Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ki mit szól ahhoz, hogy az új...

Ki mit szól ahhoz, hogy az új Polgári törvénykönyv szerint a házastárs halála esetén az elhunyt szülei is jelentős összegeket örökölhetnek, nemcsak az életben maradt házastárs? Hallottatok már érdekes esetekről?

Figyelt kérdés

"Az új Ptk. öröklésre jogosult leszármazó

hiányában bevezeti a szülők és túlélő házastárs együttes öröklését akként, hogy kizárólag az özvegy örökli

az örökhagyóval közösen lakott lakást és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakat, míg az

ezen felüli vagyont a házastárs és a szülő(k) örököklik fele-fele részben."



2013. okt. 14. 15:41
1 2
 1/20 anonim válasza:
12%
Engem csak az zavar,hogy kizsákmányoltak a törvények miatt mivel apám előbb halt meg mint nagyapám és csak nagyapámnak volt lakása,de ő meg feleségül vett egy nőt és mikor meghalt a nő vitt mindent én meg semmit nem kaptam így apám után.
2013. okt. 14. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
19%

Szerintem a szülői örökség nem lesz túl gyakori eset.


1. Ha nagyon fiatalon hal meg, még nincs se felesége, se vagyona, akkor a szülőknek nincs mit örökölniük.

2. Ha fiatalon hal meg, de már van felesége (gyerkőc még nincs), akkor olyan elképesztően nagy vagyont még nem volt ideje felhalmozni a házon kívül. Így esetleg az autó és némi félretett pénz feleződik.

3. Ha korábban meghal mint a szülei, és van gyereke, akkor pedig tárgytalan.

2013. okt. 14. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
81%
1-es válaszoló! Elhiszem, hogy rossz, de te nem apád után nem kaptál semmit (mert nem az övé volt a ház), hanem a nagyapád után. Akinek meg szíve joga volt megnősülni. Valószínűleg ő dolgozott meg azért a házért, nem hiszem, hogy jogos a felháborodásod, hogy a felesége kapta meg.
2013. okt. 14. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
95%

Ha nem tetszik, másként is végrendelkezhettek.

Engem inkább az zavar, hogy ha van gyereked, és meghalsz, akkor a házastársad is örököl utánad 1 gyerekrésznyi vagyont az új Ptk. szerint, nem csak a gyermeked.

Ez sokkal nagyobb gond szerintem.


Tegyük fel, hogy van egy házad, egy házastársad, egy gyereked. Meghalsz. Fele házat a gyereked, fele házat a házastársad örökli. Ezután az újra megnősül/újra férjhez megy. Születik gyerekük. Az exházastársad is meghal. Akkor utána már örököl az új gyerek, az új házastárs is. Magyarul a haláloddal a házastársad új partnerének okoztál plusz jövedelmet. Na, ez a gáz.

Miért nem volt elég a haszonélvezet?

Úgyhogy lehet végrendelkezni.

2013. okt. 14. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%
1. válaszolónak. Ennek nincs köze az örökséghez. Elméletileg te örököltél volna, ha lett volna ingatlan nagyapád nevén. Ugyanis ha az örökhagyó gyermeke meghal, akkor annak leszármazója örököl, és nem a felesége (ő a haszonélvezetet örökli a régi Ptk szerint)
2013. okt. 14. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim válasza:
25%
# 3 Te pedig nem közvetlenül a dunába kulázol,de mégiscsak ott köt ki közvetetten az a víz amit lehúzol a wc-n. Vagyis egyrészt az ingatlan apámé lett volna,ha nem ő hal meg előbb tehát teljesen jogos a felháborodásom.Egyébként is jogos a felháborodásom mivel egy idegen emberé lett a családi vagyon és nem érdekel,hogy szerinted mi a jogos meg mi nem,mert ez tény.
2013. okt. 14. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
96%

Kedves elsö! A válaszodnak semmi köze ahhoz, amit a kèrdezö írt. A nagyapád után kellett volna (neked is) örökölnöd. Hacsak nagyapád nem ruházta át a vagyonát a nöre. Arròl meg csak ö tehet, nem a törvény. Szóval a különvagyona nem jàrt volna a feleségnek, és csak ö tudott arròl tenni, hogy te ne kapj, csak a nö.


Ami a kérdèst illeti, van benne logika, hiszn ha èletèben már nem tud a szülökröl gondoskodni, legalább így...

2013. okt. 14. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
95%

A 4-es válaszadó elgondolkodtatott. Ha tegyük fel, hogy a házat közösen vásároltuk, akkor fele alapból az enyém. Ha a párommal baj történne, akkor még egy negyedet én kapnék és csak negyed lenne a gyerkőcé? Tehát 1/4 és 3/4 az arány fele-fele helyett. És persze fordítva is igaz. Ez fura.

Szerintem is bőven elég volt a haszonélvezeti jog. Azzal most mi lesz a jövőben? Marad még, vagy felváltotta a tulajdonjog?

2013. okt. 14. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%
Felváltotta a tulajdonjog. És az a gáz, hogy teljesen nem tudod kitiltani, végrendelettel sem, mert van még a köteles rész. A köteles rész az örökölhető rész 1/3-a. Ennyivel tudod csökkenteni, ha végrendelkezel.
2013. okt. 14. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
90%

Ez most a házasság után szerzett javakra is vonatkozik?

Mert ha mondjuk egy házaspár vesz egy kocsit közös pénzből, amiért ők ketten dolgoztak meg, mondjuk a férj nevére íratják, a férj meghal, akkor kicsit furcsának tartom, hogy a szülők örökölnek.

Szerintem nem kellett volna megbonyolítani. De ha valaki máshogy akarja, maximum előrelátó és végrendelkezik, eddig is volt ilyen lehetőség. Úgyhogy túl sokat nem szólok hozzá.

2013. okt. 14. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!