Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Kinek van hasonló tapasztalata...

Kinek van hasonló tapasztalata? Mióta az egyik haverom elkezdett egyetemre járni, mintha megváltozott volna.

Figyelt kérdés
Szóval szeptember óta azt vettem észre rajta, hogy talán kicsit nagyképűbb lett, mivel én csak gimnáziumot végeztem, (és nem tervezem, hogy egyetemre/fősulira menjek) így ha beszélgetés közben felhoz valami jogi blablát (szakszavak pl.) és nem értem, hogy miről beszél, rákérdezek, hogy ez mit jelent? És úgy válaszol, hogy az lekezelőleg hat. Vagy elkezdi mesélni, hogy miket tanulnak de hozzáteszi az elején, hogy "mondjuk valószínű, hogy ezt te nem fogod érteni, de..." (Hozzáteszem, hogy nekem nincs kissebbségi érzésem emiatt, mert szerintem nem a papír teszi az embert.) Nektek is volt hasonló ismerősötök/barátotok/családtagotok? Ha igen, mik voltak a "tünetei"? Azért kérdezem, hogy hátha ezt csak én képzelem bele, mert esetleg túlérzékeny vagyok, vagy jól látom a szitut? Ha nektek is volt ilyen ismerősötök, hogy kezeltétek, illetve, hogy mondtátok meg neki diplomatikusan, hogy vegyen egy kicsit vissza?
2009. okt. 9. 01:07
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
95%
egoista paraj lett. pár év, párszor pofára esik, aztán visszavesz az egojából.
2009. okt. 9. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
85%

Üdv a másik oldalról! :) Elsőéves egyetemistaként bennem is volt egy eltúlzott büszkeség az új státuszomat illetően. Rocker voltam (ez hülyén hangzik, mert azóta se vagyok nagyon más, csak begótultam :D ) és a társaságot a zene kötötte össze, meglehetősen heterogén volt végzettség szempontából, így hamarosan összetűzésbe keveredtem egy melós sráccal, aki verte a mellét, hogy a munkások nélkül nem lenne itt semmi, az értelmiség egy nulla, stb. Vele kibékültünk, de az alacsonyabb végzettságűek sokszor éreztették velem, hogy ha csak beszélek az egyetemről, később a PhD-ról, akkor azzal már felvágok. Megítélésem és szándékom szerint nem vágok fel, tényként kezelem a dolgot, és szégyellni, titkolni azért nem vagyok hajlandó. Kétélű dolog ez, és intelligencia. elfogadás kérdése.

Van egy barátnőm, aki szakmunkás végzettségű, gyárban dolgozik, érdekes, vele soha nem volt ilyen problémám, max. rámszól, hogy "magyarul légy szíves" (ajánlom Neked is, de persze úgy, hogy nevetés legyen belőle, és egyben a haverod is észrevegye magát), mert bizony akaratlanul is kicsúszik 1-2 nem hétköznapi kifejezés. Az egyetemen, az olvasmányok által az ember szókincse akaratlanul is megváltozik - a haverod nem biztos, hogy direkt csinálja. Az adott pilllanatban nem mindig figyelünk oda, hogy a másik ezt a szót biztos nem érti. Ez a szubjektív látásmód csapdája. Olyan, mint hogy több, mint 10 éve rockerek, goth-ok stb. közt mozgok, és már nem tudom megítélni, mi számít extrémnek egy kívülálló szemében. Ugyanúgy a hétköznapi és szakszókincs közt sem mindig érzékeljük a határt. Remélem, fogjátok tudni kezelni a helyzetet.

2009. okt. 9. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! 01:22-es! Köszi, hogy megírtad a véleményed egy másik szemszögből!:) Igazából hozzá vagyok szokva, hogy szakszavakkal beszélnek körülöttem, mert édesanyám fül-orr-gégész doki, és tőle is régebben megkérdeztem amit nem értettem, de ő teljesen normálisan válaszolt, nem jött le belőle semmi "xtra", és ezért is volt furcsa nekem a haverom, mert nem ehez a válaszadási stílushoz vagyok szokva.
2009. okt. 9. 01:49
 4/20 anonim ***** válasza:
94%
Értem, hogy mire gondolsz kérdező. Szerintem is ez felvágás, de én az ellenkezőjét is tapasztaltam már. Nem általánosítani akarok, mert mindenki más. Az egyetemet végzettek között is vannak buták illetve egy érettségivel is lehet valaki intelligens ember (mint pl. te is, ez látszik az írásodon). Ezt szerintem be kell látni. Én egyetemet végeztem, de van, aki épp ezt nem veszi semmibe. Vannak olyanok, főleg akiknek csak általános iskolai végzettségük vagy hasonló van, hogy azt sem tudják, hogy mi az az egyetem és szerintük teljesen felesleges. Ezt volt, mikor a volt osztálytársaim éreztették velem osztálytalálkozón (hozzátenném, hogy nem használtam szakszavakat). Szóval tényleg van ennek egy másik oldala is...az emberek pedig változnak az új közegben. A barátod életét is valamennyire az új körülmények alakítják. Várj még, ha nem változik, szólhatsz neki, de azért úgy szólj, hogy ne azt vegye le, amit én az én ismerőseimről.
2009. okt. 9. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
70%

Attól, hogy valaki egyetemre/főiskolára jár, még nem kellene elszállni a bekerülés után. Ugyanis nem nagy kunszt bekerülni, bent maradni már nagyobb. Én egy egyetemre és két főiskolára jártam, bár mindegyiket otthagytam valamiért az első vagy második év után, diplomám nem lett. Mindig közbejött valami, meghalt az apám, dolgozni kellett menni...na mindegy.

