Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ha gyakorlatilag megpróbál...

Ha gyakorlatilag megpróbál kisemmizni, akkor mit tehetnék?

Figyelt kérdés

Kicsit hosszú lesz, ezért előre is elnézést kérek, de muszáj kiírnom magamból.


Tavaly elveszítettem az Édesanyámat.

Van egy kiskorú húgom is, féltestvérek vagyunk (Anyu volt közös szülőnk), és mivel sajnos az ő apukája már korábban meghalt, így szegényem teljesen árván maradt.


A gyámságát nem én kaptam meg, mivel sajnos még én magam is nappali tagozaton tanulok, ergo nincs saját lakásom, se állandó munkahelyem, és így a gyámhivatal alkalmatlannak talált rá, hogy én neveljem a húgomat. Jelenleg egy 2 szobás albérletben élek és diákmunkából tartom fent magam, a párom segítségével.


Úgy adódott, hogy a kishúgomat édesanyánk egykori párja vette magához, ő lett a hivatalos gyámja is, annak ellenére, hogy a nagyszüleink még élnek és többször is jelezték a gyámhivatal felé, hogy szívesen felnevelnék a kisunokájukat.


Örököltünk volna Anyutól egy autót, 3 ingatlant és maradt volna ránk egy-két millió készpénzben is. A húgom gyámja önhatalmúlag eldöntötte, hogy a készpénz és az autó 100%-ban a húgomat illeti, mivel a pénzre szüksége van a húgom felneveléséhez, engem meg "úgyis eltart majd a barátom", az autót pedig azért tartják meg, mert én úgyse tudnék fenntartani egy gépjárművet.

A 3 ingatlannal is gondok vannak, mivel a gyám úgy akarja elosztani, hogy abból 2 teljes egészében a húgomé legyen, de egyelőre a 3. ingatlannak is csak a fele lehet az enyém, mert jelenleg ki van adva albérletnek és azt akarja, hogy az onnan befolyó bérleti díjból a húgom is részesüljön. Amikor tiltakoztam, hogy szerintem ez így nem fair, akkor érzelmileg manipulált, hogy gondoljak az árva kishúgomra, akinek nincs semmije, se apja, se anyja, és hogy Édesanyánk is biztosan így akarná, hogy támogassam a húgomat, amivel csak tudom. Meg hogy én már nagy vagyok, hamarosan lediplomázom és elkezdhetek dolgozni, én el tudom tartani magamat, de a húgom még csak általános iskolás és az ő felnevelése sokkal több pénzbe és időbe telik majd, mint az az 1-1,5 év, ami még nekem hátra van a suliból. Szerinte ahhoz nem kell ennyi pénz, a húgomnak viszont még 10 évig legalább nem lesz más bevétele, úgyhogy gondoljak erre.


A probléma viszont az, hogy Anyu halála óta a gyám nem tartja velem a kapcsolatot, csak akkor keres, ha az aláírásomra vagy a beleegyezésemre van szüksége valamihez (általában olyasmikhez, hogy a húgom javára mondjak le erről vagy arról), nem támogat se anyagilag, se semmilyen formában (bár ezt már nem is várom el tőle), viszont bánt, hogy ha a barátom nem venne nekem új cipőt vagy nadrágot, amikor a régiek már elkopnak, akkor bizony szakadt ruhákban járnék, mert otthonról semmit sem kapok és nem is érdekli őket, hogy van-e mit felvennem, telik-e ételre, stb... A gyám úgy van vele, hogy oldjam meg, én már nagy vagyok, majd csak előteremtjük rá. Egyszer kértem tőle 20 ezer ft-ot, de arról is papírt íratott alá velem, hogy igazolni tudja, hogy 20 ezer ft-ot kölcsönzött nekem abból a pénzből, ami "a húgomat illeti". Azóta nem kértem tőlük semmit. De a legnagyobb problémám, hogy visszatart információkat a húgom általános állapotával kapcsolatban, sőt, mi több, arra biztatja a húgomat is, hogy titkolózzon előttem. Nemrég kiderült, hogy a húgom beteg, de ezt is eltitkolták előlem, egészen addig nem is tudtam róla, míg a húgom egyszer véletlenül ki nem fakadt előttem zokogva, amikor a gyámja épp nem volt otthon... Azt mondta, azért nem mondhatja el nekem ezeket a dolgokat, mert a gyám szerint én felhasználnám ellenük és megpróbálnám elvenni őt a gyámhivatal segítségével.


