Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Nagymama irracionálisan...

Nagymama irracionálisan viselkedik, nehézkesen látja el magát, de a segítséget elutasítja. Mit lehet tenni?

Figyelt kérdés

81 éves, egyedül él, az másfél éve kezdődött a baj, de akkor még csak feledékeny volt, nem csinált semmi önveszélyes dolgot. Már a nagypapa hét éve halott, azt is nagyon rosszul viseli, főleg az elmúlt két és fél évben. Viszont nyár óta... Hónapról hónapra egyre rosszabb a helyzet. Egy-másfél hónapja lett egy seb a lábán, ő nem tudja miért, azt mondja nem emlékszik. Ez a seb nem igazán gyógyult, szóval elvittük orvoshoz, kiderült, hogy érszűkülete van. Egyszer vissza kellett volna mennie orvoshoz, úgy volt, hogy nagynéném elviszi. Azon a napon mamám bezárta az ajtót, és közölte, hogy ő nem megy, őt hagyják békén, őt hagyja mindenki nyugodtan meghalni. És fél napig nem engedett be senkit magához. Napi háromszor kell gyógyszert szednie, reggel nagynéném megy hozzá, olyankor beveszi, késő délután/este felé anyu megy, akkor is beveszi, de van hogy a délit elfelejti. (Napközben senki nem tud menni a családból, mert mindenki dolgozik, vagy tanul)Az étkezéseket hanyagolja, kb minden kaját odaad a kutyának, akár mi is az. Egy hónapja a gázkonvektor mögé a falhoz, a cső köré újságpapírok voltak tömködve, abból elég nagy baj lehetett volna, ha nem vesszük észre időben. Nem hagyja, hogy segítsünk neki a takarításban, mosásban, mondvanz, majd ő megcsinálja, de ő maga már nem tudja megcsinálni, hót retek minden. Ha az akarata ellenére akarunk segíteni, akkor megpróbál kizárni minket, veszekszik. A kutyának mindenütt kaja, akár még a régi "falusi kutyatartás" elvei szerint se kutyábak való dolgokat is ad neki, kb minden tányérból eteti, aztán ő is eszik ugyanabból a tányérból, úgy hogy a kettő között el se mossa. A lába miatt már nehezebben megy. Ha beszélgetünk, és mesélek valamit neki, akkor két mondat múlva elfelejti, hogy miről beszéltem, visszakérdez, van hogy húsz percnyi beszélgetés alatt egy mondatot vagy tízszer el kell mondanom, mert nem emlékszik. Csak hogy a legnagyobb bajokat soroljam.


Öregek otthonába nem akar menni, és mivel papíron beszámítható akarata ellenére nem lehet odaköltöztetni. Anyu és nagynéném meg békésen akarja megoldani a helyzetet, hogy ne bántsák meg a mamát, tehát nem akarják, hogy nem beszámíthatónak legyen nyilvánítva a mama. Holott ezt már régen nem a jó kapcsolat - nem jó kapcsolatot téren kellene nézni, konkrétan saját magát veszélyezteti a nagymamám.



Az, hogy gondozó járjon hozzá legalább akkor, amikor a családtagok nem tudnak menni, arról még talán meggyőzhető, de akkor meg kéne, hogy ha már magára zárja a ház ajtaját, akkor ne hagyja benne a kulcsot, meg ne torlaszolja el több székkel, meg egyebekkel, mert akkor az se tud bemenni hozzá.

Ilyenkor mi a megoldás? Én tudok valamit tenni unokaként? (Egyetemista vagyok, saját állandó keresetem nincs, 2-3 hete járok haza, azt is csak a nagymamám miatt, mert közel állunk egymáshoz, és hiányzik neki)


2022. dec. 22. 11:47
 1/10 anonim ***** válasza:
94%
Hát pedig ez másképp nem megy! A háziorvossal elkezdeni intéztetni a pszichiátriai vizsgálatát gondnokság alá vételhez, és intézményben elhelyezni. B variáció, hogy magára gyújtja a házat.
2022. dec. 22. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
93%

Téged idézlek:

"Napi háromszor kell gyógyszert szednie, reggel nagynéném megy hozzá, olyankor beveszi, késő délután/este felé anyu megy, akkor is beveszi, de van hogy a délit elfelejti."

"A kutyának mindenütt kaja, akár még a régi "falusi kutyatartás" elvei szerint se kutyábak való dolgokat is ad neki, kb minden tányérból eteti, aztán ő is eszik ugyanabból a tányérból, úgy hogy a kettő között el se mossa."


Aki ilyeneket csinál - és ezt valahogy igazolni is tudjátok, mert bemondásra szerintem nem fog menni - azt gondnokság alá kell helyeztetni.

