Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Kezeletlen demencia, paranoia,...

Kezeletlen demencia, paranoia, egyéb betegségek?

Figyelt kérdés

Nagymamám 78 lesz idén, az elmúlt 1 évben egyre jobban jelentkeznek rajta a demencia jelei, orvoshoz nem akar menni, egyedül háziorvoshoz tudtuk elvinni, hogy ő tovább küldje valahova, de sehova nem hajlandó menni. Nincs betegségtudata, teljesen éber, tudja hol "kell" szépen viselkedni, ellátja magát, kertészkedik, de velünk bunkó, szitkózódik, köpköd, ordíbál ha nem úgy van valami ahogy ő akarja. Lassan már az egyéb betegségeivel sem hajlandó orvoshoz menni szív probléma, reumatológia..stb(mert nekünk meg az orvost szidja hogy milyen hülye, ha épp nem velünk van baja) Az utóbbi fél évben ritkábban látogatjuk, mert akármikor mentünk, az lett a vége hogy szidott minket mint a bokrot. Ezt ő mintha nem értené meg hogy nem normális ahogy beszél velünk, nem érti a sértődöttségünket...heti 1szer felhívjuk, de nekem már néha ez is "sok". Múltkor idejött a házhoz (dolgoztunk, nem voltunk itthon) és kővel dobálta az ajtónkat (a kamerán láttuk utólag..mert nem értettem a kavicsokat a lábtörlő körül)


Ez a kezeletlen állapot mennyire rontja, az amúgyis rosszabbodó egészéségét? Mi várható? Egyedül él, mi dolgozunk, szüleim dolgoznak..teljesen el vagyunk keseredve



márc. 11. 10:14
 1/10 anonim válasza:
100%

Édesanyám hasonló helyzetben van, én is már legalább 2 éve próbálok megoldást találni, de az orvosokhoz nem megy, mondván semmi baja, a kórházi rendszer pedig lepattint mindaddig amíg nem ön- és/vagy közveszélyes.

S én még vele is élek, szóval napi szinten megvannak ezek (talán a köpködésen kívül) amiket leírtál.

márc. 11. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
75%

"...tudja hol "kell" szépen viselkedni, ..."


Akkor nem demens. A demens szem3ly nem tudja önmagát így kontrollálni.

márc. 11. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Akkor csak ilyen? De miért? A háziorvos előtt múltkor tette a szépet, letagadott mindent
márc. 11. 11:57
 4/10 anonim ***** válasza:
62%

"Akkor csak ilyen? De miért?"


Igen, akkor csak ilyen. Valószínűleg azért, mert öregszik. Fél a betegségektől, attól hogy hirtelen leesik a lábáról, hogy komoly segítségre szorul, hogy meghal, stb. Heti egyszer hívod fel, te már ezt is soknak tartod, ő meg jóval többet igényelne.

A környezetemben rengeteg idős ember van, sokan annyira magányosak, hogy konkrétan egy vadidegennel is leállnak beszélgetni.

márc. 11. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
De abba nem gondol bele hogy ő maga mar el minket a viselkedésével? Kinek lenne kedve egy szitkozodó köpködő emberrel időt tölteni? Azért mert a rokonom? Ugyan már..
márc. 11. 12:21
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem, abba nem gondol bele.
márc. 11. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
52%

"teljesen éber, tudja hol "kell" szépen viselkedni, ellátja magát, kertészkedik"


AKkor csak tele a hócípője. Demens ember nem éber, nem látja elmagát és nem kertészekedi, és főleg nem viselekdik tudatosan másképp, ha kell.

márc. 11. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

El kell keserítselek, lehet, hogy ez még nem a demencia, "csak" simán az öregedés. A kor előrehaladtával általában az embernek nem a jó tulajdonságai domborodnak ki. A saját szüleimen látom, hogy kifelé az apám jó, kedves és türelmes ember, nagyjából még velünk is, de anyámat folyton piszkálja és akkor ez most enyhe megfogalmazás. Anyukám meg egyre érzékenyebb, mindent magára vesz, de kifelé még tartja magát, a 4 fal között borul ki.

Az lehet, hogy kifelé még van ereje viselkedni a nagymamádnak, de a szerettei körében már nem és ott kiadja magából, amit tartogatott. Annyiszor láttam olyat, hogy az öreg a hozzá legközelebb állóra öntött minden sz.rt. Igaz, ez a demensekre is igaz volt.

márc. 11. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

#8, hát ez így van. Sok idős lelkéből feltör a több évtizede elnyomott elégedetlenség, sikertelenség, tehetetlenség; és szinte szó szerint ráköpik a környezetükre. És van bennük valami olyan is - nagyon mélyen és tudattalanul -, hogy nesztek, ezt most még rátok lőcsölöm, úgy kell nektek. Foglalkozzatok velem, erő felett. Akkor is én maradok a középpont. Ronda ilyet leírni, de szerintem így van.

Persze vannak idős emberek, akik képesek bölcsen visszatekinteni az életükre és méltósággal fogadni azt, ami majd jön. Az elmúlást.

márc. 11. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Ő még nem demens. Mamám az. Amikor tiszta pillanata van tudja hol van mi van. Amikor nem akkor a meghalt öccsét hívogatja, elfelejti a gyógyszereit, elfelejt enni vagy inni vagy mindkettő, elindul a templomba éjjel és még sorolhatnám. A csúnya beszéd és mindenki hülye megvan nála is, de a demencia az nem olyan, hogy kikapcsolja az orvosnál. Van mikor napokra tiszta máskor csak egy két órára. Szerintem nagyid szimplán csak öreg és sok öreg elégge betud bunkózni idős korra. Persze van olyan is aki nem. Ő míg nem lett demens sosem káromkodott elöttübk.
márc. 11. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!