Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogyan lehetséges, hogy...

Hogyan lehetséges, hogy alkalmatlannak nyílvánítanak egy pár hetes terhes kismamát postai pénzforgalmi ügyintéző munkakörben, csak azért mert terhes, pedig szeretne dolgozni. Segítsen valaki hová lehet ilyenkor fordulni?

Figyelt kérdés
Egy ismerősöm már évek óta látja el ezt a munkakört egy postán és most volt kötelező orvosi vizsgálaton, ahol elmondta, hogy terhes, ezért alkalmatlannak nyílvánították,pedig ő dolgozni akar még, mert kell a pénz.És még tegnap este a híradó azzal volt tele, hogy a mostani 30 évesek nem akarnak szülni.....Hát aki meg szülne azzal ezt csinálják.....Pereljünk?Érdemes?
2009. okt. 6. 19:08
1 2 3
 11/25 A kérdező kommentje:
Hát ez az, hogy más munkakört nem tudnak felajánlani, mert ez is olyan könnyű munkakör, hogy nem cipekszik, meg ilyenek, csak ül egész nap a fenekén.
2009. okt. 6. 19:44
 12/25 anonim ***** válasza:
97%

Azért a postahivatalokban nem mindenki dolgozik számítógép előtt!

Olyan munkakört nem kaphat, ahol nincs számítógép? (levél felvétel, postai cikkek árusítása, stb.)


Sajnos, a postánál, MÁV-nál, vannak időszakos kötelező orvosi vizsgálatok, amiket csak az üzemorvosnál lehet elvégezni... :-[


(Én 17 évig dolgoztam a MÁV-nál tervezőintézetben, sosem értettem, mi a fenének KELL az alkalmassági vizsgálat keretében nőgyógyászhoz mennünk?! Ha mozdonyvezető lennék, még megérteném, de az íróasztalnál nem ülhetek terhesen?!)

2009. okt. 6. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
94%

Nem perelni kell,hanem elolvasni a Munka Törvénykönyvét.Ki nem rúghatják,mert van kiskönyve.Ha a doki 4 órát enged,akkor dolgozzon négyet.Ugyanis a munka törvénykönyvében az is le van írva,ha könnyített v. kevesebb órát dolgozik,ugyanannyi fizetés jár.OLVASSÁTOK(KERESSÉTEK MEG) EL AZ IDE VONATKOZÓ RÉSZT,HOGY TUDJATOK ÉRVELNI!

[link]


"(2) Tilos a munkavállalót terhesség megállapítására irányuló vizsgálat elvégzésére, illetve erről szóló igazolás bemutatására kötelezni, kivéve, ha erre a munkaköri alkalmasság vizsgálata és véleményezése körében, jogszabály előírása alapján kerül sor.

85. § (1) A nőt terhessége megállapításától gyermeke egyéves koráig - munkaköri alkalmasságára vonatkozó orvosi véleménybemutatása alapján - az állapotának egészségügyi szempontból megfelelő munkakörbe kell ideiglenesen áthelyezni, vagy meglévő munkakörében a munkafeltételeket kell megfelelően módosítani. Az új munkakör kijelöléséhez a munkavállaló hozzájárulása szükséges.


(2) Az (1) bekezdés alapján ideiglenesen áthelyezett, illetőleg áthelyezés nélkül módosított munkafeltételek mellett foglalkoztatott nő munkabére nem lehet kevesebb előző átlagkereseténél. Ha a munkáltató nem tud az egészségi állapotának megfelelő munkakört biztosítani, akkor a nőt a munkavégzés alól fel kell menteni, és erre az időre részére az állásidőre járó munkabért kell folyósítani.


(3) A munkáltató a munkaviszony fennállása alatt megváltozott munkaképességűvé vált munkavállalót köteles - a külön jogszabályban meghatározottak szerint - az állapotának megfelelő munkakörben tovább foglalkoztatni.


(4) Az (1)-(2) bekezdésben foglalt rendelkezésektől érvényesen eltérni nem lehet.

90. § (1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:


a) a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év, továbbá az üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés miatti keresőképtelenség alatt a táppénzre való jogosultság,


b) a beteg gyermek ápolására táppénzes állományba helyezés,


c) a közeli hozzátartozó otthoni ápolása vagy gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság (139. §),


d) a külön törvény szerinti emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelés, a terhesség, a szülést követő három hónap, illetve a szülési szabadság [138. § (1) bekezdés]"

Ezek a legfontosabbak,de nézzétek át ,mert csak átfutottam.