Közeledik Anyu hagyatéki tárgyalása és nagyon tehetetlennek érzem magam. :( A gyám mindent a húgomnak akar, miközben a kapcsolattartást így vagy úgy, de ellehetetleníti közöttünk, hiszen ha beszélek is a húgommal, szegényem a felét se mondhatja el nekem azoknak a dolgoknak, ami vele történik, mert a gyámja kifejezett megtiltja neki, attól félve, hogy ellene használnám.


A húgomat elvenni tőle nem tudom, továbbra sincs állandó keresetem, csak amit a diákmunkából szerzek. Így nem felelek meg a gyámhivatal elvárásainak.


Anyu hirtelen halt meg, így nem volt végrendelete, de az egész család tudta, hogy az egyik ingatlant nekem, a másikat a húgomnak szánta a diplomaosztóink után, hogy legyen hol elkezdenünk majd az életet, a harmadikban pedig ő maga szeretett volna megöregedni. Én úgy tartanám fairnak, hogy az egyik a húgomé, a másik az enyém, a harmadikat meg vagy eladjuk és osztozunk a pénzen, vagy közösen megtartjuk és kiadjuk albérletnek, de a gyám hallani se akar erről, ő ragaszkodik a 3 ingatlanból legalább kettőhöz a húgom számára és azt szajkózza, hogy ezt Édesanyánk is így akarta volna.


Mit tegyek? Mondjak le mindenről a húgom javára? Vagy ragaszkodjak ahhoz, ami nekem járna? Nem akarok elvenni semmit a húgomtól, de úgy érzem, kisemmiz a gyámja és nekem nem marad semmim, amivel elkezdhetném az életet.


A húgom nem tud segíteni, mivel még kiskorú és félig-meddig ellenem és a nagyszülők ellen is neveli a gyám, főleg ezzel a titkolózással, mert így azt az érzést kelti a húgomban, hogy nem bízhat meg bennünk.


Van erre valami megoldás? Sikerülhetne valahogy elvenni tőle a húgomat? Nem tudom, hová romolhat még a helyzetünk, de úgy érzem, a gyám mindent elvesz tőlem: a húgomat, a családomat, az emlékeimet, Anyu örökségét...


Az otthoni szobámat a húgomnak adta a gyám, a húgom régi szobájából meg raktárt csinált, így én nem is tudok már oda hazamenni, nincs saját szobám, ahová visszavonulhatnék vagy lefekhetnék este aludni... max úgy tudok odamenni meglátogatni a húgomat, ha reggel megyek és este jövök is, mert otthon aludni már nem is tudok.


Mit tegyek? Nagyon kilátástalannak érzem ezt a helyzetet, fogalmam sincs, mi tévő legyek. :(


22/L



2015. ápr. 12. 11:46
1 2 3 4
 11/35 anonim ***** válasza:
100%

Ragaszkodj a törvényes osztozáshoz, ne mondj le egy fillérről sem! Ne érdekeljen, hogy akar manipulálni ez az alak, hiszen az, hogy most te örökölsz bármit is, nem jelent semmi véglegeset: később, ha a húgod nagykorú lesz, kedved szerint támogathatod. A lényeg, hogy amit csak lehet, tarts a kezedben saját vagyontárgyként, minél kevesebb kerüljön ennek a baromnak a felügyelete alá! Főleg ne engedj a zsarolásnak, hiszen a jogos örökségedet nem a húgodtól veszed el, később bárhogy megoszthatjátok, ha úgy látod jónak.


