Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Szeretnék hinni, a családom...

Szeretnék hinni, a családom is elvárja, a munkahelyemen is elvárják, de mégsem tudok. Mit tegyek?

Figyelt kérdés
Vallásos, református családból származom, édesapám és a bátyám is lelkészek. Ebben a körben mozogtam gyerekkorom óta, végül dolgozni is egy református alapítványnál kezdtem, amit amúgy nagyon szeretek, segítünk sok rászorulónak. De valahogy mégis mindig kilógtam a családból, mert sosem tudtam igazán hinni Istenben. Eljártam templomba, míg muszáj volt, de később már azt sem, enkem rettentő unalmas. Nagyon stresszelő, hogy állandóan titkolnom kell a kollegáim és a családom előtt, hogy én igazából nem vagyok vallásos, a férjemmel nem járunk templomba, mert egyszerűen minket nem érdekel. Amúgy, szeretem a keresztény értékekek és aszerint élek, de egyszerűen nem tudok hinni a Bibliában, Istenben, Jézusban sem. Nekem nem megy. Tudom, sokan atz mondják erre, hogy nem is kell eröltetni, mondjam meg mindenkinek a véleményem, de ezt nem lehet egy ilyen családban és egy ilyen munkahelyen. Képesek lennének kirugni szeirntem, ha ezt elmondanám... De már nagyon stresszel, mikor minden vasárnap megkrédezik, hogy voltam-e templomban, mikor megyek, miért nem megyek, stb... Sokszor gondolom, hogy bárcsak könnyen benyelném ezt az egész maszlagot és elhinném, annyival könnyebb lenne az életem. De nem tudom elhinni.
2015. márc. 29. 10:21
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
15%

Ne csak templomba menj el - ha azt nem szereted -, hanem szoktak lenni egyéb vallásos rendezvények. Katolikusoknál van zarándoklat, lelkigyakorlat, családos délután, tehát sok minden. Jártál hittanra? (Bár ilyen családi háttérrel gondolom igen). Gondolom reformátusoknál is vannak ilyen egyéb programok. Ha meg szeretnéd tapasztalni Istent, akkor ezek is jók lehetnek (egy alkalom után azért nem kell a "csodát" várni).

Vagy elfogadod azt, hogy nem hiszel és nem hangoztatod, próbálod kikerülni a válaszokat.

2015. márc. 29. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
15%
Jézust megismerni és benne hinni a legjobb ,dolog ami emberrel történhet.De Istennek nem kedves nem szereti magát ráerőltetni senkire, a szabad akaratú szeretetben gyönyörködik.Mondd el mindenkinek ,hogy te nem szereted ezt az életmódot és kész, vagy elfogadnak így, és vállalod magad.Vagy magad nyomorgatod és folytatod a színjátékot.Ez a te döntésed!
2015. márc. 29. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
74%

Jézusom, ez ultra gáz... Ha a hit nem jön magától, nem szabad erőltetni, elvárni meg főleg nem!! A hit arról szól, hogy szeressük Istent, SAJÁT AKARATUNKBÓL, ÖNSZÁNTUNKBÓL. Pont azért adott szabad akaratot, mert azt akarja, hogy ha szeretjük, valóban magunktól szeressük, mert az igazi szeretet olyan, nem lehet kierőltetni...

Teljesen megértem, hogy nehezen jön a hited, amikor annyi nyomás nehezedik rád... Nem tudsz igazán Istenre figyelni, nem tudsz igazán nyugodtan végiggondolni semmit, mert közben félig folyton a többiek szemével látod magad, és szorongsz a következményektől.

Ha már erőltetni kell, az nem hit, és az a vallás meg nem a szeretet vallása, ki kell mondjam.


Én hosszú út során jutottam el Istenhez, ateista családból jövök, engem pont hogy nem nyomott senki, hogy higgyek, sőt, hülyének néztek, mikor útkeresésben voltam.

Én a magam választásából meg lettem keresztelve felnőttként, mert egy darabig úgy éreztem, egy ismerős hatására, hogy a kereszténységben meg fogom találni Istent. Évekig próbálkoztam, jártam templomba, de nem... Iszonyat stresszet éreztem, akárhányszor ott voltam, főleg mikor gyónni kellett... Totál nem éreztem az arányt, egy időben egyfolytában gyónni jártam, annyira minden kicsi bűn miatt szorongtam, már a pap szólt rám, hogy ennyire sokszor nem kell...

Aztán végül elálltam a templomba járástól, csak a szorongás járt vele.


Elmondásod alapján szerintem sem lehet nagyon megmondani a családodnak/munkahelyednek a valóságot. Sajnos sokan ilyen korlátoltak, elvakultak. Mondjuk én a helyedben legalább a munkahelyen próbálnék idővel változtatni, kifele tekintgetni. A család, az sajnos adott, nem lehet lecserélni. Szerencse, hogy a férjeddel egyformán gondolkoztok.


De legalább a saját lelkednek könnyebb, ha meg tudod tenni, legalább magad előtt ismerd el kategorikusan, hogy nem hiszel, és nincs ezzel baj. Indulj tiszta lappal. Ha mégis akarsz adni esélyt Jézusnak meg Istennek, akkor a magad feje után menve tanulmányozz más elméleteket, filozófiákat is (én "átmentem" még a taoizmuson, buddhizmuson, hindun, és nagyon ajánlom a jógafilozófiák világmagyarázatát, nagyon összetett és mindenre kiterjed), de nyugodtan kritizáld magadban, vitatkozz az elméletekkel nyitott szellemmel. Nem kell semmit elfogadnod, míg azt igazán meg nem vizsgáltad, mérlegre nem tetted. És majd ha valamire azt érzed, "igen! ez valóban logikus! valóban így lehet!", akkor az már a saját döntésed és hited lesz.

