Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ti meg tennétek ezt a lépést,...

Ti meg tennétek ezt a lépést, hogy a férjed örökbe fogadja a gyermeked?

Figyelt kérdés

Egyre többet gondolkodunk ezen. A kislányom vérszerinti apja 4 éve nem látta, nem is keresi. A kislányom nem is tudja, hogy kicsoda. A férjemet tekinti az apjának. És egyre jobban zavarja őt az, hogy csak neki más a vezeték neve.

Persze tudom ez nem ilyen egyszerű. De mégis érdekel ki mit tenne. Vagy aki volt ilyen helyzetben, mi volt a hivatalos eljárás.


2019. jún. 11. 18:20
1 2 3 4
 11/33 anonim ***** válasza:
49%

Ha zavarja a lányodat, szerintem érdemes megtenni ezt a lépést. Engem több mint 30 éve nem látott az "apám". Anyám a válás után visszavette a lánykori nevét, s tovább az Ő Szüleinél éltünk. Dettó ugyanez volt a helyzet. Az anyám, a nagyszüleim, és Anyám testvérei ugyanazt a családnevet viselték. 4 éves voltam, amikor a gyermekorvosnál voltunk és megkérdezte a teljes nevemet. Én anyám családnevét és a saját keresztnevemet mondtam. Anyám pedig ahelyett, hogy megértő lett volna, elkezdett velem veszekedni, hogy a zabigyerekek kapják az anyjuk nevét. (Sajnos falvakban mai napig mondják ezt a házasságon kívül született gyermekekre.) Később én is felvetettem azt a gondolatot, hogy felvegyem anyám családnevét, de a nagyszüleim buzgó katolikus emberek voltak és ők még jobban háborogtak ezen. Most újra előjött bennem ez, de vannak olyan tartozásaim, amiket rendeznem kell. Ha az a folyamat véget ér, a névváltoztatási procedúra következik.

Ha a kislány nem is ismeri a nemzőjét, akkor Neki a Férjed az Apja. Már csak az örökbefogadással kell szentesíteni.

2019. jún. 11. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/33 anonim ***** válasza:
50%
De, ez ilyen egyszerű. A kislányod szeretné, a férjed is szeretné, akkor miért ne? Mire várnátok? Akik voltak ilyen helyzetben, azoknak a válaszaiból is az jött le, hogy jobb lett volna nekik a névváltoztatás.
2019. jún. 11. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/33 anonim ***** válasza:
55%
A kislány 7 éves! Nem racionális az, hogy a nevelőapja vezetéknevét szeretné viselni, nyilvánvaló benne van az is a részéről, hogy a testvérének más a neve, illetve biztos, még ha picit is, de befolyásoltátok, tereltétek abba az irányba, hogy neki is jó lenne a nevelőapa vezetékneve. De a valódi jogi és erkölcsi ismeretekkel ő még nem rendelkezik, hiszen még csak 7 éves. Én nem változtatnám meg, pláne azért sem mert itt 2-3 személy azt írja, hogy neki jó lett volna. Gondolom ők mind megváltoztatták a nevüket 18 éves koruk után.
2019. jún. 11. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/33 A kérdező kommentje:
Se a férjem se a kislányom nem neveloapakent tekint magára/ferjemre. A férjem teljesen a sajatjanak érzi. Sőt ki is kéri magának. Es a kislányom is apának hívja. Ő nem tudja, hogy neki nem ő a verszerinti apja.
2019. jún. 11. 22:58
 15/33 A kérdező kommentje:
Bocsánat elég bután fogalmaztam. Tudja, de igazából ezt nem tudja teljesen megerteni. Neki egy apa van, a férjem.
2019. jún. 11. 23:00
 16/33 anonim ***** válasza:
64%
Lényegtelen. Én is éltem elvált, 2 gyerekes nővel, és engem is apának szólítottak, mi is gondolkoztunk ezen, de szerencsére nem tettük meg. Nagyon szép és jó volt minden, boldog család voltunk, de pár év után megromlott a viszonyunk, és szakítás lett a vége. Gondolj már bele, hogy most ott lenne 2 gyerek az én nevemen egy olyan nőnél, akit már vagy 10 éve nem is láttam, plusz még nem is az enyémek! Nem látsz a jövőbe. Most érezhettek úgy, hogy ez jó ötlet, de nagyon törékenyek a kapcsolatok, semmi biztosíték nincs arra, hogy 40 évig együtt maradtok.
2019. jún. 11. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/33 anonim ***** válasza:
31%
Én alapból a saját nevemet adnám a gyereknek, sose értettem ezt a mániát, hogy az aktuális kan nevével kell törzskönyveztetni. Van a gyereknek anyja is.
2019. jún. 11. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/33 anonim ***** válasza:
69%

