Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Nektek az "elvárás" szó mit...

Nektek az "elvárás" szó mit jelent?

Figyelt kérdés

Csak azért ebbe a kategóriába írtam, mert családi dolgoknál annyiszor olvasni, hogy ez meg az ezt meg azt "vár el".

Szerintem az elvárás maga az más ember gondolata mindössze, csak az ő fejében van meg. Ha az elvárást már kimondja valaki, akkor az már kérés, és erre lehet akár nemet is mondani például.

Ti hogy vagytok ezzel?



2019. máj. 12. 10:22
 1/7 anonim ***** válasza:
86%

Hát ez érdekes, de amúgy szerintem jól gondolod. Nekem sose tetszett maga a szó, hogy elvárás.

Szerintem ez olyan, hogy nem kér meg konkrétan, hanem a hátad mögött puffog másoknak, hogy Tőled ezt vagy azt "elvárná". De persze nem szólna.

2019. máj. 12. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
88%

Az elvárás az a kérés, amiért nem kell az embernek állandóan koptatnia a száját, hanem max. egyszer le van tisztázva és ahhoz tartja magát mindenki.

Más kérdés, hogy reális-e az elvárás vagy sem.

Pl. elvárom, hogy ha valaki jön hozzám, ne hordja szét a mocskot a házban, hanem törölje meg a lábát vagy vegye le az ajtóban a cipőjét.

2019. máj. 12. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
63%
A passzív-agresszív érzelmi zsarolás egyik fajtája.
2019. máj. 12. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
63%

Feltételezett jövő; elképzelés az események kívánt alakulásáról, ami ténylegesen megvalósulva örömet, sikert okoz, elmaradva pedig veszteségérzést.

Biztosnak tekintett igény, amelyre úgy számít az illető, mintha természetes, magától értődő lenne.

Megkövetelt viselkedés, amelynek a nem teljesítése bajt eredményez.



Pont ugyanezeket jelenti nekem.

2019. máj. 12. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Egyedülállóként nem vér el tőlem senki semmit,viszont én sem várok el senkitől semmit,így kerek a dolog.Mondhatnám jól kijövök magammal.
2019. máj. 12. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszi, jókat írtatok:)


Én is voltam egyébként ilyen helyzetben, konkrétan van egy rokon csaj, akivel igazából nem választottuk be egymást az életünkbe, de így alakult (szüleink házassága révén). Ő nyíltan kifejezte az ellenszenvét irántam az első pillanattól kezdve, és végig, felnőtt korunkban is. Amikor szült, akkor meg úgy lett volna neki természetes, hogy én napi szinten viszem neki a főtt kaját, és ugrálok körülötte, na hát nem tettem. Onnan tudom, hogy "elvárta", hogy hallottam vissza, hogy fröcsögött rám, hogy egy idegentől többet várhat el az ember (mint tőlem.)

Na és akkor mondta egy hozzám közel álló, hogy az "elvárás" az ő agyában van meg, az még nem kérés, de ha majd kéri, akkor is mondhatok nemet. (Így jutott eszembe, ezért is tettem fel, hogy kinek mit jelent.) Nekem azóta az "elvárás" szó olyan ellenszenves, már használni sem szeretem.

2019. máj. 12. 12:29
 7/7 anonim ***** válasza:
63%

Nálam kettőféle elvárás van, az egyik, amit leírt az egyik válaszoló, hogy ne mászkáld össze a lakást koszos cipőben például. De ez az ilyen nagyon paraszt emberekre vonatkozik, akik családi eseményen a 2 literes üvegből isznak pohár helyett.


A másik meg amit te írsz le. Szerintem elvárás akkor van, amikor a) vagy tudod, hogy nem olyan a kapcsolat/nem úgy viselkedsz, hogy megkapj a másiktól egy viselkedést, vagy b) pontosan tudod, hogy rossz a kapcsolat, de ki akarod erőszakolni.


Az a) esetre a te példád tökéletes. Itt azért van elvárás, mert nincs jó kapcsolat. Másik kérdésnél olvastam, hogy ő nem azért vesz X-nek ajándékot, mert elvárja, hogy ő is kapjon. De kap. De hát pont ez a lényeg, egy kölcsönös, jó kapcsolatban nem ilyenek az elvárások, mert akit szeretsz, annak nem muszájból teszel meg dolgokat. Ha neked ezzel a lánnyal jó kapcsolatod lenne, barátok lennétek, akkor is ott lenne benne, hogy segíts neki, hisz barátok vagytok, de meg se fogalmazódna benne, hisz neked is magától értetődő lenne, hogy segítesz. Tehát szerintem az elvárás mindig ott van, csak egy jó kapcsolatban ideje sincs megjelenni.


A b) esetnek tipikus példája itt a legtöbb anyós-meny kérdés, mikor egyik minden módon segget nyal egy érdektelen személynek, és elvár cserébe egy viselkedést. Mondjuk olyan ember vagyok, aki szeret mindenkivel jóban lenni. Van a munkahelyemen egy nagyon introvertált személy, aki nem nyílik meg nekem. Mindennap teszek csokit az asztalára, rendet teszek az asztalán, mittudomén. És ő még mindig nem nyílik meg. Ilyenkor pont az van, amit írtál, hogy az én fejemben elterveztem, hogy ő megnyílik nekem. Ami hatalmas hiba, mert senki viselkedését nem tudom befolyásolni. De ezen felcseszem magam, mert a viselkedésemért cserébe akarok valamit kapni. Csak pontosan, ezt nem mondom ki, hanem ki akarom erőszakolni a másikból.


Tehát az elvárás az, amikor egy neked megfelelő viselkedést akarsz kicsikarni a másik emberből.

2019. máj. 12. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!