2009. okt. 6. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 A kérdező kommentje:

Köszi szépen, de az a bibi, hogy még nincs kiskönyve, mert még éppen a múlt hét óta tudja igazán, hogy terhes, mert fájt a hasa és egy uh vizsgálaton derült ki.Védőnőhöz és dokihoz is csak ezután megy, az orvosija meg éppen most vált aktuálissá.Számomra csak az az érthetetlen, hogy az orvosi alkalmassági papíron 3 lehetőség van:ALKALMAS,IDEIGLENESEN NEM ALKALMAS, és a NEM ALKALMAS.Akárhogyis nézem (mivel több, mint 10 éve a postánál dolgozik)terhessége révén most esetleg az ideiglenesen nem alkalmas még elmenne, de a nem alkalmas főként magyarázatra szorul.

4 órás munkát bolond lenne elvállalni, pont még ez a 3 hónap számítana neki a t-gyás és gyed számításnál(mivel lezárt adóévet néznek)és ha elvállalná a 4 órás melót csökkentené az átlagkeresetét.

2009. okt. 6. 21:35
 15/25 anonim ***** válasza:
87%

Olvasd el mégegyszer az elözö válaszát a törvény idézettel: ha négy órásra teszik, akkor se kereshet kevesebbet, mint elötte, a terhesség megállapitása nem a kiskönyv megkapásakor történik, hanem amikor az orvos megállpitja, hogy terhes -ez pedig már fennáll.

Ha nem alkalmas az eddigi munkára, akkor a munkáltató KÖTELES megfelelö munkakört biztositani és UGYANANNYI fizetéssel alkalmazni továbbra is.

2009. okt. 6. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 A kérdező kommentje:
Hát kíváncsi vagyok mi fog történni , mert nagyon kiakadt ezen, hogy alkalmatlannak nyílvánították.Azt azért nem hiszem, hogy valakinek 4 órás munkáért kifizetnék az eddigi 8 órás munkabérét.Ilyen törvény tutira nincs.
2009. okt. 6. 22:24
 17/25 anonim ***** válasza:
87%

Pedig bizony így szól a törvény. Tudom, mert én is necces helyen dolgozom. Ha nem tud megfleelő munkakört biztosítani neki, amire alkalmasnak ítéli az orvos, akkor hazaküldheti és nem kell dolgoznia a szülésig, de a fizetése ugyanúgy jár neki, mintha bejárna dolgozni.

Bizony így szól a törvény. Úgyhogy ne szidjad a jogszabályokat, mert NAGYON védik a kismamákat. És könyörgöm, értsétek már meg, hogy NEM KELL KISKÖNYV!!! Senkit se érdekel az a nyamvadt kiskönyv. Ha terhes vgy, azonnal védett is vagy. Kiskönyv nélkül is. Az se kell, hogy orvos megállapítsa. Elég, ha utólag visszaszámolják és az alapján már terhes voltál (te se tudtad), akkor már nem tehetnek veled semmit (itt az ismerősöddel..). Vagy találnak megfelelő munkakört, amibe ő is beleegyezik és az eddigi béréért dolgozik tovább, vagy nem dolgozik, de kapja a fizetését.

ENNYI.

2009. okt. 6. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
89%

Én vagyok az BEMÁSOLTA a munka törvénykönyvét nektek,hogy ne kelljen sokat keresgélni.Ne legyetek lusták elolvasni,vegyétek a fáratságot!Sokminden mást is megtudhattok belőle.Még be is linkeltem ,hogy hol találjátok a munka törvénykönyvét.Az emberek ált. nincsenek tisztába a jogaikkal.

Amúgy meg köszi a bizalmat!

2009. okt. 6. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm mégegyszer, mostmár izgatottan várom én is a fejleményeket.Majd megírom.
2009. okt. 6. 23:37
 20/25 anonim ***** válasza:
89%

Egyébként meg nagyon igaz, amit a linkelő írt, az embereknek dunsztjuk sincs a jogaikról (hány kismama írta itt, hogy kirúgták, mikor kiderült, hogy terhes... Szerintetek ki ment bíróságra közülük???). Aztán meg sírnak, hogy ez milyen szemét világ. Nem szemét a világ, csak nem kell hagyni magatokat.

Mikor én első gyerek után visszamentem, már terhesen dolgozni, akkor ÉN világosítottam fel a munkaügyeseket (egy nagyvállalatnál), hogy mi hogy működik most az esetemben. Ők próbálkoztak, hogy de nincs igazam és punktum, én meg kimásoltam a vonatkozó paragrafusokat és azzal mentem vissza, hogy naaaa, akkkor??? És akkor csend lett és úgy lett, ahogy én mondtam.

Például hányan tudják közületek, hogy terhesen az orvosi vizsgálatokra FIZETETT távollét jár nektek? Szerintem senki. Mindenki szabadságról megy, vagy este...

Lányok, használjátok a netet, ne csak panaszkodjatok!!! Minden segítség ott van rajta!

2009. okt. 7. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!