Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Hogyan oldhatnánk meg ezt a...

Hogyan oldhatnánk meg ezt a helyzetet?

Figyelt kérdés

Nagymamám nagyon rosszul van már, sajnos 24 órás felügyeletet, ellátást igényel. Eddig elvoltunk a szociális segítővel, aki naponta látogatta, bevásárolt neki, ahogy minden egyedülálló idős embernek a faluban. Megfőzött neki, kiváltotta a gyógyszereit, stb. A szomszédok is rajta tartották a szemét, így eddig nyugodtak lehettünk.

Alapvető probléma, hogy 300 km-re lakunk tőle, így nem megoldható mégcsak az sem, hogy mindennap átlátogassunk hozzá. A környéken élő rokonok nem akarnak tudomást venni a helyzetéről. Valószínűleg nem is várnánk el komolyabb segítséget. Pénzünk nincs egy otthonra, az olcsóbbakra hosszú várólisták vannak, nagymamám pedig nem szívesen menne, csak ha muszáj, így ez is kilőve.

Hozzánk költözni nem akar, mert ott van az élete, "abba a faluba született, ott is akar meghalni". Beutalták kórházba, elvileg hétvégéig ott lesz, addig a szüleim maradnak nála, illetve minden hétvégét ott tölti valamelyikünk, de már ez is kevés. Nem tudjuk mi lesz azután, hogy kiengedik a kórházból.

Én egyetemista vagyok, a nyáron nincs semmi dolgom, csak dolgozni szerettem volna, hogy mégse unatkozzak itthon (szerencsére nem szorulok rá feltétlenül a megkeresett pénzre). Beszélgettem a szüleimmel arról, hogy esetleg én odaköltözhetnék hozzá (a nyárra mindenképpen, az ad némi haladékot, ha nagyon kell akár halasztani is tudok vagy kimenni levelezőre), így hétköznapokon nem lenne egyedül, hétvégére jönnének ők váltani, hogy nekem is legyen egy kis levegőm. Anyu azonnal rávágta, hogy felejtsem el. Szerinte túl fiatal vagyok ahhoz, hogy etessek, pelenkázzak egy idős embert és a nap 24 órájában ellássam és végignézzem, ahogy lassan meghal sajnos. :(

Aláírom, én is tudom magamról, hogy nagyon nehezen bírnám, de abba a tudatba sem tudok belenyugodni, hogy hét közben egyszerűen mit csinál egyedül? Támogatásra és ápolásra van szüksége! Ha lehet választani, akkor inkább összeszorítom a fogaimat és mellette vagyok amíg csak lehet, minthogy itthon üljek ölbe tett kézzel.

Szóval egyelőre toporgunk és gondolkodunk milyen megoldást lehetne találni, ami mindenkinek jó. Mamámnak is, de a szüleimnek sem kell feladni a munkahelyüket. Én azt látom a legmegfelelőbb megoldásnak, hogy én menjek, de ezt nem akarják, akkor mégis mit tehetnénk?

Amúgy is kicsit idegennek tartom azt, hogy már ellátásra szorul, adjuk be otthonba, vagy hívjunk valakit, aki megcsinálja helyettünk a dolgokat. Nem ítélem el a szüleimet, mert ha meg akarják tartani a munkájukat, természetes hogy nem lehetnek mellette a nap 24 órájában, én viszont szívesen "feláldoznám" magam és sajnos amilyen állapotban van, kétlem hogy évekig kellene csinálnom, így vagy úgy de kibírnám! :(



2012. jún. 24. 17:03
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Ezek után miért nem lehet vele a szociális segítő? Ezt nem írtad le.

Viszont, ha megoldható, és nálatok van hely számára mindenképpen oda költöztetném. A saját érdeke ha tényleg nem lehet másképpen megoldani. Egy időre megoldás hogy hozzá költözöl de hát neked suliba is kell járnod majd, nincs örökké nyár.

