Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ha közeli családtag van...

Ha közeli családtag van nálatok vendégségben, akkor mennyire kínáljátok a felszolgált italokkal, ételekkel? Bunkók voltunk?

Figyelt kérdés
Karácsonykor volt itt a férjem családja. Volt kirakva az asztalra többféle sütemény (sós és édes), ropogtatnivalók, négy féle üdítő, ásványvizek, likőr, bor. Egyértelmű volt, hogy azért van kirakva, hogy a vendégek (azaz a családunk) fogyasszon. A férjem egyszer megkérdezte, hogy mit kérnek, azt mondták, hogy csak vizet. Töltöttünk is. Kínálgatta a házi készítésű likőrünket is, de nem kért senki belőle (mi azért ittunk belőle). Én mondtam, hogy szívesen szedek süteményt, ha kell, meg ha bárki, bármit szeretne, vegyen nyugodtan. Két órát voltak itt, nem ettek egy falatot sem. Tény, hogy többet nem is kínáltam, de hát ők felnőtt emberek, el lett mondva, hogy egyenek, igyanak, rengetegszer voltak már nálunk, emellett az én családomban nem szokás a tukmálás, ha kér, adunk, vehet magának mindenki annyit, amennyit akar, de nem fogom elmondani tízszer, hogy egyen (én utálom, amikor egy vendéglátás alatt tízszer kell visszautasítani az ételt, mert éppen nem vagyok éhes). Erre megszólaltak késő délután, hogy ők indulnak, mert annyira leesett a cukruk, hogy be fognak kómálni. Amikor megkérdezte a férjem, hogy miért nem ettek, akkor az volt a válasz, hogy mert nem kínáltuk őket. És azóta akármikor beszél velük a férjem, csak a veszekedés van, mert mi nem kínáltuk őket, még az ételt is sajnáljuk tőlük. Tényleg illetlenek voltunk? Ha az én családom van itt, akkor esznek. Tudják, hogy ami az asztalra ki van rakva, az nem dísz, vehetnek belőle. Az otthonunkban a családunk otthon van. Én sem kérek engedélyt otthon, hogy ehessek, így itt sem kell senkinek a családból. Ráadásul már sokszor voltak nálunk vendégségben, tény, hogy sosem ettek sokat, de akkor ezek szerint az lehetett a baj, hogy eddig sem kínáltuk őket eléggé? Ti kínálgatjátok gyakran a szüleiteket, testvéreteket, ha nálatok van? Férjem nem tudja, hogy mi náluk a szokás, mert soha nem fogadtak vendégeket, nincs rokonuk, barátokat, ismerősöket nem hívtak meg magukhoz. Az egyetlen idegen, aki jár hozzájuk az én és a sógornőm férje, de minket sem kínálgattak túl gyakran, és én pl kétszer voltam náluk, így nem tudom, hogy náluk hogyan szokás.
2015. dec. 30. 21:05
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
95%

Ha az ember nem értelmi fogyatékos, akkor elég egyszer elmondani, hogy nyugodtan vegyen ebből-abból, azért van kint. Ha ő utána azért nem vesz, mert nem volt kínálva, akkor ezek szerint csak akkor evett volna kb., ha ti a szájába adjátok. Már bocsánat, de ezek a vendégek nem normálisak, ti semmit nem csináltatok rosszul.

Nálunk egyértelmű minden vendégnek, hogy ha valami ki van téve, és esetleg senki se mondta, hogy "kóstoljátok meg, vegyetek belőle nyugodtan stb", akkor is szó nélkül vesznek belőle, hiszen különben nem lenne az asztalra készítve.

2015. dec. 30. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
33%
Szerintem nem volt semmi gáz, szimplán nem volt nekik szimpi a süttyő amit kotyvasztottál. Van ilyen.
2015. dec. 30. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
87%

Ez érdekes téma. Én úgy lettem nevelve, hogy még rokonkán sem illik csak úgy enni-inni, csak akkor ha megkínálnak. Volt rá példa, hogy ki volt rakva a süti, ital, kaja minden, de mivel nem kínálták nem álltam fel, hogy szedjek magamnak. Úgy neveltek, hogy meg kell várnom amíg megkínálnak. Persze ha már a kezembe nyomták a tányért vagy "üljünk le és együnk közösen" eset már megvolt, akkor utána már szedtem magamnak kínálás nélkül is.

Egyébként éppen a napokban jártunk úgy a párommal, hogy meghívtak minket egy partira, a vendéglátó még a telefonban közölte, hogy ne ebédeljünk otthon, mert bőven lesz kaja csak menjünk. Elmentünk. Voltunk vagy 8-an, és még az elején közölte/mutatta a félig kész, vagy kész ételeket, hogy készül ám, finom lesz, de várjuk meg azt a 2 vendéget akit annyira vártak. Vártunk este 10-ig. Végül a párocska voltkedves írni, hogy nem jönnek.. Gondoltam, hogy na végre enni fogunk,de nem. Semmivel nem kínáltak minket, de senkit. Szerintem ott akkor arra vártunk, hogy ki lesz az első ember aki búcsúzkodik, és lelép. Este 11-kor mindenki elment, és nem lepődtem meg, amikor az utcán közölték a többiek, hogy mennek egy étterembe , menjünk mi is.

Szóval vannak vendégek akiket kínálni kell, vagy leülni közösen enni..