A gyámhivatalnál érdemes volna küzdeni a felügyeleti jogért. A húg érdekében akár azt is számításba venném, hogy a nagyszülőkkel összeköltözni egy nagyobb ingatlanba, a tesó+nagyszülők csak többet ér, mint egy volt élettárs... Gondolom, a húgod is szívesebben lenne veletek. A párodnak nyilván ez nem lenne könnyű, de ha szeret, megérti, mennyire fontos ez most. Egy ilyen nagy családi összeköltözés nem lenne megoldható?


A húgoddal való kapcsolattartást ne hagyd elsorvadni! Hívd minél többször telefonon, ha kell, vedd föl a beszélgetéseket, így nyoma marad annak is, ha le akar rázni a gyámja. A gyereknek elsődleges érdeke a kapcsolattartás a közeli családtagokkal, ennek ellehetetlenítése veszélyeztetésnek minősül, ami sokat számíthat, ha vissza akarjátok kapni a felügyeleti jogot.


Tehát összegezve:

1. Semmiről ne mondj le, részben a húgod érdekében!

2. Vegyétek sorra a lehetőségeket, hogyan lenne nagyobb esélyetek a nagyszülőkkel közösen.

3. Minden történésnek legyen nyoma, ami a hasznotokra lehet: e-mail, telefonbeszélgetések, SMS stb.


Nagyon szurkolok, felment a vérnyomásom, ahogy olvastam. :( Hihetetlen, milyen emberek vannak...

2015. ápr. 12. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/35 anonim ***** válasza:
100%
A volt élettársnak semmi joga nem lenne ott lakni az anyukád volt lakásásban - feltételezem, nem jár neki haszonélvezet-így most a húgodat használja fel arra, hogy ott maradhasson és rendelkezzen a többi vagyonnal is. Tegyetek meg mindent ez ellen! az évek során ki fogja semmizni a húgodat is!
2015. ápr. 12. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 A kérdező kommentje:

Igyekszünk, amennyire tőlünk telik, de a nagyszüleim nyugdíjasok, én pedig az egyetemi ösztöndíjamból és a diákmunkából élek, nincs túl sok pénzünk, ami épp arra elég, hogy fenntartsam magamat. Nincs túl sok pénzünk ügyvédekre. De a legrosszabb, hogy a gyám mindannyiunkat sakkban tud tartani azzal, hogy akadályozza a kapcsolattartást a kishúgom és a nagyszülők között, illetve közöttem. Érzelmileg és lelkileg manipulálni tud minket ezzel, meg azzal, amikor Anyut hozza fel előttem példának, hogy Édesanya is biztosan azt akarná, hogy gondoljak a kistestvéremre, és hogy lássam be, a húgom helyzete mennyivel rosszabb, mint az enyém, ő még kicsi és én úgyis eltartom magam a diákmunkából és az ösztöndíjamból, szóval segítsem a húgomat, és támogassam azzal, amivel csak lehet.

A barátom már felajánlotta, hogy kifizeti az ügyvédet, mert őt is bosszantja, amit a gyám velünk művel, de így is annyit segített már nekem, őt sem szeretném állandóan belekeverni, de azt hiszem, nem lesz más megoldás, mert ha ez így megy tovább, semmim se marad és abban se lehetek biztos, hogy a húgom később megkapná-e a rá eső részt...


Egyébként én tudom, hogy támogatnám a húgomat minden erőmből, de fordítva nem tudhatom, hisz' a gyám ellenem is neveli valamilyen szinten, ráadásul már most se törődnek azzal, hogy nekem van-e mit ennem, van-e miből kifizetnem a lakbért, telik-e cipőre vagy ruhára... a gyámtól akár éhen is halhatnék. :/

2015. ápr. 12. 15:23
 14/35 A kérdező kommentje:
Sikerült anno elintéznünk, hogy Anyu halála után kaphattunk 120 ezer ft temetési segélyt, de a gyám azt is eltette zsebre. Amikor rákérdeztem, hogy mégis, miért tette el, miért nem adta oda nekem legalább a felét, hogy ki tudjam fizetni az albérletemet arra a hónapra, megjegyezte, hogy betudta a tartozásom fejében és még így is én tartozom neki 80 ezer ft-at, amiért elintézte Anyu sírjára a keretet. Még a benzinköltséget is felszámolta nekem arra a napra, amikor ezt elment elintézni...
2015. ápr. 12. 15:28
 15/35 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen embertől semmi jóra nem számíts. Ne sajnáld a pénzt az ügyvédre, ha nem állsz ki magatokért, sokkal többet veszíthetsz.