2012. jún. 24. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Én mennék. Lehet ez bucsu lenne amit nem szabad kihagyni, mert felőröl. Szerintem menj.
2012. jún. 24. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Én is azt mondom amit az első, ha van hely nálatok oda kell költöztetni. Igy is kiveheted a részed a feladatokból.

Anyukád okkal félt ettöl téged, biztos hogy megvisel és nem biztos hogy mindent meg tudsz oldani, sőt.. ott őt mozgatni, emelni kell, ha lelkileg tudod is kezelni, fizikailag nem biztos.


Tiszteletet érdemel a hozzáállásod, de anyukádnak igaza van. Segiteni tudsz, nagyon is sokat, de nem vagy képzett szakember, a szeretet megvan, de ez nem minden esetben elég, mert a tudás nincs. Fogsz még szembesülni ezzel az életben, de minél később annál jobb.


Ha van hely számára nálatok mindenképp meggyözném a mamát hogy igy a legjobb neki is. Kap helyet, ellátást, figyelmet, szeretetet és igy biztosan mindig lesz vele valaki.

2012. jún. 24. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem menj, a nyár még csak most kezdődik. Ha minden nap vele vagy, ő kezdi majd emlegetni, hogy mi lesz vele, ha te visszamész az iskolába. Akkor talán meg lehet neki említeni, hogy rövid időre menjen veled hozzátok és majd a szüleiddel együtt megbeszélitek. Ha nem akarjátok minden áron magatokkal cipelni, csak rövid időre hívjátok meg, azt talán elfogadja és előfordulhat, hogy ott marad a hátra lévő napjaira. Biztosan hivatkozni fog arra, hogy ott szeretne meghalni, azt szeretné, ha ott temetnétek el. Ezekről idős emberekkel általában már lehet beszélgetni, ők már készülnek az elmúlásra.

Ha egy mód van rá, ne add fel a tanulmányaidat, ne ment át levelezőre. Otthon nálatok is igénybe vehetitek a szociális gondozást, hogy legalább néhány órára mentesüljetek a nehéz feladatoktól. De légy erős, nehéz napok várnak rád.

2012. jún. 24. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Elsőnek még akartaqm irni, azért nem jó megoldás a segitő, mert ők naponta egyszer mennek ki, ez komoly segitség, de sajnos van mikor már ez is kevés és folyamatos felügyeletet igényel.
2012. jún. 24. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
87%
Te egy nagyon rendes ember vagy. :)
2012. jún. 24. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Korhátból ne haza hanem hozzátok vigyétek. Mondjátok meg neki, hogy csak egy kis időre míg össze szedi magát, mert máshogy nem tudjátok megoldani. Nálunk így volt.
2012. jún. 24. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Első vagyok, igen, most már látom hogy naponta ment ki a nagyihoz. Azt hittem ők egész nap ott vannak, bocsi. :)
2012. jún. 24. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Igen, sajnos az a probléma, hogy ehhez a hölgyhöz több egyedül élő idős ember is tartozik és kit minden másnap, kit mindennap látogat, szükségtől függően. Nagymamámnál már így is jóval több időt töltött és sokkal többet foglalkozott vele, mint amennyi az ő "hatásköre" lett volna úgymond, tehát őt sem használhatjuk ki a végletekig, így is nagyon hálásak vagyunk neki, mert tényleg rengeteget segít!


Valószínűleg az is igaz, hogy fizikailag problémát okozna a nagymamám mozgatása, de azért mindenképpen megpróbálnám! Nagyon sokat fogyott sajnos, mondjuk én továbbra is csak egy törékeny nő vagyok, de hátha összejönne, akkor pedig nincs akadály. Egy próbát csak megérne szerintem. Az a baj, hogy már nem bírna végigülni egy ilyen hosszú utat, mentővel kéne elhozatni hozzánk. A természete nagyon nehéz (makacs), hónapokig tartott rábeszélni, hogy hajlandó legyen bemenni a kórházba, régóta rosszul van már, rengeteg rajta a víz. Mert ő már öreg, addig él, amíg isten engedi, nem kell húzni az időt, a sírhelye megvan , várja a "végét" stb stb. Mi ezt tiszteletben tartjuk, amúgy sem tehetnénk mást, de nem mindegy hogy szenvedésben éli le a hátralevő életét, avagy kicsit könnyebben.