Mi megtettük. 8 éves volt a gyermekem az örökbefogadáskor. Teljesen részt vett a folyamatban. Bár ebben a korban még nem kötelező, eljött velünk a gyámhivatalba is, ahol a vérszerinti apjával kellett megjelennünk egyszerre. Akkor látták egymást utoljára. A vérszerinti apja lemondott róla, a férjem pedig örökbefogadta.

A névváltozás nekünk nem volt olyan fontos, és elvileg lehet kérvényezni, hogy megtarthassa, úgyhogy rábíztuk a döntést. Pár hétig gondolkozott rajta az örökbefogadás előtt, végül úgy döntött, megváltoztatja. A suliban a tanárok és a társai is tök jól vették a dolgot, senki nem akadt fenn rajta, pedig harmadikos volt már, megszokták a korábbi vezetéknevét, mégis zökkenőmentes volt az átállás. Nekünk nagyon sokat jelentett érzelmileg ez a dolog, nem csak egy papír. Sokkal jobb így.

Az egész örökbefogadás amúgy egyetlen látogatás a gyámhivatalban hármasban (te, a férjed és az örökbeadó szülő) egy telefonon előre egyeztetett időpontban az irataitokkal, a házassági anyakönyvi kivonatotokkal és egy jövedelemigazolással felszerelkezve (nálunk bankszámlakivonat is megfelelt). Mindenkinek személyesen kell jelen lennie, hogy megtegye a nyilatkozatát, nem lehet csak aláiratni a felekkel és bevinni. Viszont innentöl a lemondó vérszerinti szülőnek nincs több szerepe. Csak erre az egy alkalomra kell kérni az együttműködését.

Ezután a tegyesz még megvizsgálja az ügyet, részt kell vennetek pszichológiai vizsgálaton, környezettanulmányt készítenek az otthonotokban és a háziorvostól is kell egy papír. Ha minden ok, a szakvéleményt megküldik a gyámhivatalnak, ami kiadja a határozatot az örökbefogadásról. Ez a nyilatkozattételtől számítva kb. 2 hónap. Innentől lehet igényelni az új születési anyakönyvi kivonatot. Fél évvel később pedig meg kell jelenni utánkövetésre újra a tegyesznél. Kérdezhetsz privátban is bármiről.

2019. jún. 12. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/33 anonim ***** válasza:
62%
Ne változtasátok meg inkább azt tudjátok meg miért akarja ezt kislányotok? Én is apának hívtam a nevelöapámat mert 6 éves koromtól ő nevelt fel ,mégsem vetem fel az ő vezeték nevét eszünkbe sem jutott .
2019. jún. 12. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/33 anonim ***** válasza:
67%

"Én alapból a saját nevemet adnám a gyereknek, sose értettem ezt a mániát, hogy az aktuális kan nevével kell törzskönyveztetni. Van a gyereknek anyja is."


Akár férfi vagy, akár nő, de nagyon gyökér vagy. Amúgy egy törvényes férj mondjuk nem "aktuális kan" kategória. Törzskönyvezni a kutyákat szokták amúgy, az embergyereket anyakönyvezik.

2019. jún. 12. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!