Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogy kell/lehet ilyenkor...

Hogy kell/lehet ilyenkor viselkedni? Nagyon nem tudok mit mondani.

Figyelt kérdés

Párom nagyszüleiről van szó,betegesek eléggé,80 körül vannak bőven,akármikor vége lehet...a nagypapát épphogy megtudták menteni most is,kiszáradás határán volt,nagymama menni se bir,műteni kellene,de gyenge hozzá,és hasonlók.Ráadásul elég messze is vannak,gyakori látogatás sem megoldható,max heti 1.

Látom páromon,hogy szinte retteg,nehogy az anyjáék rossz hirrel hivják fel,ők vannak most a nagypapával korházban.Ráadásul ha az egyik meghal,a másik se fogja sokáig birni,.

mit lehet ilyenkor mondai? A "nyugi,nem lesz baj,meggyogyul" hülyeség,öregségből nem lehet meggyógyulni...


2010. jún. 9. 18:25
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

konkrétan egyik sem fekszik a halálos ágyán,ha figyelnének magukra rendesen,akkor nem lenne baj,a nagypapa most is még pár óra és kiszáradás miatt hal meg...betegségeket sorolhatnám jódarabig,de igazából én feléről se tudok szerintem,mind ilyen öregkori,amire ha vigyázva van,akkor élhetne sokáig,de öregek és sztem már beletörödtek,hogy éltek ők eleget

nagypapát kifogják engedni szerintem,bár addig jó mig felügyelve van rá (naponta kijáró nővérkét nem hajlandóak fogadni)


lehetőségek ha meghal vmelyik? ezt nem értem...ha meghal akkor el van temetve és kész,meg kell gyászolni,és tultenni magát rajta,ez nehéz,de ezen kivül nincs más lehetőség...

kimondva nincs,látom a szemén a "ki ne ejtsd a halál szót" tekintetet...

sirni sir előttem,nem a "férni nem sir" kategoria szerencsére,igaz nyomos indok kell hogy előjöjjenek a könnyei,de bennem bizik csak,én tudok rola csak mindent

2010. jún. 9. 20:02
 12/16 anonim ***** válasza:
60%

Bevallom, nem tudom mit értesz "férni nem sír" alatt, a lehetőségeket pedig nem úgy értettem, ahogy te. Az csak egy opció, ha a nagypapa esetleg meghal. (Nem azt mtam, hogy vmelyik. A papára értettem, feltételezem ő van rosszabb állapotban.) El van temetve és kész. Tisztára úgy beszélsz, mint egy érzéketlen robot, ami egy megadott programot hajt végre. Ez nem így működik. Ha így állsz hozzá, persze hogy nem fogsz tudni mit mondani.

Elfogadom, hogy nem veszítettél még senkit el... (ne is...), de ennél azért érzékenyebben állj hozzá! Vagy meg se szólalj, mert nem fogsz tudni együttérezni vele.



Ilyenkor az emberek érzékenyek és sokkal sebezhetőbbek, ezért fordulnak magukba. Neked is változtatnod kell, és nem ennyire mereven beszélni erről a témáról. Ezért vagy most zavarban.

Ha a párod benned megbízik és képes megnyílni neked, akkor beszéltetned kell a lehetőségekről és az érzéseiről, ami ezen lehetőségeket illeti.

Mi van, ha a papa meghal? Mi van, ha túléli és kijöhet a kórházból?


Nem tudom, milyen hirtelen történt az állapotromlás, de most mindenki számadást tart magával, hogy mik azok a dolgok, amiket eddig elszalasztottak megélni közösen? Mennyi időt mulasztottak el együtt tölteni, amikor lehetett volna, és ilyenkor mindenki fogadkozik, hogy mennyivel másként lesz, ha netán mégis jobbra fordulnak a dolgok!?


Beszélni kellene neki arról, hogy min változtat majd, ha a papa kijön a kórházból!? De arról is beszélnetek kell,... mi van, ha megtörténik az, amitől fél!?