2022. dec. 22. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Ezügyben tudok én intézkedni, vagy mindenképpen a mamám gyerekeinek (anyu, nagynéném) kell?
2022. dec. 22. 12:07
 4/10 anonim ***** válasza:
93%

Családtagként tudsz intézkedne, de első körben vinned kell magaddal egy orvosi papírt, amit pszichiáter - lehetőleg demensekkel foglalkozó - állított ki. Anélkül elhajtanak a gyámhivatalból.

És itt jön a bökkenő. Nagyon nehéz őket elcipelni az orvosi vizsgálatra. De azért próbáljátok meg.

2022. dec. 22. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
6%
Semmit, amíg nem teljesen beszámíthatatlan addig nem lehet semmit csinalni vele.
2022. dec. 22. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

#4 Hát, én egyedül nem fogom tudni elvinni a vizsgálatra a pszichiáterhez. Tegyük fel, hogy belemenne, akkor lévén nekem nincs jogsim, nem tudom bevinni, ha nem családtag vezet, akkor nem ül be a kocsiba, a tömegközlekedés messzire, úgy, hogy nehezen mozog, eléggé kivitelezhetetlen.

Szóval csak azzal kellene kezdenem, hogy anyuék elfogadhatónak lássák ezt a megoldást... Már csak azért is, mert ha én most tegyük fel, hogy végigviszem egyedül a procedúrát, mamám otthonba költözik nem önszántából, neki a kb 107 ezres nyugdíja nem futja az otthont. Legjobb esetben anyu meg nagynéném fizeti a fennmaradó összeget. (Ha önszántából menne mamám akkor az lenne) Én meg ezzel megcsinálnám a családi balhét, hogy úgy intézkedtem, ahogyan ők nem akartak. Ezzel semmi bajom nem is lenne, ennyit megér, legalább tudom, hogy biztosan nem robbantja magára a házat mamám, csak én marhára anyámtól függök, nem tudok egyetem mellett teljes állásba dolgozni (részmunkaidőt nem próbáltam hosszú távon) tehát akkor baxhatom az anyagi támogatását, és ott fogok maradni egyedül havi 60-70 ezres ösztöndíjjal, amiből 25 csak a koli. Elég necces.... :/


Esetleg valami tipp az egyéb családtagjaimmal kapcsolatban?

2022. dec. 22. 15:38
 7/10 anonim ***** válasza:
85%
Hát győzd meg az anyukádat, hogy az ő felelőssége lesz, ha magára gyújtja a házat. Felügyelet nélkül életveszélyben van.
2022. dec. 22. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Na, fejlemények vannak. Megpróbáltam anyámat meggyőzni, hogy induljanak el afféle, hogy pszichiáterrel igazolva legyen, hogy mamám nem beszámítható, kerüljön gondnokság alá, és akkor megoldódik az otthonba kerülés problémája, nem kell azon aggódni, hogy mikor gyújtsa magára a házat, meg ilyenek. Na ebből lett egy cseszett nagy vita, anyám most mélységesen fel van rám háborodva, hogy honnan tudom én ennek az egésznek a menetét, én is megcsinálnám ezt vele, ha majd ő lesz olyan helyzetben, mint a mamám. Ő becsületesen akarja kezelni a helyzetet, ő nem fogja átverni a saját anyját, nem akarja megbántani, meg egyéb ilyeneket mondott. Én meg azt találtam mondani, hogy fantasztikus, legalább nem fog rátok haragudni, amikor magára gyűjtja a házat és bent ég, vagy valami más veszélyes dolog sül el hasonlóan rosszul.

A veszekedés után el is lettem zavarva otthonról, most itt vagyok az albérletben, ultimátumot kaptam, január végéig anyagilag támogat, aztán oldjam meg az életemet ahogy akarom, ő nem kíváncsi rám, mert tudja, hogy majd ha ő öreg lesz, akkor én őt átverve beszámíthatatlannak nyilváníttatnám, és az akarata ellenére otthonba küldeném...

Esetleg valami tipp, hogy január végéig jobb belátásra bírjam anyámat?

Vagy ez már veszett ügy, oldjam meg a saját életemet, és amint lehet kezdjek el én intézkedni a nagymamám érdekében?

2022. dec. 23. 16:51
 9/10 anonim ***** válasza:
74%
A (számomra akkor még) hihető kérdés után (bár ha jobban belegondolok, a kutyatányér túl van spilázva) ez a fejlemény abszolút mesének tűnik, de ha eljátsszuk, hogy igaz, akkor az unokának a nagyanyjával nincs dolga, ő megtette, amit lehetett, továbbá az anyjával se lenne dolga, mert az is teljesen idióta. Innentől kezdve az unokának magáról kell gondoskodnia mindenkitől függetlenül.
2022. dec. 23. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
59%
szia, mi a helyzet azóta? veled és a mamával is?
jan. 7. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!