban az azonos nemű párok együttélésének jogi elismerésére vezették be, de több országban különnemű személyek is köthetik. A bejegyzett élettársi kapcsolat joghatásai az egyes országokban különbözőek, vannak, ahol a házassággal teljesen azonosak, vannak, ahol inkább a regisztráció nélküli élettársi kapcsolathoz közelítenek."


Élettársi kapcsolat nyilvántartásba vétele:

" Az élettársi nyilvántartás biztosítja az élettársi kapcsolatban élőknek, hogy a közjegyző előtt kapcsolatuk fennállásáról, illetve arról, hogy az már nem áll fenn (az előbbit csak közösen, az utóbbit akár egyénileg is) nyilatkozatot tehetnek. A nyilvántartás a kapcsolat fennállásának a bizonyítását teszi könnyebbé. "


Szóval nekik csak nyilvántartott élettársi nyilatkozatvan és lehet nyilván van tartva de nincs akkora joga benne a társnak mint egy bejegyzettnél.

2013. jan. 10. 13:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!