KI KELL MONDANIA ezeket a dolgokat, kben csak remegni fog továbbra is, mint a kocsonya, és nehezebben fogja tudni feldolgozni, ha a történet rosszra fordul! Meg kell értetned vele, nem bűn az, ha a halálról beszél, és attól még, hogy beszél róla, nem törvényszerű, hogy ez is fog megtörténni. De kénytelen lesz elfogadni, hogy ez az opció nem zárható ki, benne van a pakliban. Fel kell őt készítened arra, hogy a nagyszülők bármelyike egy bizonyos időintervallumon belül "itthagyhat benneteket".


A másik, ha ugye azt is említetted, hogy mha jobban figyelnének önmagukra, akkor az életüket meghosszabbíthatnák. Nyilván a beletörődésük az állapotukba, nem segíti őket abban, hogy javuljon állapotuk. Ők már a maguk formájában fáradtak, az én Nagyanyám is gyakran beszél a halálról, kívánná is, mert nem hiányzik neki az, hogy újabb gyászhírt kap, hogy még egy (fiatalabb) barátnője elhúnyt, és csak akkor boldog, ha kibeszélheti magát nekünk, mert akkor nem érzi magát annyira egyedül és haszontalannak. Sokkal vidámabb és ez élteti. FIGYELMET szentelünk rá, beszélgetünk vele, segítjük őt, amiben tudjuk. A számára örömet jelentő szimbolikus rutindolgokat megtesszük, noha nem sok kedvünk is van hozzá, de azért tudjuk, hogy ő ettől boldogabb lesz, és ez motivál. Jobban odafigyelünk rá, de az az opció bármikor beüthet, hogy baj történik és nem kel fel. Igaz, erre most szerencsére semmi jel nem utal, és hirtelen érintene, ha most megtörténne, ezért fontos, hogy felkészüljön minden eshetőségre!

Ezért kell erről is beszélnetek. Sokat. És a "halál" szót neki kell kimondania, mint eshetőséget, nem neked. Ha kell, merjen sírni, sőt bíztasd rá nyugodtan, hogyha úgy érzi, sírjon. Állj mellette, mert most nagy szüksége van a támogatásra, és arra, hogy meg tudjon, meg merjen nyílni vkinek. Kben nem fog egyhamar megbékélni önmagával sem, és még hosszú ideig szenvedni fog.


Üdv: MPM29F

2010. jún. 10. 02:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:

a "férfi nem sir"-t arra irtam,hogy nem tipikus pasi,aki sosem sir,ha sirhatnékja van,akkor nem bujdos el...


nem érzéketlenség,csak nah...ténylegesen az az egy opció van,hogy ha meghal,akkor eltemetni,meggyászolni


és azért irtam,hogy valamelyik,nem konkrétan a nagypapa,mert a nagymama van rosszabb állapotban,de mégis a nagypapa került korházba mert napi deci vizet ha megiszik és igy megy ki a 40fokba nagykabátba...és ma hazaengedik valoszinű,de nyakam rá,hogy egész nyáron ez fog menni,mert nem fogják fel (vagy nem is akarják már) hogy ezzel az életükkel játszanak



érzéketlenségre visszatérve...mégis mit mondjak,mikor amikor saját nagyim hasonlót játszott el (enyhe cukorbetegséggel összevett mindent,mentő vitte el),akkor egyszerűen üvöltöttem,hogy ennyire fleelőtlen nem lehet,és kipakoltuk a lakásából a neki nem való kajákat,kis falu lévén boltost megkértük,hogy ha duplán akarna fizetni,akkor se adja oda neki ami olyan,és "megfenyegettük",hogy ha nem vigyáz magára,akkor majd vigyáznak rá 24 órában egy idősek otthonában...hatott,töb éve ennek,de azóta vigyáz magára...

de a kérdésben szereplők nem az én nagyszüleim,nem nyithatom ki a szám,hogy legalább egy nővérkét fogadni melléjük,és dühitő,hogy ennyire nincs velük foglalkozva...