Azért is eszméletlenül nehéz, mert másik részről (édesanyám részéről) a nagypapámat három hete temettük el, ő nagyon hirtelen ment el, nem számítottunk rá és most iszonyatosan nehezen viseli az egész család, hogy mamám is egyre rosszabbul van. Mindenképpen szeretném megpróbálni és megértem anyu álláspontját is, de annyian csinálták már ezt, nem gondolom, hogy komolyabb szakértelem kellene az ellátásához és ahhoz hogy mellette legyek testileg lelkileg. (bár lehet naiv vagyok) A szociális segítő így is kijönne valószínűleg ha kérnénk, akkor is lenne egy kis "szabadságom" és hétvégente is, hosszú hétvégéken, illetve amikor anyuék szabadságon lesznek akkor is. A nyarat kitudnánk úgy húzni, hogy nekem sem lenne hatalmas teher és apu sem lenne nyomás alatt, hogy nem tudjuk mi történik a nagyimmal napokig. A lényeg hogy anyu nagyon ellenzi... apu hálásnak tűnik már csak az ötletért is, de azt mondta igyekszik más megoldást találni.

Sajnos tudom hogy gáz ilyet mondani, pláne elkeserítő, de láttam már dédszülőket, nagyszülőket leépülni így és egyáltalán nem vagyok benne biztos, hogy a nagyim meg fogja érni a szeptember közepét, bár ezt tényleg borzasztó kimondani. :( Ezért nem is beszéltünk arról, hogy mi lesz nyár után, a lelke mélyén mindenki érzi, hogy ez az állapot nem fog évekig elhúzódni, de ha még is, akkor addigra találnák szerintem megoldást, akár egy állandó ápolót felvenni mellé (bár az sem olcsó), vagy tényleg bármi.

Megértem azt, hogy nem akar eljönni, látogatóba sem teszi ki a lábát a faluból már 20 éve. Haszonállataik, kertjük volt, "vigyázni" kellett rájuk, így ahogy egyre idősebb, pedig egyszerűen már nem bír ülni az autóban. Nem tudnánk csak úgy elhozni. Ott élte le az egész életét, ott lett eltemetve a férje és két fia, megértem hogy ő is ott szeretne meghalni és természetesen ott is szeretne nyugodni, de ezzel hatalmas feladat és fejtörés elé állít minket, a családját!

Hely lenne neki, családi házban élünk, megoldanánk, ezzel nincs probléma. Inkább a kettős érzéssel van, hogy mi hoznánk, de ő nem akar, így meg annyira mégsem jó. Ezen felül itthon is maximum én tudnám ápolni napközben, csak este munka után a család, tehát gyakorlatilag ugyanott vagyunk, mintha én költöznék, max az estéim lennének kicsit szabadabbak! Talán kicsit könnyebb dolgom lenne, de nekem nagyim lelki békéje megér annyit, hogy "feladjak néhány hónapot az életemből".

2012. jún. 24. 23:35
 10/12 anonim ***** válasza:

Nagypapám bár csak 10 km-rel élt arrébb, belátta, hogy mégsem maradhat otthon, mikor kijött a kórházból, s hozzánk költözött. Azt mondtuk, hogy csak addig jöjjön, amíg kicsit jobban nem lesz, utána hazavisszük. Sajnos egy hónap múlva ismét kórházba került tőlünk és már nem jött haza...


Szerintem nagyon nehéz egy idős embert ellátni, pelenkázni. Pláne ha még lelkileg is megterhelő, teljesen ki fogsz készülni. Mondd el neki, hogy nem lehet mit tenni, költözzön hozzátok egy kis időre.

2012. jún. 26. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!