Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Jogilag megteheti anyám, hogy...

Jogilag megteheti anyám, hogy kirak 19 évesen itthonról?

Figyelt kérdés
Anyám és apám még nem vált el papíron de apum már nem lakik Velünk itthon és anyám vannak durván dühkitörései amiket általában a legnagyobb testvéren azaz rajtam tölt ki.És ma volt egy olyan kirohanása hogy engem ki akar rakni de nem tudom h jogilag megteheti ezt hiszem nem csak az övé a ház ugyértve apámnak több része van a házban.Szerintetek?
2013. szept. 14. 16:03
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Nem nagyon. Még akkor is nehézkes, ha 100%-ban saját tulajdona volna. Olvastam hasonlót, csak a másik oldalról, ő az élettársát nem tudja kitenni
2013. szept. 14. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
70%

Másik kérdésből szedtem ki a választ:

A kérdező a jogot kérdezte, az meg egyértelmű: a szülő köteles eltartani a gyerekét, ha az tanul, 25 éves koráig mindenképp. A megélhetés ésszerű költségei + a tanittatás költségei, ezeket KELL fizetnie. Dugd ezt anyukád orra alá:


Az általános szabályok rokontartásra a CSJT (családjogi tv.) szerint:

Rokonaival szemben, az jogosult tartásra, aki magát eltartani nem tudja, és akinek tartásra kötelezhető házastársa sincs. Tartásra a munkaképes leszármazó is jogosult, ha erre szükséges tanulmányai folytatása érdekében rászorul. Amennyiben a tartásra jogosultnak tartásra kötelezhető leszármazói nincsenek, eltartása felmenő rokonait terheli.

(1) A tartás módjára és mértékére vonatkozóan elsősorban a jogosult és a kötelezett megállapodása az irányadó. Ennek hiányában a jogosult a tartás bírósági megállapítását kérheti.

(2) A bíróság a tartás mértékét a jogosult indokolt szükségletei és a kötelezett teljesítőképessége alapján állapítja meg.

(3) A jogosult indokolt szükségletei körében megélhetésének ésszerű költségeit kell figyelembe venni.

(4) A leszármazó és a kiskorú testvér eltartása a nevelés és a szükséges taníttatás költségeinek viselésére is kiterjed.

(5) A tartást a kötelezett – ha a törvény eltérően nem rendelkezik – elsősorban pénzben szolgáltatja (tartásdíj).

(6) Bármelyik fél kérelmére a bíróság a tartás szolgáltatásának más módját is elrendelheti, ha az a felek körülményeire tekintettel indokolt és az ellen a másik fél nem tiltakozik.

(7) A tartásdíjat időszakonként előre kell fizetni.


CSJT III. fejezet

A továbbtanuló nagykorú gyermek tartása

23. §

A nagykorú gyermek tartására a rokontartás közös szabályait, valamint a kiskorú gyermek tartására vonatkozó rendelkezéseket e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

24. §

(1) A nagykorú, munkaképes gyermek az 19.§ (1) bekezdésében foglalt eseten kívül is jogosult a tartásra, ha szükséges tanulmányai ésszerű időn belüli folytatása érdekében arra rászorul. A szülőt a továbbtanulási szándékról megfelelő időben tájékoztatni kell.

(2) Az (1) bekezdés szerinti tanulmánynak minősül az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, továbbá az első alapképzésnek minősülő főiskolai és egyetemi tanulmányok folyamatos végzése. Nem érinti a tanulmányok folyamatosságát az a megszakítás, amely a jogosultnak nem róható fel.

(3)A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani

a/ ha a gyermek a tartásra érdemtelen; érdemtelen a nagykorú gyermek akkor is, ha a tartásra kötelezettel kellő indok nélkül nem tart kapcsolatot,

b/ ha a gyermek tanulmányi- és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget, vagy

c/ ha ezáltal a szülő saját szükséges tartását vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.

(3) A szülő a 25. életévét betöltött gyermekének tartására csak rendkívül indokolt esetben kötelezhető.

25. §

A tartásdíj mértékének megállapításánál a továbbtanuló gyermek indokolt szükségleteit, saját jövedelmét, vagyoni helyzetét, a tanulmányai folytatásához jogszabály által biztosított kedvezményeket, támogatásokat és a szülők teherbíró képességét kell figyelembe venni.

26. §

A tartásdíj fizetésére kötelezett szülőt a továbbtanuló gyermek képzését, tanulmányait biztosító intézmény – kérelmére – köteles tájékoztatni a tanulmányok végzésének fennállásáról vagy megszűnéséről.

2013. szept. 14. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
66%
Igen! Simán kirakhat.
2013. szept. 14. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
83%
18 éve kor felett nem kötelező eltartani, így igen bármikor kitehet.
2013. szept. 14. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
78%
Apukád és anyukád a tulajdonosok, tehát te nem. Ha már nem tanulsz, nyugodtan kitehet.
2013. szept. 14. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!