Amit írni szerettem, volna: elmentem a haverokkal egy koncertre mikor fősulis voltam és megismerkedtem valakivel, aki nem tudta, hogy milyen végzettségem van és hova járok és én sem tudtam róla.

Tökéletes összhangban voltunk, kb egy év múlva miközben már a gyermekünket vártuk és papírokat kellett kitölteni derült ki, hogy én már megjártam a 3 felsőoktatásit, akkor hagytam abba az utolsót mikor komolyabbra fordult vele a kapcsolat és nem akartam 150 km-es távolságban élni tőle. Mint kiderült neki még szakmája sincs, csak 8 általánosa.

Tehát attól, hogy ő hova jár nem jelenti azt, hogy intelligensebb és a második válaszolóval sem értek egyet, mert a szókincs bővülése sem kapcsolódik a felsőoktatáshoz. Elég ha szeretsz olvasni. Tudom milyenek a fősulisok, egyetemisták és tény, hogy az egész nem is a tanulásról, hanem a bulizásról szól. A stílusról, modorról ne is beszéljünk!

Na, a lényeg, hogy akivel így összegabalyodtam, azóta a házastársam és jelenleg a harmadik (nem vagyunk kisebbség!) gyermekünket várjuk. Azóta a párom esti gimnáziumban leérettségizett a könnyebb elhelyezkedés miatt és szakmát is szerzett, saját vállalkozásunk van.

Nyugodtan mondd meg neki, hogy egy kicsit vegyen vissza, lehet megsértődik mert most nagy embernek hiszi magát, és ahogy eltelik pár hónap ki fog derülni, hogy te maradsz-e a barátja vagy inkább az egyetemista "magasabb körök" haverjaival lóg és akkor annyi a barátságnak. Ha normális marad, akkor nem fog elhanyagolni az új haverjaival szemben. De ne hagyd magad lenézni, mert akkor már mindig úgy fog kezelni.

2009. okt. 9. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
32%

06:39-es

Sok alacsony végzettségű azért tartja szerintem feleslegesnek a magas végzettséget mert anélkül is jól elboldogul, csak egy jó ötlet és talpraesettség kell hozzá. A párom legalább 4x annyit keresett mint az átlagember mikor megismerkedtünk, csak azért mert volt egy jó ötlete, sokat dolgozott az a alaptőkéhez és kitanulta amit szeretett volna csinálni, megalapította a saját cégét. Persze, hogy feleslegesnek tartja az iskolát, mikor jóval többet keresett munkával mint egy diplomás. Én is ebbe a cégbe "házasodtam be". Hihetetlen mennyire érti, milyen hévvel és elszántsággal dolgozik.

Ennek ellenére tette le az érettségit, hogy még több lábon álljon.

utánad lévő v.

2009. okt. 9. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
81%
07:40: én nem nézem le az "alacsonyabb" végzettségűeket, magam is úgy gondolom, hogy egy dolog, jó ötletekkel rendelkező szakember ugyanúgy vagy még jobban boldogul, mint egy diplomás, de nem mindenki egyforma. Nem mindenki céget akar alapítani, nem mindenki akar/tud ács, padlóburkoló, fodrász lenni. Diplomás emberekre is szükség van, mert bizonyos pozíciókat meg azzal lehet betölteni. Nekem nem olyan a munkám, amit szakmával lehet művelni, mert egyszerűen más kell hozzá. Szóval mindenkire van szükség, csak meg kell találni a helyét mindenkinek. Ezért én nem nézek le senkit, csak azt nem értem, hogy én, aki pl. 6-8 évvel tovább tanultam miért lennék rosszabb. Az is munka!
2009. okt. 9. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
dolog=dolgos
2009. okt. 9. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
66%
És ha egyszer én kitűnő tanuló voltam, abban voltam jó, akkor miért ne azt csináljam? Nem értem. Mindenki máshogy használja ki a potenciálját...
2009. okt. 9. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
89%

Ez az egész kétirányú. Nem csak az egyetemet végzettek nézik le az érettségiseket, de fordítva is ugyanez megy.

Én például számtalanszor megkaptam már azt alacsonyabb végzettségűektől, hogy "elit" vagyok, persze gúnyos hangnemben. Egy bizonyos körben simán lenézik a felsőoktatásban résztvevőket, sznob okostojásnak tekintik őket. Nem akarok senkit megbántani, de főleg sportolóktól hallottam az "elit" kifejezést.

2009. okt. 9. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!