Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » A ti nagyszüleitek tájszólássa...

A ti nagyszüleitek tájszólással beszélnek? Hová valósiak? Hány évesek?

Figyelt kérdés
2018. ápr. 24. 14:13
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

Mama, Budapest: nem, de sok szót régiesen mond és nagyon választékosan beszél. Az ő szülei Dél-Alföldiek, tud ottani tájszólással beszélni, ha akar, nagyon szépen hangzik :)

Papa, Budapest: katona volt, nyugdíjas mérnök, sok idegen szót használ, de tájszólása nincs.

(Másik mama-papa páros, Berlin és München: Budapesten élnek, tudnak magyarul, alig észrevehető akcentusuk van, de nem tudom, ez kapcsolódik-e a kérdésedhez)

2018. ápr. 24. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
Vas megyei nagyapám eléggé tájszólással beszélt. Északkelet-magyarországi nagyszüleim kiejtésben nem (abban ugye ez a standard), de szókincsben volt pár jellegzetesség.
2018. ápr. 24. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
Nagyon jellegzetes tájszólása egyiküknek sem volt (bár mondjuk apai nagyapám meghalt, amikor fél éves voltam, így rá nem emlékszem). Anyai nagypapámnak volt enyhe, egy-két szóban (pl. az akár-t azt akaaar-nak ejtette, kevésbé nyitott szájjal, volt-ot vótnak) - róla nem tudom, milyen családból származott (mert kicsi gyerek korukban meghaltak a szüleik és állami gondozásba kerültek a nővérével), de ő már Bp-n született.
2018. ápr. 25. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
77%
Én a Nyugat- Dunantúlon élek és a szüleim mar nem beszélnek tájszólással. Azért írom, hogy már, mert anyai nagyszüleim még igen, de úgy látszik, ez idővel "elkopik", ha az ember már fiatalon elkerül otthonról. Legalábbis feltételezem, hogy anyám ezért nem beszél már úgy.
2018. ápr. 25. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
48%

Én sajnálom, hogy kikopnak ezek a tájszólások :-( nyelvünk sokszínűsége veszik el ezzel - szerintem.

Annak idején, amikor a Reisz András (meteorológus) a tévébe került, még ízes tájszólással beszélt, én nagyon szerettem hallgatni :-) Mára már nála is lekopott :-(

Baranyában még ment az "ittenég", "ottanég" (itt és ott) ,meg még pár szó, de azokat már sajnos én is elfelejtettem .-(

2018. ápr. 26. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
58%

Én is tájszólással beszélek, pedig nincsenek unokáim. Persze ismerem a "standard" magyart, de mifélénk a Nyírségben olyan szép dupla magánhangzók vannak, amelyeket egyszerűen jól esik úgy ejteni, ahogy a számra jön.


Régebben illusztris társaságban vagy Pesten igyekeztem mellőzni, mert husz éve még lenéztek érte, de ma már nem így van. Minden tájegységben megvan a saját nyelvváltozata, és használni is kell, nem szégyellni, ettől színes a világ. Nézd meg az angolokat! Náluk meg Londonban is van kétfelé akcentus (déli és északi), továbbá van liverpooli, wales-i, ír meg skót, meg mindenféle.

2018. ápr. 29. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
Az én anyai nagymamám Tiszaszalkán élt, s a számomra legérdekesebb kifejezés a "la" - minden mondat végén. Mint amikor az amerikai őshonosok azt mondták, hogy "uff" (beszéltem).
2018. ápr. 29. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim válasza:
Persze! Nagyon erősen tájszólással beszélnek, és még én is ráazoktam idővel. 75 és 70 évesek.
2018. máj. 3. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
Enyém igen Erdélyi :) de nekem az egész anyai ágám tájszólásos.
2018. máj. 7. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!