Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Házasságban élek, és a szüleim...

Házasságban élek, és a szüleimtől kapott lakásom árából, illetve örökségemből építkeztem, és most egy tetőteres lakás van a nevemen. Örökölhet e a férjem halála esetén ebből a házból az első házasságából született fia?

Figyelt kérdés

A tervem az volt az építkezéssel, hogy közös házasságból született lányomnak és párjának lakást tudjak biztosítani, így most ők az emeleten, míg mi a földszinten lakunk.

Örülünk, de engem ez a gondolat nyugtalanít, nehogy a gyermekem feje fölül egy örökösödési per miatt elvigyék a lakását.



2015. dec. 12. 07:30
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
97%

Az az összeg, amit a szüleidtöl kapott lakásért kaptál és az újba befektetted, a tied. Amennyiben a lakást teljes mértékben ebböl finansziroztad, akkor az teljesen a tied, de ha a házasság alatt ezen felül is költöttél rá, akkor az a része közös, még akkor is, ha kizárólag neked volt jovedelemd.

Ugyanis jogilag a házasság vagyonközösség, minden, a házasság alatti jövedelem és kiadás közös, felezödik, függetlenül a felek jövedelmétöl. Ez aló csak az a kivétel, ami valamelyik fél különvagyona, azaz ami (bizonyíthatóan)megvolt a házasságkötés elött, ennek eladása után az ebböl befolyt összeg, a házasság alattti névre szóló ajándék, illetve az örökség.


Amennyiben a lakás teljes egészeben a tied - azaz a régi lakás árából teljesen ki tudtad fizetni és a házasság alatt nem költöttetek rá nagyobb összeget (felújítás, hiteltörlesztés), akkor a tied. Ha voltak rá kiadások a házasság alatt, akkor annak az értéknek fele a férjedé.


A (feltételezett) közös rész felét a férjed összes gyereke meg a házastársa egyenlö arányban öröklik. Azaz ha van egy fia az elsö házasságból, van egy közös lányotok és veled össze van házasodva, akkor a férj részét ti hárman öröklitek egyharmad-egyharmad arányban.


Ebben az esetben ez a lakásnak a legrosszabb esetben - ha az egész lakás közös lenne is - az elsö házasságból való gyerek egyhatod részt örökölne, ha - ami valószínü - ennél kevesebb a közös szerzemény, akkor annak egyhatodát.

Emiatt sok perelés nem lehetséges, de az illetö kérheti ennek kifizetését.

2015. dec. 12. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
92%
Az első jól leírta. Ha nem akarjátok, hogy esélye legyen örökölni a férjed fiának, akkor csináljatok a lányoddal egy tartási szerződést.
2015. dec. 12. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Elvileg csak a házasság alatti beruhazasok és erteknovekedes fele illetne a fejedet. Ha nála egy gyerek van, közösen meg még egy, akkor a gyerekek az ő halála esetén 1/4 részt orokolnenek ebből az erteknovekedesbol. Azért kérdezz meg egy ügyvédet
2015. dec. 12. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Ha férjed túlélne, akkor a haszonélvezet őt illeti az ingatlanra, hiába örökölné lányod a teljes tulajdonjogot,

a haszonélvező a "más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja, hasznosíthatja és hasznait szedheti". Ebben az esetben akár úgy is dönthetne, hogy amíg él, ott fia lakhat, vagy addig akár a teljes ingatlant is fiának adja bérbe (akár pénzért, akár ingyen).


Ptk. idevonatkozó része:

7:55. § [Leszármazók öröklése]

(1) Törvényes örökös első sorban az örökhagyó gyermeke.

(2) Több gyermek fejenként egyenlő részben örököl.

(3) Az öröklésből kiesett gyermek vagy távolabbi leszármazó helyén egymás közt egyenlő részekben a kiesett gyermekei örökölnek.


7:58. § [Házastárs öröklése leszármazó mellett]

(1) Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti

a) a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és

b) egy gyermekrész a hagyaték többi részéből.

(2) A haszonélvezeti jog nem korlátozható, és a házastárssal szemben megváltása nem igényelhető.

(3) Osztályos egyezségben a házastársnak a gyermekrész helyett az egész hagyatékra kiterjedő holtig tartó haszonélvezeti jog biztosítható.

2015. dec. 12. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
66%

Erre mindig az a legegyszerűbb megoldás, ha a házat/lakást a gyerek nevére iratjátok mondjuk ajándékozási szerződéssel, ott illeték sincs vagy nem akkora és közben tesztek rá a magatok részére egy életfogytig tartó haszonélvezeti jogot ami ugye magasabb rendű a tulajdonjognál, haszonélvező engedélye nélkül a tulaj semmit sem tehet az égvilágon ha esetleg megromlana a viszony. A haszonélvező beengedni sem köteles a tulajt. Ìgy teljes biztonságban is vagytok.

Nekünk is így van...így teljes mértékben elkerülhető az örökösödési per és igényt sem tarthat rá más családtag, mert a tulajdon nem nálatok van így halál esetén nincs mit örökölni.

2015. dec. 12. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
46%

ha a te neveden van a lakás, mert ugye a kérdésben azt írtad, akkor innentől kezdve te rendelkezel vele.

így egyszerűen közjegyző vagy ügyvéd jelenlétében kell egy szerződést csinálni, hogy kizárólagosan csak a lányodé lehet az ingatlan, történjem bármi is.

persze ha lehetséges ezt megoldani úgy, hogy a férjed ne tudjon róla, akkor mindenképpen nem verném ezt nagy dobra.

főleg ha a férjed fia olyan típus, aki haszonleső és mindent megtenne majd, hogy kiforgasson benneteket a vagyonotokból.

gondolom nem véletlenül vannak félelmeid.

2015. dec. 12. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat. Most ezek ismeretében azon gondolkodom, melyik lenne az a megoldás, mely még életemben nyugodt életet biztosíthatna lányom családjának.
2015. dec. 12. 16:17
 8/15 anonim ***** válasza:
Lányodnak ajándékozod az ingatlanod, haszonélvezeti jogod meg fenntartod magadnak. Az ajándékozás gyereknek illetékmentes, ügyvéd a szerződést, földhivatali ügyintézést kb. 100 ezerből megcsinálja (ingatlan értékének 0,5%-át, de minimum 50-70 ezret szoktak kérni).
2015. dec. 12. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Ezt ìrtam én is...ez a legtisztább.
2015. dec. 12. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Alapesetben nem, mert a Te tulajdonod. Amennyiben történt értéknövelő beruházás rajt, csak annak a fele a férjed tulajdona. Örökség mindig külön vagyon marad, akkor is ha eladod és annak az árából veszel valamit házasság alatt, ugyan úgy a házasság előtti szerzeménnyel, jelen esetben a lakásoddal. Mindegy kinek a nevén van, tulajdon hányad megállíptásánál nem az számít. Azért sokkal több információra van szükség ennek megállpítására, de nem valószínű, hogya férjednek keletkezett volna tulajdoni hányada.
2015. dec. 16. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!