Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Apánk meghalt. Mamánk a...

Apánk meghalt. Mamánk a haszonélvező. Mit tehetnék, ha ő ezzel visszaél?

Figyelt kérdés

Nem tudja magát ellátni,szó szerint maga alá sz@rik.Pillanatnyilag nálunk lakik,de már kikészített idegileg,mert az ingatlanból az ingóságokat ide-oda ígérgeti mindenkinek és mindenkit beakar engedni a házba is.Én félek,hogy eltűnik valami és ezt a tesóim rajtam keresik majd.Ma mondtam a mamánknak,hogy senkit nem engedek be,mert nehogy eltűnjön valami.Ehhez tudom,hogy nincsen jogom,mert ő a haszonélvező,de akkor mihez van jogom nekem és a húgaimnak?

Köszönöm előre is a válaszokat!(egy nagyon rosszindulatú nagyiról van szó,aki kiakarja semmizni az unokákat az apai örökségből)


2010. jan. 25. 13:38
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
38%

ha te vagy a tulaj, szerintem lehet az övé a haszonélvezeti jog, te még azt engedsz be, akit akarsz. a haszonélvezeti jog szerintem a lakás eladására vonatkozik. ezt az ő hozzzájárulása nélkül nem tehetitek meg.

a mentálisan leépült, lehet kezdeményezni egyéb jogi lépéseket.

2010. jan. 25. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
bocsánat, hülyeséget mondtam, utánanéztem...
2010. jan. 25. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

A haszonélvezet jogosultja az a személy, aki egy adott ingó vagy ingatlan tulajdonjogával nem rendelkezik, de azt birtokolhatja, használhatja és a használatból eredő hasznokat élvezheti. Időtartamát tekintve beszélhetünk meghatározott idejű vagy holtig tartó haszonélvezetről. A haszonélvezet időtartama alatt a tulajdonosnak nincs joga a birtokláshoz, a használathoz és a hasznok begyűjtéséhez, kivéve ha azt a haszonélvező átengedi számára. A tulajdonos a tulajdonjogot bármikor átruházhatja vagy eladhatja, azonban ez a haszonélvező személyét nem befolyásolja, így az eredeti haszonélvező továbbra is a dolog haszonélvezője marad a haszonélvezeti szerződés szerinti időpontig. A haszonélvezeti jog nem ruházható át, nem adható el!


A haszonélvezeti jog kizárólag szerződéssel, jogszabályi vagy bírósági utasítással, illetve néhány esetben örökléssel jöhet létre – tipikusan ilyen az özvegyi haszonélvezeti jog.

2010. jan. 25. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

A mamánk szerint a vízdíj,adók,villanyszámla,minden kiadás minket terhel és még apánk szobabútorát sem engedi elvinni a húgaimnak.Én a két húgom kiszeretném fizetni és magamnak megtartani az ingatlant,ha a mamánk meghal.Tartunk tőle,hogy a nagymama leéli ennél jobban a házat,mert már a fürdő és a wc is használhatatlan.Azzal is fenyeget minket,hogy ráírassa valamelyik fiára a haszonélvezetet.Kicsit megnyugodtam,hogy ezt nem teheti meg.

Mivel még nem volt hagyatéki tárgyalás nem tudjuk a húgaimmal,hogy apánk után maradt ingóságait,ami semmi értékes dolgot nem tartalmaz,elhozhatjuk-e?Ha mi nem tesszük,akkor a mamánk szétosztogat mindent.

2010. jan. 25. 13:54
 5/16 anonim ***** válasza:
szia, én értettem félre, és illesztettem be az idézetet. abban az INGATLANról van szó. Az INGÓság a tiétek... ahhoz nem nyúlhat hozzá, az a ti örökségetek. azokat sem értem, akik elfogadják...
2010. jan. 25. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
és az is látszik az idézetből, hogy ő a haszonélvezeti jogát nem jogosult átadni senkinek.
2010. jan. 25. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

A számlákat követelheti,hogy mi fizessük be?

Már múlt hónapban sem adott fel semmit,de apánk nyugdíját már elverte cigire.Napi 2 dobozzal szív és mivel nálunk lakik nekem a gyerekeim azt szagolják és én is az asztmámmal,holott kismama is vagyok.

Most kitalálta,hogy vissza költözik a HÁZÁBA és nekünk testvéreknek kuss a nevünk,mi nem parancsolunk.Tényleg bárkit beengedhet?Mert,akkor mi testvérek lezárnánk apánk szobáját és konyháját,szabadna,vagy ezzel "törvényt sértenénk"?

2010. jan. 25. 14:21
 8/16 anonim ***** válasza:

nem tudom, nem vagyok jogász :I


pesten vannak ingyenes jogszolgálatok (pl. könyvtárban). nem tudtok megkérdezni egy jogászt? nem akarok hülyeséget mondani!!!

2010. jan. 25. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Sajnos nem.Vidékiek vagyunk.Azért,hogy néhány(itt leírt)kérdésemre választ kapjak,jó mélyen a pénztárcámba kellene nyúlnom.Ez van.

Köszönöm,hogy időt és energiát fordítottál a kérdésemre és persze a hasznos válaszaidat is.Sokat segített a bemásolt szöveg is!

2010. jan. 25. 14:32
 10/16 anonim ***** válasza:

hát szívesen, sajnos, nem tudtam többet segíteni. belinkelem azt az oldalt, ahol ezt találtam:


mivel nálunk tilos netezni a mhelyemen, így tudom: [link]



de elvileg ez a fő oldal (én nem látom): [link]

2010. jan. 25. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!