Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Elköltöznék a városomból, de...

Elköltöznék a városomból, de a nagyszüleim miatt nem tudok. Mit tegyek szerintetek?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Igyekszem röviden felvázolni a helyzetet.


A szüleim elváltak, édestestvérem nincs. A történet az apai nagyszülőkről szól. Apám a válás után felköltözött Pestre, itt hagyott mindent. Azóta is ott van, húsz éve nem sikerült magának új párt találnia, és nagyjából havonta látogatja mamámékat (ilyenkor gyönyörűen kiszolgáltatja magát napokra - főzet, mosat stb. magára). Van egy testvére (nagybátyám), aki kint él Angliában - ő a feleségével (nincs gyerekük) ugyanezt csinálja, mint apám, csak pepitában, és félévente. Ipso facto: magasról tesznek mind a ketten az idős szüleikre.


Nekem vállalkozásom van, Szlovákiába bejegyezve - nemzetközi kereskedelemmel foglalkozom a Beregszász-Budapest-Fehérvár-Pozsony tengelyen. Régóta tervezzük a párommal, hogy felköltözünk Győrbe (vagy valamelyik környékbeli agglomerációs településre), mert mind a kettőnknek sokkal jobban megérné - gyereket is már ott szeretnénk vállalni. Egy a bökkenő: a nagyszüleim, akik nem hajlandóak elhagyni a baranyai otthonukat.


Fizikailag nincs gond velük, egészségesek, de szellemileg, főleg az utóbbi pár évben, rohamosan kezdenek leépülni. Naponta kétszer minimum rájuk kell nézni, mert mindent égve/nyitva/menni/kint felejtenek. Továbbá bevásárolni, kertet rendbe enni, leveleket szétválogatni, csekkeket befizetni, sajnos már takarítani és mosni is. Mindegy is, közel lakunk hozzájuk, nem gond. A gond inkább az, hogy a meló miatt heti 1500-2000 km-t kell autóban töltenem. Persze, egy hivatásos sofőrnek ez smafu, csak nekem ilyen 20-60 perces tárgyalásokért kell 600-800 km-t (és itt inkább az időt sajnálom) levezetnem, ami egy Győr-közeli ingatlanvásárlással jelentősen redukálódna.


Költözésről, idősotthonról hallani sem akarnak, pedig többször felajánlottuk nekik - anyagilag sem kerülne nekik semmibe, és ugyanúgy látogatnánk őket. Értem én, hogy öreg fát már nem lehet átültetni, de kell, hogy legyen valami megoldás, konszenzuskészség. Ti mit javasolnátok? Szüleimmel beszéltem róla, apám hiteget már évek óta, hogy hazaköltözik (5 éve van nyugdíjig), de azóta se semmi. Esetleg valakit megbízni, hogy nézzen rájuk párszor naponta? De akkor is ott van még az az adag extra meló. Meg az amúgy is egy nagyon bizalmi dolog.


Teljesen tanácstalan vagyok, ti mit tennétek a helyemben?


Mama 87, Papa 93.


Köszönöm, és bocsi, ha kissé hosszúra sikeredett!



2021. júl. 22. 10:35
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
77%
Költöznék... NEM a te feladatod az esetleg demenciáig hajló nagyszüleidet ellátni és 100% belerokkanni.
2021. júl. 22. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
55%
Szerintem nincs már sok időd velük.. Én segítenék nekik és nem hagynám magukra őket.
2021. júl. 22. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim válasza:
98%
Én a helyedben megkeresnék egy idősgondozót, esetleg ételhordókat, hogy főzni se kelljen nagyidnak. Így akkor nem lenne ilyen szinten csak a a te feladatod az ellátásod, és ritkábban kéne menned hozzájuk
2021. júl. 22. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

#3: Én is ezen töröm a fejemet. Esetleg ismertek országosan megbízható szolgáltatókat, vagy érdeklődjek helyi szinten?


A belerokkanástól még nagyon messze vagyok, semmiképp sem hagyom magukra őket, hiszen rengeteget köszönhetek nekik (és amúgy is). Sosem lehet tudni, mennyi időnk van még. Nem is az ellátásuk a gond igazán.


Inkább arra irányul a kérdésem, hogy miként tudnám mégis rávenni őket a költözésre? Ha már egy tisztes idősotthonra nem is, pedig abból is van már nagy rakat nagyon kulturált hely, ami nem elfekvő-jellegű.

2021. júl. 22. 11:08
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Vagy keresni melléjük egy házvezetőnőt/ápolót állandóra, ott lakhatási lehetőséggel. Ismerősöm rendszeresen jár ki külföldre idős emberekre "vigyázni", pont azt csinálja amiket te leírsz. Mondjuk biztos nem lenne olcsó, de szerintem találnátok megbízhatót, mert ez még szakképesítést sem igényel. Kérdés h a nagyszülők befogadnák-e. Ettől még hetente látogathatod őket, ha úgyis annyit autózol.
2021. júl. 22. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
81%
Csak a gondozás is pénzbe kerül.
2021. júl. 22. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

#5: Igen, ez egy nagy kérdés, ugyanis idős korukra elég maguknak valóak lettek mind a ketten. Azért köszi, ez eddig a legjobb alternatíva!


Az anyagiakkal nem lenne gond, ezt megosztjuk a két fiúval - inkább a távolság. Tehát, ha bármi gond van, azért ne kelljen 3 órát autóznom/nunk érte.

2021. júl. 22. 11:25
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Önkormányzatnál érdeklődj. Nálunk vannak ilyen hölgyek, akik minden nap végig járják az időseket akik kérik és vásárolnak nekik, kiváltják a gyógyszert, ilyesmik.
2021. júl. 22. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim válasza:
90%
6-os nyilvan penzbe kerul, Jezus koporsojat se oriztek ingyen. De akkor is jobban megerne valoszinuleg a kerdezonek, plane ha o allitja, hogy az anyagiakat megoldjak
2021. júl. 22. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

A kérdésed elolvasásakor már fogalmaztam ugyanazt a választ mint az 5-ös.

Egy bentlakó bejárónő lenne a megoldás, de a megfelelő alany kiválasztásához emberismeret és szerencse is kell.

Van sok friss nyugdíjas egyedülálló nő, aki lakhatásért és teljes ellátásért, (lakhatás+rezsi+élelem+csekély díjazás) némi "zsebpénzért" (40-50ezerFt) ezt boldogan elvállalná, csak időt kell szánni a hirdetésre és a jelentkezők lekáderezésére.

A kérdés viszont valóban az, hogy az idősektől mennyire tud szeparáltan létezni és ők mit szólnak hozzá.

Ha látatlanban mereven elutasítják, akkor a település önkormányzatának a gyámügyi osztályával beszélnék, hogy segítsék őket a lehetőségeik szerint, én meg költöznék oda, ahol nekem meg a családomnak könnyebb az élet.

2021. júl. 22. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!