2010. jún. 10. 09:12
 14/16 A kérdező kommentje:

kellett elszolni magam,hogy ugyis hazaengedik,csak kiszáradás...már irták meg a papirját,hogy mehet haza,mikor bevérzett a gyomra,eszméletlen,lélegeztetőgéppel tartják életben:S:(

nah erre mondjak valamit ugy hogy csak telefonon keresztül tudunk beszélni

2010. jún. 10. 11:14
 15/16 anonim ***** válasza:

Értem.


Nem tudom, hogy melyik nagyszülőnek mi a baja, és hogy a nagypapának állapotát sikerül(t)-e stabilizálni, de ha tényleg ez a helyzet, amit leírtál, hogy kiszárad, és nagyobb odafigyeléssel a véleményed szerint lehetne segíteni a helyzetükön, akkor azt a tapasztalatot, amit a te nagyiddal kapcsolatban szereztél, módodban áll alkalmazásra javasolni a párodnak és családjának... (feltéve, hogy meggyógyul a nagypapa, és a nagyi nem kerül kórházba.) Azzal meg nem értek egyet, hogy "nem nyithatod ki a szád"... DE IGENIS KINYITHATOD ÉS SZÓLHATSZ!

Elvégre is "elég sok éve együtt vagytok", nem ezt írtad? Feltételezem, nem titkos ill. tiltott szerelem a tiétek, igaz? Tehát ebből azt a következtetést vonom le, hogy befogadtak a családba, ugye? Vagy nem?

Azzal, hogy azt hiszed, "nem szólhatsz", az csak a te negatív sztereotípiád, és bátortalanságra vall. Meg sem próbáltad, miből gondolod ezt? Addig ne nyilatkozz így, amíg meg sem kíséreltél szólni nekik! Inkább tedd fel magadnak a kérdést:

* Van mentő ötleted? Megosztottad azt azokkal, akiknek szükségük lenne rá?

(Megmondhatod nekik, hogy te így meg így glod, ill. ha nem tudtok nagyobb figyelmet szentelni rájuk, kérdezz rá, hogy megoldható lenne-e egy bejárónő/nővér alkalmazása!?)

* Mindent megtettél annak érdekében, hogy a helyzet javuljon?"


Két hónapja velem történt egy igen pozitív dolog, és azzal bebizonyítottam, hogy: AKI MER, AZ NYER! De AKI NEM MER, NEM IS NYER! Innentől kezdve teljesen másképp állok hozzá bizonyos dolgokhoz.


Ha te nem mersz, akkor sem vagy tehetetlen. A helyedben szólnék a párodnak, és győzd meg, hogy fontos lenne, hogy Ő szóljon a szüleinek arról, hogy szerintetek ez lenne a helyesebb. Így tiszta is lehet a lelkiismereted, mert te megpróbáltad. de így, hogy hiszel vmit, aminek alapja nincs, és meg sem próbálod... o.O ˙ Tudom mit beszélek, mert magam is voltam olyan helyzetbe, hogy nem szólhattam valakinek segítő szándékkal, kben bajba kerülök, de megtaláltam a módját, hogy az a vkihez eljussanak a szavaim úgy, hogy ő azt el is fogadja.



Remélem, hogy a nagypapa túléli, és hogy sikerült rávilágítanom arra, mit tehetsz a helyzet javítása érdekében. Mert igenis tehetsz érte, csak merned kell, és talpraesettnek lenned.



Üdv: MPM29F

2010. jún. 12. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:

már késő,meghalt a nagypapa,már mentek érte,hogy hozzák haza amikor bevérzett a gyomra,párom már nem tudott elbucsuzni se tőle,azóta aznap csak sirt de nagyon,azota meg csak bámul ki a fejéből,nem akar beszélgetni,csak ölelgessem,még az anyjáékat is csak annyinak hivta fel,hogy szoljanak hogy mikorra intézik a temetést:S...


a szivem megszakad igy látni...


visszatérve arra amit irtál,páromnak többször mondtam hogy igy bajuk lesz,kellene melléjük min egy ápoló aki naponta rájuk néz (anyagilag is megtehetnék),kinyomtatgattam erről dolgokat,de a falnak is beszélhettem volna kb...


most már a nagymamaát kell valahogy "megtartani",bár amilyen állapotban én láttam,kétséges...

2010. jún. 13. 08:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!