Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Jó irány az, ha már szinte...

Jó irány az, ha már szinte sehol semmiben nincsenek társadalmi normák, elvárások, szabályok? Az esküvői ruha színétől (fekete is akár) kezdve egészen a "hányszor csalhat meg a párom, amit még elnézek"-ig.

Figyelt kérdés
2009. okt. 11. 15:36
 1/10 anonim ***** válasza:
72%
Nem, de sajnálatos módon errefelé halad a társadalom, aki a hagyományos normákat betartja, az maradinak számit.
2009. okt. 11. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
93%
igen is meg nem is. Az oké,hogy némely szokásokon lazítani kell, pl. hogy esküvő előtt nem szabadott együtt aludni,pláne nem összeköltözni stb., ez oké,hogy változott, más dolgokat viszont túl ellazítottak. Én mondjuk ennek ellenére sosem esküdnék mindenféle színű ruhában és nem tűrném el,h megcsaljanak,viszont ez meg nem annyira csak a normákon függ szerintem,hanem a hozzáálláson meg ilyesmiken.
2009. okt. 11. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
32%
Azért vannak még, csak a határokat feszegetjük..., és még örülhetünk, hogy nem kötelező a homoszexualitás...
2009. okt. 11. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
85%
No, én pl. fekete ruhában esküdtem. Tessék szorgosan dobálni a köveket rám! :) Mi több, megvan a dédanyám esküvői képe a '20-as évekből, és csodák csodájára ő is feketében esküdött, mert ezen a vidéken így volt szokás, minden menyasszony fekete ruhában volt. Golyót nekik is! Én meg hagyomány-tiszteletből szintén feketében esküdtem, és a férjem is népviseleti ruhában volt. Golyót neki, amiért nem frakkor öltött, mi? "Társadalmi normák"... Hehe. Röhej.
2009. okt. 11. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
60%

Az esküvői ruha színe a legkisebb baj szerintem. Csak ne koktélruha legyen, és kész.


A legnagyobb baj az erőltetett "emberi jogok" témával van, amerika egyes részein pl már tilos ordítani a beosztottaddal, ha sz@rul dolgozik, mert az lelkileg bántja... Kirúgni, azt szabad, ordítani nem...


Homárok, cigók, stb... mindenkit el kell fogadni, csak éppen, ha normális vagy, és próbálod rendesen élni az életedet, akkor keresztbefarkal valaki. Ez van, get used to it!


18F

2009. okt. 11. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
93%
Bizonyos dolgokban jó, bizonyos dolgokban nem. Pl. az, hogy ki milyen ruhában esküszik, legyen szabad, ne legyen kötelező a fehér. De pl. egy párkapcsolatban, ha az komoly, akkor azért legyenek tabuk, kötöttségek, ne "kelljen" az egyiknek elnéznie, ha a másik olyat tesz, amivel bántja a párját (pl. sokan úgy vannak vele, hogy egy szexchatelés még nem megcsalás és az ember ezt nézze el a párjának, de én meg ezzel úgy vagyok, hogy bizony rosszul esne, ha a párom ilyet csinálna és egy komoly kapcsolatban nincs is szükség ilyenre. Tehát kvázi ezt nem elnézni kell és beletörődni (vagy hagyd el, ez a másik kedvenc tanács), hanem megbeszélni és mindkettőnek változtatni abban, amiben kell, hogy a továbbiakban jól működjön a kapcsolat.
2009. okt. 12. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
44%

15:57-es: szerintem kicsit félreértetted a kérdést, a te eseted inkább a hagyományok örzése - mivel felétek igy szokás, és a népviselet a párodnak szintén jogos.

Ami nem felene meg a mormáknak, ha valaki pl. a fekete ruhát sátánista köritéssel viseli, szakadt, koszos ruhában van, tökrészegen jön az esküvöre.

A társadalmi elvárás alatt inkább azt értem, hogy sokan nem beszik komolyan az esküvöt, csak jelentéktelen dolognak tartják, és nem is gondolnak rá, hogy a párjukat megbecsüljék, hüségesek legyenek stb.

