Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Gyermek elhalálozása esetén,...

Gyermek elhalálozása esetén, ha az egyik szülő él. Akkor egyedüli örökös. -e vagy az elhunyt testvére is örökli a vagyon felét az édesanyjával közösen (felesbe)?

Figyelt kérdés
Él az anya,két testvér volt,egyik elhalálozott.Ebben az esetben a vagyont csak az anya örökli gyermeke után vagy az elhunyt tesvére is örököl?
2014. szept. 14. 19:06
 1/9 anonim ***** válasza:
37%
Mindig lemeno, felmeno, oldalagi az orokles sorrendje, tehat itt az anya orokol, a testver nem.
2014. szept. 14. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
20%

Kérdés van-e a elhunytnak gyermeke vagy házastársa.

Ugyanis módosult márciustól az örökösödési törvény:


"Ha van gyermek akkor ő örököl.

A jelenlegi változások szerint a házastárs örökli azt a közös tulajdoni illetőséget, amely a lakhatást biztosítja, azon túl fele részben örököl a szülővel együtt. A túlélő házastárs csak abban az esetben örökölhet mindent, ha a szülő már nem él."


Amennyiben nincs se gyermek se házastárs akkor mindent a szülők örökölnek. (testvér nem)

2014. szept. 14. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
24%
Sógornőm férjéék vannak hasonló szituban. Véleményem szerint , mivel a Mamáé a ház fele, a testvérek viszont jogosultak voltak egy-egy negyedre (apai rész feleződve), legjobb tudomásom szerint senki nem fizetett ki senkit, viszont a fivér elhunyt, így feltehetően azt elhalálozott testvér részét a ő saját gyermekei öröklik.
2014. szept. 14. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
36%
Soha nem értettem mégis ki gondol örökségre mikor meghal a gyereke? Valóban ez a legfontosabb ilyenkor?
2014. szept. 15. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Az előző válaszra írnék!Én teljesen kívülálló vagyok a kérdésemmel.Itt anyósom miatt kérdeztem mindent,ugyanis párom nagy bátyáról van szó,ő halálozott el,mivel az édesanyával élt de van külön vagyona anyósom igényt tart a testvére vagyonának a felére!Hosszú betegségről van szó több évig tartott sajnos,és én úgy gondolom a testvér aki arra sem volt hajlandó vagyis anyósom hogy meglátogassa ha netán otthon volt és nem kórházba a bátya még egy utcányit se ment le semmilyen kérésre az egész temetést én mint kívülálló intéztem,és úgy gondolom az édesanya lenne az aki jogos örökös lenne!!Csupán ez a bosszantó,és fájó, hogy most tartja a markát,és mindent velem intéztetett a temetéssel kapcsolatban is,de ott pofátlanul ragaszkodott,hogy ő írjon minden alá mintha ő intézett volna mindent.Még egyszer kihangsúlyoznám,mi semmire nem tartanánk igényt mi nem pénzért jártunk le több száz km.-ért hetente látogatóba hanem őszinte szeretettel tettünk mindent,és borzasztó jogtalannak tartanám ha egy olyan ember mint anyósom megkapná a fele vagyont aki soha még könyörgésre ellenére se tett meg semmit a saját testvéréért.
2014. szept. 15. 15:23
 6/9 anonim ***** válasza:
0%
Anyósod nem örököl.m
2014. szept. 15. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
75%

Ez a része pont nem változott az öröklési jognak.

Feltételezve, hogy a nagybácsi gyermektelenül, túlélő feleség nélkül halt meg és nem végrendelkezett, vagy kötött eltartási szerződést, anyósod örökli a vagyonának a felét:

"7:63. § [Szülő és a szülő leszármazójának öröklése]


(1) Ha leszármazó és házastárs nincs vagy nem örökölhet, az örökhagyó szülői örökölnek fejenként egyenlő részben.


(2) Az öröklésből kiesett szülő helyén ennek leszármazói örökölnek olyan módon, mint a gyermek helyén annak leszármazói.


(3) Ha a kiesett szülőnek leszármazója nincs vagy nem örökölhet, egyedül a másik szülő vagy annak leszármazói örökölnek."


2013. évi V. törvény


a Polgári Törvénykönyvről


[link]


A sógorom is meghalt gyermek és házastárs nélkül (akkor ugyan a túlélő házastárs még nem örökölt) és mivel apósom már hamarabb meghalt, az örökség fele anyósomat illette, a másik fele a testvéreké lett (volna, ha nem mondtak volna le a hagyatéki tárgyaláson az édesanyjuk javára)


Ki is fogják értesíteni a hagyatéki tárgyalás helyéről és időpontjáról (a nászom áprilisban halt meg és most lesz a hagyatéki tárgyalása)

Helyedben, ha anyósoddal szóba kerül, hogy ő is örököl-e, azt mondanám neki, hogy nem, csak az édesanyjuk örököl. Maximum a hagyatéki után azt mondanám, hogy rosszul tudtam/félretájékoztattak. De addig is enné a fene egy kis ideig anyósod.

2014. szept. 15. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a választ!Sajnos akkor anyósom örököl :-( Nem mondhatom,hogy nem az övé a fele,hiszen ezt a témát ő mondta nekem,és nagyon ideges lettem,olyannyira,hogy szegény testvérét még el sem temettük már a második nap a kérdése felénk most kié az elhunyt elektromos motorja megvannak.-e a földjei stb:-( Mi persze mondtuk,hogy mi semmire olyannyira nem tartunk igényt mama hiába adná nekünk a dolgait,hogy vigye a francba!!Van akinek csak ez számít a vagyon 4 gyermeke van és most mivel a párom nem Angliába dolgozik már,és nem tudja lefejni pénzel, vele is egy mocskos különbségek tömbkelege a gyerekeke közt.Szóval ezért fáj de nagyon mert nekünk semmi sem kellene,se nem kell és úgy gondolom jobb lett volna őszintén beszélni bátyával végrendelkezzen,mert van ahol nagy segítség lenne mint pl akár árva gyermekeknek,akár rákos betegeknek,egyszóval van ahol nagyon nagy segítség lett volna a vagyona.Mi mindig csak reménykedtünk talán meggyógyul,sajnos most már nem jött haza
2014. szept. 16. 16:55
 9/9 anonim ***** válasza:
Mi most a helyzet kérdező? Ki örökölt?
2015. jan. 30. 04:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!