Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Hogyan kezeljek egy elviselhet...

Voyager24 kérdése:

Hogyan kezeljek egy elviselhetetlen közép súlyos demens-t ha együtt élek vele?

Figyelt kérdés
Albérletbe lakom egy ismerősömnél, az idős (80-éves) nagymamája közép súlyos demens, ami nem lenne önmagában véve baj, de állandó tévképzetei vannak mi szerint szándékosan tesszük tönkre az életét, el lopjuk a dolgait stb... Minden napos a veszekedés, logikus észérvekre nem hallgat, üldözési mániája van.

2017. jún. 7. 22:19
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
92%
Sehogy. Vagy lenyeled, mert olcsón laksz, vagy otthagyod. Kigyógyítani nem fogod. Veszekedni fölösleges és káros, a néni túlmegy a racionalitás határain. Egy lábatlannak is hiába mondod, hogy fusson.
2017. jún. 7. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
49%
Olvasd el A számüzött öreg király könyvet,egy ilyen emberröl szól.Talán jobban megérted a betegségét.Èn is egy demences nénit ápolok,de ö már más állapotban van.
2017. jún. 7. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
89%

Sehogy ne kezeld, inkább menekülj egy demens néni közeléből amint teheted. Sajnos tudom milyen szörnyű betegség, mert anyukám is az, és szintén 80 éves. Én is menekülnék ha tehetném. Az szinte természetes, hogy a környezete, és családtagjai idegeit tönkreteszik. Bár nem tehetnek róla,mert ez egy betegség, de akik velük élnek együtt, azoknak az idegei tropára fognak menni. Aki nem hiszi, az próbáljon együtt élni, és ápolni egy idős demens nénit, vagy bácsit legalább 1 évig. Kezelhetetlenek, makacsok,önfejűek, kényszerképzeteik vannak,állandóan elfelejtenek mindent, és ugyanazt megkérdezik akár 10x egymás után ugyanúgy, letagadnak mindent amit ők csináltak, és rádfogják, elraknak mindent és később nem találják.Még sorolhatnám a dolgokat, de szerintem ennyi is elég.

Sajnos nincs rá gyógymód, és idővel rosszabb lesz az állapotuk.Én is hiába próbálok vele mindig türelmes lenni, egyszerűen nem tudok. Biztos az én hibám, de nem megy. A legszívesebben elszöknék előle a világ végére, mert ő már nem az az ember aki évekkel ezelőtt volt.De sajnos nem tehetem, mert édesanyám, és tartozok neki ennyivel:(

2017. jún. 7. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
30%

Ezekkel az a baj, hogy ha nem kapnak gyogyszert a paranoias tevkepzeteikre, akkor kepesek felhivni a rendorseget, hogy te elloptad, te meg akarod olni, te ezt csinaltad, stb. Es utana a rendorsegi szakerto majd megallapitja, hogy bolond az oreg, es te artatlan vagy, de addig esetleg pont elveszted a munkad, elozetesbe tesznek, es hiaba leszel tiszta utana erkolcsileg, addigra mar egy csomo mindent elvesztettel: masok bizalmat pl. Mert senki sem arra fog emlekezni, hogy szegeny Gipsz Jakabot egy paranoias elmebeteg igaztalanul megvadolt, hanem mindenki arra emlekszik majd, hogy volt valami rendorsegi ugyed es meg bent is voltal. (Tesom jart igy)

Menekulj onnan, vagy adassatok az oregnek gyogyszert a dokival, amit aztan hetente elore kiadagolva be is vetetitek vele. Hivjatok fel a haziorvosat, es mondjatok el neki hogy paranoid az oreg, jojjon ki es beszelgessen vele vagy 20 percen at, es meglatja, hogy kell az oregnek gyogyszeres segitseg. Megeri akar fizetni is a dokinak a hazhoz jovesert, mert gyogyszer nelkul csak rosszabb es rosszabb lesz az oreg.

2017. jún. 8. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
84%
#5: Erre nincs gyógyszer. Csak olyan, ami lassítja a lefolyást.
2017. jún. 8. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
87%
Sehogy. Költözz el
2017. jún. 8. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
75%

Mivel nem a te nagyidról van szó, így érthető, hogy nem szívesen viseled el.

A költözésen kívül mást nem nagyon tennék a helyedben.

Nyilván ha a saját nagymamájáról van szó az embernek,akkor nem hagyja cserben ilyenkor sem, hanem kitart mellette és igyekszik mindent megtenni,hogy jobb legyen a helyzet.

Az én nagymamám is demens.Nehéz vele, de tudom, hogy anno bármit megtett volna értünk.Most rajtunk a sor.Nem tehet az állapotáról ,próbálunk vele sokat lenni,beszélgetni és megnyugtatni amikor előjönnek nála a dolgok.

De mondom, egy idegen emberért én sem csinálnám ezt, teljesen megértem, ha elköltözöl.

2017. jún. 8. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
68%
Szerintem az ismerősödnek el kéne mondanod, hogy ez így nem egy normális állapot és szeretnéd, ha megoldaná. Én azt mondom, a mama idősotthonba való, ahol megkapja a szakszerű kezelést. Most még csak veszekedés zajlik, kisebb súrlódások, de mi van akkor, ha egyszer csak elkezdené kidobálni az értékeket vagy agresszív lesz vagy mondjuk télen elkóborol, eltéved és ott hal meg az utcán, ez nem játék. Nekem is hasonló helyzetben volt a mama, hónapról hónapra rosszabbodott az állapota, a végén már a szomszédok kérték, hogy legyen vele valami kezdve, mert hozzájuk csenget be mindenért és totál zavart. Azóta egy otthonban van, kap gyógyszert, van társasága, és a körülményekhez képest jól elvan.
2017. jún. 8. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
86%

Költözz el, de komolyan.

Még ha a saját nagymamád lenne, sem várhatná el senki, hogy erődet meghaladva gondoskodj róla, íg meg pláne.


tudom, mit beszélek (papa volt demens), és eddig még mázlitok volt. Papa elindult haza (Szlovákia), vagy épp nekünk támadt - engem nem bántott, hálisten, de apát igen -, éjszakánként nem aludt, rombolt, ordibált... senkinek nem kívánom azt a két évet, mire sikerült a halál kimerült apámat meggyőznünk, hogy adjuk papát intézetbe,mert ebbe belerokkanunk.

2017. jún. 8. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
38%

Vagy elköltözöl vagy ezzel együtt élsz és elfogadod.


Nagyon fontos, hogy ne veszekedjetek vele, ö erröl nem tehet és valószínü egyik pillanatról a másikra el is felejti.


Az öregkorban fölleg demenszben szenvedöknél össze mosodik a mult a jelen, és sok a múlt sérelmeit a jelenbe ülteti be...

Ha azt mondja, hogy te loptad el az x dolgát, mond azt, hogy igen te tetted és nagyon de nagyon sajnálod, de legközelebb vissza adod neki... Kérdezd meg mivel tudnátok az életét szebbé tenni, mit szeretne... Vagy is adjatok neki igazat, kb félóra múlva nem fog rá emlékezni, már más sérelme lesz.

DE ha a demensz nagyon elörehaladott, akkor akár 24 órás felügyeletet is igényelhet, mert magában is és másban is képes akár kárt tenni. Erre figyeljetek oda attól függöen, hogy a demensz mennyire elörehaladott...

2017. jún. 8. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!