2009. okt. 12. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

tegnap 15:57-nek

Csak azért, mert valakinek más a véleménye, még eszembe sem jut golyót röpíteni a fejébe. Döbbenetes az ellenséges válaszod egy egyszerű kérdésre...


Köszönöm a többiek higgadt;) véleményét!

2009. okt. 12. 15:01
 9/10 anonim ***** válasza:
70%

Oké, kérdező, és szerinted a te kirohanásod, miszerint "a fekete esküvői ruha nem felel meg a társadalmi elvárásoknak", nem vérlázító? Vagy csak azt lehet társadalmi normának nevezni, amit te magad annak tartasz?

A társadalmi normák folyamatosan változnak, évtizedről évtizedre, évről évre. Nem úgy kell őket értelmezni, hogy van A NORMA, és van azz attól való eltérés.

Vagy mondjam azt, hogy a "társadalmi normák" fénykorában, a 19. században a férfiak szinte mindegyike megcsalta a feleségét, és a nő efelett szemet hunyt, mert nem tehetett mást (a botrány elkerülése, a beszület megőrzése, satöbbi miatt). Vagy hogy ugyanebben az időben a népi folkór még olyan szinten élt, hogy a fehér ruhás menyasszony ritkaságszámba ment (és faluhelyen pont a fehér ruha jelentette a "társadalmi normától való eltérést")?

A társadalmi normák állandóan változnak. Ami tíz éve norma volt, az ma már maradiságnak hat, ami pedig ötven éve (pl. a gyerekek állandó verése, a nők lenézése), az egyenesen vérlázítónak számít.

Társadalmi szabályok még mindig vannak, ezek között vannak írottak - ezeket nevezzük alkotmánynak, illetve törvényeknek -, és vannak íratlanok, pl. hogy nem illik késni a találkozóról, nem illik alul- vagy felülöltözni egy társadalmi eseményt, nem dohányzunk krónikus asztmás mellett. Ezek is változnak, pont úgy, ahogy az elavult törvények helyett is hoznak újakat. Szép is lenne, ha a "társadalmi normák" nevében középkori állapotokba akarnának minket belekényszeríteni.

Fekete ruhás menyasszony vagyok... Igen, amikor én kitaláltam, hogy hagyományos esküvőt szeretnék hagyományos ruhákkal, persze mindenki felháborodott rajta. Az anyám pl. kijelentette, hogy ő el sem jön az esküvőre, ha ezt megcsinálom. Aztán kezébe nyomtam a saját nagyanyjának az esküvői képét, és mindjárt megváltozott a véleménye.

2009. okt. 12. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Tudod kedves Válaszoló, ha ez lett volna az első válaszod, akkor jó érzéssel -mert tartalmas, értelmes-gondolkodtam volna el azon, amit írsz. Nem "lerohanás" a kérdésem (többszöri elolvasásra sem), ezt már te látod bele.

Egyébként egy viszonylag rövid, behatárolt kérdésbe nem lehet belesűríteni mindent, amire kíváncsi voltam. Egyszerűen kíváncsi, mindenféle bántó szándék nélkül, amiben az is benne van: győzzetek meg!


Én sem vitatom, hogy változik a világ, sok minden elavul, lesz helyette modernebb, használhatóbb, rugalmasabb, ügyesebb, gyorsabb, szebb... Az általánosítás azonban itt is hiba. Nem értek egyet azzal, hogy ami régi, az csakis rossz lehet. Sok-sok szabály, norma hosszú évtizedek alatt kristályosodott ki, kár elvetni!


Engem az zavar talán leginkább, hogy ma már eldobhatóvá, lecserélhetővé (nevetségessé?) válnak az emberi kapcsolatok -régen fontosnak, alapvetőnek számító- részei is (pl. tisztelet, barátság, hűség, becsület). Mert nem számít, majd lesz másik. És így tovább...

2009. okt. 13. 21:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!