2015. dec. 30. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
92%
A leírásodból ítélve, kínáltad őket, ezt nem vethetik/vethetnék a szemetekre. Én úgy szoktam, hogy az elején mondom, hogy vegyenek, aztán később is egyszer-kétszer, de én se tukmálok.
2015. dec. 30. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
95%

Mi van? De hisz megkínáltad őket már az elején... Nekem teljesen logikus, hogy ez a teljes ottlétre vonatkozik, hisz kinél jelenti ez azt, hogy "tessék, vegyél... most, vagy csak akkor, ha legközelebb kínállak, közben tilos!" :D

Engem pont a folytonos tukmálás zavarna... Most mit vártak, 2 percenként kínálj beszélgetés helyett?


S ez a fenti általánosan értendő. Közeli családtagnál ez még lazább lehet. Ha mi megyünk anyóshoz, akkor néha megkérdezi, amikor épp ráér főzni, hogy éhes vagyok-e vagy ha épp a konyhában vagyunk, akkor szól, hogy mi van a hűtőben, amit ehetünk (melegítés és tükörtojás elkészítése a magunk emberségünkből is megy :D), de ha ez nem történik és éhes vagyok s véletlenül nem vittem saját ételt (speckó étrendem van és sokszor hosszas bevásárlást tartunk előtte s hátha megéhezem), akkor szólok, hogy éhes vagyok, mit lehetne enni? Ha semmit, az is OK, van bolt. Családban ez nekem eléggé normális.


A saját házamba kb. sose jön senki, én pedig elég speciálisan és sokszor egyszerűen főzök, így örülhet a vendég, ha bármit kap, de nem szokták elvárni. Ezen persze majd változtatok, de én magam még sosem hívtam ide senkit, max. a távoli jövőre utalva, amikor kész lesz a ház és rendben lesz az életünk. Akkor majd készülök valamivel, s egy ponton, lehetőleg az elején közlöm, hogy mi van és szóljon, ha éhes, vagy ha valami más egyszerűt akar, mert tudok csinálni sokmindent elég gyorsan. Presztízskérdést sosem fogok belőle csinálni, az biztos.

2015. dec. 30. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
98%
Közeli családtagnál nem is kell kínálni,eszem én magamtól is.
2015. dec. 30. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
93%

nálunk nagyim ilyen, hogy folyton kínál, hiába mondom el, hogy nem kérek, nem vagyok éhes :)

ezt a "szokást" anya is kezdi átvenni, hogy kinálgat, de ő ugy, hogy

"éhesek vagytok?/kértek inni?"

és akkor is, ha nem a vendégek válasza elkezdi sorolni, hogy mi van, komolyan már engem zavar :D

olyan vendégekről van szó, akik már többször voltak nálunk, barátok, tudják, hogy ha valami kell, akkor ki is szolgálhatják magukat :D

vagy ha nem akarják, mert az hogy néz ki, akkor megkérnek, hogy adjak enni/inni ezt-azt és szivesen adunk.


ha nekem 1x mondják, hogy nyugodtan vegyek bármiből a vendéglátók, de akkor még nem vagyok éhes/szomjas, hanem csak 1-2 óra múlva leszek az, de senki nem ment oda venni, és nem akarok én lenni az első, akkor esetleg megkérdezem, hogy vehetek XY dologból/légyszi öntenél-e nekem XY italból (nem alkoholos italra gondolok most :D )?

és ha ki volt rakva, akkor nyilván igent mondanak/öntenek belőle


és érdekes módon ezt 15 évesen megértem.. :D


szerintem teljesen rendben volt az, ahogy csináltátok :)

2015. dec. 30. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
98%

Nem voltatok bunkók, de tény hogy sokan, főleg ha olyan helyen vannak, ahol még nem nagyon voltak, nem mernek enni, ha nem kínálják őket.

Én azt szoktam mondani már az elején, hogy vegyenek bármit, és ezt vegyék érvényesnek az egész délutánra/estére, mert nem fogom többször kínálni őket. A legtöbb embernél ez működik. De van, akinél tényleg nem elég egyszer kínálni, hanem többször is kell, viszont ha már egyszer szedtek, onnantól nincs gond.

A jövőre annyit érdemes megjegyezni, hogy ha nagyon nem vesznek a vendégek, akkor sajnos muszáj kínálni. Nem mindenki találja fel magát.


Mindettől függetlenül szerintem ők voltak bunkók. Mert ha nem is vettek, akkor sem illik úgy elmenni, hogy "be fogunk kómálni, mert nem etettetek meg". Ez nem valami kulturált eljárás.

2015. dec. 30. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
98%
Én azt mondanám, hogy ha ennyi eszük van akkor csak essen le a cukruk...
2015. dec. 30. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
95%

Őszintén, a halálom az anyósodék fajta vendég.

Én egyszer elmondtam már mindenkinek, azért főzök/készítek kaját, hogy megegyük. A porcelánkutya van dísznek, nem az étel. Megkínálom, elmondom a kínálatot, aztán, ha éhes, eszik, ha nem, akkor csak nézze, viszont utána reklamáció nincs. Úgy elküldeném a helyedben anyóst, hogy egy hétig egy irányba szaladna.... Tudod, kiből csináljon hülyét!

A rokonaink, barátaink tudják, mi ebben lazák vagyunk. Tőlünk még senki sem ment el üres hassal.

Karácsonykor kitettem egy reggeli tálat (felvágottak, tojáskrém, tojás, sajt, sonka stb.), hogy abból egyenek reggelit (anélkül indultak), de ott voltak a kész apró és sós sütik, közöltem szabad a vásár, ha kell valami, szóljanak. Nem tudom, mit kell ezt a kínálósdit túlspilázni...

Legközelebb egy pohár vizet adnék, aztán viszont váltáska, egyen otthon.

2015. dec. 30. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!