Írod, hogy készpénz is maradt anyukád után. Annak a fele téged illet, ne hagyd magad érzelmileg zsarolni. Milyen jól tudja, hog mit szeretne az elhumyt! Persze, véletlenül pont azt, ami az ő érdekében áll. A készpénz másik fele a húgodé, ami nagy segítség lenne a nagyszülők számára a felneveléséhez. Amit a gyámra bízol, annak félő, hogy a húgod sem fogja hasznát látni. Mondom, inkább áldozz egy kis pénzt az örökdégedből ügyvédre, minthogy MINDKETTŐTÖKET kisemmizzen.

2015. ápr. 12. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 anonim ***** válasza:
100%

Nem olvastam az eddigi hozzászólásokat, és bocsánat, ha valakit ismétlek.


Ez az egész elképesztően felháborító.


1. Anyukádnak mindketten a gyerekei vagytok, egyenlő részben JÁR minden.

2. A gyám nem a húgod érdekét nézi, hanem a sajátját, mindenről lemondasz, aztán ő meg majd elb.ssza a húgod pénzét. Magára fogja költeni, nem a húgodra, hidd el.

3. Én nem értem a gyámhivatalt. Ha örököltök 3 ingatlant, autót és pénzt, akkor 1 ingatlanban élhetnétek, a többiből pedig megélhetnétek.


Kedves Kérdező!


Tudom, hogy nagy kiadásnak tűnik, de keress egy jó ügyvédet, mert pillanatnyilag épp kisemmiznek. (szerintem meg lehet állapodni sikerdíjban is, ha nem tudsz előre fizetni), és ne hagyd magad. Követelj magadnak mindent, amit csak lehet, mert te biztosan vigyáznál a húgod örökségére, a gyám meg nem fog, ő egy igeden számára.

Ha megkaptad az ingatlanokat, autót, pénzt, vizsgáltasd felül a gyámságot. A húgod már elég nagy ahhoz, hogy dönteni tudjon, kivel szeretne élni.

Ne hagyd magad érzelmileg zsarolni. Anyukád szerintem egyenlően szeretett mindkettőtöket, szegény forogna a sírjában, ha látná, hogy az egyik lánya nyomorog, mert nem kapja meg, amit rá hagyott, a másikat pedig kisemmizné a volt párja.


Van megoldás! Ne hagyd magad!! Ami jár az jár!

Keress ügyvédet, kérd a nagyszülők segítségét, és vizsgáltasd felül a gyámhivatali döntést! Ne add fel!!!

2015. ápr. 15. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/35 A kérdező kommentje:

Sziasztok!


Megfogadtam a tanácsotokat; kerestünk egy ügyvédet, és panaszt tettem a gyám ellen a gyámhivatalnál is. A hagyatéki eljárás még zajlik, egyelőre egyikünk se kapott semmit, az első tárgyalás után a közjegyző új időpontot tűzött ki. A gyámot eléggé meglepte és felkészületlenül érte, hogy ügyvédet fogadtam, remélhetőleg sikerül kiharcolnunk az igazságot! :) Kérlek, szurkoljatok értünk!

2015. szept. 18. 14:29
 18/35 anonim ***** válasza:
Szurkolunk! Számolj majd be a fejleményekről mindenképpen!
2015. szept. 18. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon jó azt olvasni, ha egy kétségbeesett segítség után valakinek használnak az itt olvasott tanácsok.

Persze, hogy a gyám meglepődött, nem számított rá, hogy lesz erőd a sarkadra állni és szembeszállni vele.


Nagyon szurkolok, kitartás, csináld végig amit elkezdtél. Szerintem jó úton haladsz. :))

2015. szept. 18. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 anonim ***** válasza:
100%

Veled vagyunk!!!!

Minden jo lesz, meglasd!

2015. szept. 18. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!