2015. márc. 29. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
29%
Amúgy nem biztos,hogy elvárják,mivel azt hiszik az vagy.Nem derül ki míg le nem veszed az álarcot.
2015. márc. 29. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Hát tudják ők, hogy valami nem okés, mert nem nagyon járok templomba, de azt hiszik csak azért mert lusta vagyok. Ami egyrészt igaz, a vasárnap a pihenős nap, szombaton bevásárlás, házimunka, főzés, mosás, takarítás, vasárnap az egyetlen nap mikor pihenünk, lazulunk, ha hinnék se hiszem hogy nagyon vágynék vasárnap reggel templomba. Mondjuk azt se mondthatom, hogy 100%osan nem hiszek, szóval nem tagadom, de nem is vallom a létezését. Egyszerűen úgy vagyok vele, hogy nem tudom, hogy létezik-e, és nem is tudhatom meg biztosan soha. És nem tudok hinni olyanban, amiről nem tudom, hogy igaz.
2015. márc. 29. 11:29
 6/13 A kérdező kommentje:
És hidd el, elvárják... Még az se tetszik nekik, hogy nem járok templomba, hétmég ah eléjük tárnám, hogy én enm is igazán hiszek ebben az egészben, nekem olyan meseszerű az egész Biblia, nem tudom elhinni a sztorikat. Ha meg csak képeletesen van írva, akkor miért várja el bárki, hogy elhiggyem? És sokszor kellemetlenül érzem magam a munkahelyemen is, pl ha közös imádkozást tartunk valakiért, nagyon hülyén érzem magam, mintha egy csaló lennék...
2015. márc. 29. 11:31
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Valahogy így vagyok én is a hittel. Az a gond, hogy úgy léptél be egy közegbe, egy munkahelyre, hogy valaminek beállítottad magad, ami nem vagy. Ha most előállnál egy őszinte monológgal, valószínűleg hazugságnak élnék meg és talán igazuk is lenne.

Engem katolikus hitben neveltek és tini koromban volt "szerencsém" más vallásokba is belekóstolni, amikor is eldöntöttem, hogy nekem erre nincs szükségem. A Bibliát valaki megírta és nyilván ember volt, amiben pedig ember keze benne van, az már tökéletes nem lehet. Szeretem néha olvasgatni, de nem azért, amiért a vallásos emberek. Egyszerűen vannak olyan részek, amik megfognak, vagy amikből tanulságot tudok levonni.

Hiszek abban, hogy van valami feljebb való és a magam kis kapcsolata meg is van vele, de nem csinálok ebből képmutatást.

Egyszer egy katolikus pappal beszélgettem erről, aki legnagyobb meglepetésemre azt mondta, hogy nem az számít kifelé mit mutatunk másoknak, mennyire állítjuk be magunkat hívőnek, hányszor éneklünk hangosan a templom első sorában, hanem hogy legbelül mit érzünk és milyen a személyes kapcsolatunk Istennel. Nekem ez a hozzáállás nagyon tetszett és azóta úgy gondolom, hogy lehetek úgy is hívő, hogy nem feltétlenül hiszek el mindent, nem járok misére, stb.

A reformátusok híresen lazábbak, tehát ha katolikuséknál megértik és elfogadják ezeket a nézeteket is, akkor reformátuséknál is el kéne. Te inkább azért vagy bajban, mert eddig nem úgy ismertek, amilyen valójában vagy. Nem tudom, hogy kitárnám-e a kártyáimat, talán valakinek igen, akivel igazán jó a kapcsolatom. Megkérdezném neki mi a véleménye erről. Ennek következtében döntenék arról, hogy őszinte legyek-e másokkal.

Nem kell odavágni, hogy te nem vagy vallásos és nem hiszel az egészben, mert ez így tényleg durva és ahogy leírtad nem is erről van szó, egyszerűen csak mondd el, hogy hiszel a feljebb valóban, mégsem tudod az egyház tanait feltétlenül elfogadni, ez van. Ezt nem lehet erőltetni és azt gondolom az egyház mérhetetlen lejáratása lenne, ha egy lelkész, vagy hívő ember emiatt bárkire is megharagudna.

2015. márc. 29. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
50%
És ezek a szent és jó emberek? akik rákényszerítik magukat a másikra, majd azt hiszik a mennybe mennek mert ők milyen jók? Pff, erre való a vallás...
2015. márc. 29. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Én arra gondolok, hogy mivel olyan közegben nőttél fel, ahol kötelező volt a templombajárás, bibliaolvasás, imádkozás, a mostani érzéseid a kötelezőség elleni lázadásból fakadhatnak. Ráadásul a lelkészszülők úgy érzik, hogy ha gyerekeik nem élnek úgymond mintaszerűen, az az ő lelkészi kudarcuk és rossz fényt vet rájuk a gyülekezet előtt. Ezért aztán mindent megtesznek, hogy megfelelő irányba tereljék a gyerekeiket, amivel sokszor az ellenkező hatást érik el. Több ilyet ismerek magam is.

Mindenképpen egészségesebb lenne távolságot tartani, másik munkahelyet keresni, csak hát ez a munkahely egyéb szempontból meg elég kényelmes lehet, ha jól sejtem. És igen, a legtöbb helyen unalmas a prédikáció, de azért lehet találni olyan gyülekezetet, ahol nem.

2015. márc. 29. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Nem akarok másik munkahelyet, nekem ez nagyon jó. Szeretem, szeretnek, a munkát is élvezem, visoznylag jól keresek, nem fogok csak azért másik helyet keresni, mert nem vagyok olyan istenfélő, mint a kollegáim nagyrésze.
2015. márc. 29. 13:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!